گوناگون

آیا «ایران» قربانی روسها در جنگ تمام عیار علیه اوکراین خواهد شد؟

آیا «ایران» قربانی روسها در جنگ تمام عیار علیه اوکراین خواهد شد؟

پارسینه: ماجرای ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده تهاجمی علیه اوکراین هنوز از خاطره ها بیرون نرفته بود که حادثه ریزپرنده ها در اصفهان و حمایت آشکار مقامات اوکراین از تهدید اماکن استراتژیک در خاک ایران توسط نیروهای متخاصم، برگ دیگری از احتمال وقوع یک جنگ در سه جبهه آشکارا را نمایان کرد!

به گزارش پارسینه در حالیکه مسکو و کیف هر روز برای یکدیگر تهدیدهای جدیدی مطرح می کنند، حضور غیر مستقیم و نشانه های مشخص از وجود ایران در این جنگ از نگاه کارشناسان دور نمانده است.

بعد از انفجار چند ریزپرنده در اصفهان در نزدیکی یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع در استان اصفهان، مشاور رئیس جمهور اوکراین در صفحه توییتر خود مدعی شد حمله شب گذشته به مجتمع کارگاهی در اصفهان «ارتباط مستقیم» با جنگ اوکراین دارد.

وی همچنین خطاب به ایران نوشت: ما به شما هشدار دادیم و منطق جنگ به هیچ کس رحم نمی‌کند. برخی رسانه ها در داخل و خارج از کشور اینگونه برداشت کردند که توئیت مشاور زلنسکی تلویحا شراکت اوکراین در اقدام علیه مجتمع کارگاهی وزارت دفاع ایران را تایید کرده است.

شاید این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که اکنون مشخص شده تهران با مسکو بر سر روابط تسلیحاتی از جمله فروش پهپادهای تهاجمی ایران به روسیه در ازای دریافت جنگنده های سوخو همکاری تنگاتنگی دارند و از همه مهمتر اینکه مسکو برای صدمه زدن به زیرساختهای استراتژیک اوکراین در جنگ فعلی، از تسلیحات ارزان قیمت تهران علیه کیف بهره گسترده ای برده و خواهد برد، در حالیکه تهران بارها از نقش مستقیم در جنگ روسیه و اکوراین و حمایت تسلیحاتی از مسکو در این کارزار اعلام برائت کرده است.

از سوی دیگر یک مقام مطلع در گفتگو با «نورنیوز» رسانه نزدیک به شورای امنیت ملی کشور گفته: در صورتی که اظهارات خصومت‌آمیز «میخایلو پودولیاک» مشاور رییس جمهور اوکراین علیه ایران از سوی مقامات رسمی این کشور اصلاح نشود می‌تواند واکنش‌های متفاوتی را از سوی جمهوری اسلامی ایران به‌دنبال داشته باشد.

این منبع مطلع با اشاره به موضع ایران در قبال جنگ اوکراین و تاکید چندباره بر ضرورت توقف درگیری نظامی و حل منازعه از طریق گفتگو مدعی شده: در حالی که دولت اوکراین با تحریک شرکای غربی خود بر اساس گزاره‌ای دروغ، ایران را متهم به پشتیبانی تسلیحاتی از روسیه در جریان جنگ اوکراین نموده، هنوز نتوانسته هیچ‌گونه مستندی برای اثبات ادعای خود ارایه کند.

در حالی تنش میان تهران و کیف به شکل کم سابقه ای افزایش یافته که شاید مسکو خیلی نگران تشدید برهم خوردن کامل ارتباط دیپلماتیک دو کشور نباشد و حتی در این میان به شکل نا نوشته ای از قربانی شدن ایران در کارزار رویارویی مسکو و کیف هم انتفاع ببرد!

حشمت الله فلاحت پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم چند روز پیش در مصاحبه با خبرآنلاین با اشاره به فرصت سوزی‌ها در احیای برجام گفت: منافع ملی ایران قربانی منافع دیگران «روسیه» شد.

اما خبر می رسد ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین همزمان با درگیری‌های شدید در محله‌های شمالی شهر «باهموت» پذیرفت که شرایط برای نیروهای اوکراینی در این شهر «پیچیده» شده است.

ارتش روسیه از تابستان گذشته تاکنون به کمک شبه‌نظامیان گروه واگنر برای تصرف شهر باهموت در شرق اوکراین تلاش می‌کند. تداوم درگیری‌ها در باهموت باعث تخریب بخش بزرگی از شهر شده است. هر دو طرف در جریان نبرد بر سر کنترل این شهر تلفات زیادی متحمل شده‌اند.

مسکو طی هفته‌های گذشته با تصرف شهر سولدار و یکی از روستاهای شمال باهموت پیروزی در نبرد بر سر کنترل این شهر را دست‌یافتنی‌تر از پیش می‌بیند.

در این میان وال استریت ژورنال نوشت: مقامات یک کشور همسو با ایالات متحده گفتند، مسکو و تهران در حال پیشبرد برنامه‌های خود برای ساخت کارخانه جدیدی در روسیه هستند که می‌تواند حداقل ۶۰۰۰ پهپاد ایرانی برای جنگ روسیه علیه اوکراین بسازد. این جدیدترین نشانه از تعمیق همکاری بین ایران و روسیه است.

این مقامات گفتند که به عنوان بخشی از اتحاد نظامی در حال ظهور دو کشور، یک هیئت بلندپایه ایرانی در اوایل ژانویه به روسیه رفته تا از مکان انتخاب شده برای کارخانه بازدید کند و جزئیات را برای راه اندازی پروژه بررسی کند. به گفته این مقامات، روسیه و ایران قصد دارند یک پهپاد سریع‌تر بسازند که می‌تواند چالش‌های جدیدی برای پدافند هوایی اوکراین ایجاد کند.

البته مقامات روسیه و ایران به درخواست ها برای اظهار نظر درباره این خبر؛ پاسخ ندادند.

فرارو هم در یادداشتی درباره حاد شدن شرایط جنگ اوکراین و گسترش آن حتی تا خاک ایران نوشت: این روز‌ها به شکلی محسوس‌تر و پررنگ‌تر از هر زمان دیگری، فرضیه احتمال جنگ کشور‌های غربی و اسرائیل با ایران مطرح می‌شود. جنگی برخاسته از افزایش تنش‌ها میان ایران و غرب بر سر مسائلی همچون: برنامه هسته‌ای، نقش‌آفرینی تهران در جنگ اوکراین، برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای ایران.

طرح فرضیه وقوع جنگ علیه ایران، گزاره‌ای نیست که در خلاء مطرح شده است. اساسا طرح هر سناریویی نسبت به آینده، بر پایه یک سری رخدادها، تحولات و داده‌ها استوار است.

آیا جنگی در راه خواهد بود؟

منطق حاکم بر روابط بین‌الملل و تاریخ سیاسی جوامع بشری، طی دهه‌ها و حتی سده‌های مختلف نشان می‌دهد که پیش‌بینی قطعی پیرامون هیچ رخدادی قابل ارائه نیست؛ لذا این‌که فرضیه جنگ علیه ایران کاملا تایید یا رد شود، منطقی به نظر نمی‌رسد. در باب هر یک از سناریو‌ها نیز رد یا تایید قطعی، نمی‌توان داشت.

حالا پرسش این است که با توجه به استدلال‌های مطرح شده و نیز سناریو‌های چگونگی حمله فرضی به ایران، تا چه اندازه احتمال وقوع «جنگ» وجود دارد؟ در پاسخ به این پرسش با در نظر گرفتن تمامی جوانب و پیامد‌های وقوع سناریوی جنگ، می‌توان از غیرمحتمل بودن درگیری نظامی حداقل در معنای فراگیر آن سخن به میان آورد.

اما فدور ونیسلاوسکی یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی، دفاع و اطلاعات مجلس اوکراین در مصاحبه با روزنامه «بیلد» آلمان گفت: اوکراین آماده حمله به اهدافی در خاک روسیه از جمله مسکو است.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های اوکراین شنبه نوشتند، این سیاستمدار اوکراینی اظهار کرد: کی‌یف نباید از انجام چنین حملاتی خودداری کند.

وی با انتقاد از برخی کارشناسان غربی که معتقدند اوکراین به هیچ وجه خاک روسیه را گلوله‌باران نخواهد کرد، افزود: این کارشناسان در «جهانی موازی» زندگی می‌کنند.

ونیسلاوسکی با تاکید بر اینکه حمله اوکراین به خاک روسیه حتی با استفاده از سلاح‌های اهدایی کشور‌های غربی قانونی است، گفت: تمام تاسیسات نظامی روسیه که در جنگ علیه اوکراین نقش دارند، اهداف نظامی قانونی هستند.

ارسال نظر

 • ناشناس

  دیگه دیر شده

 • ناشناس

  در تمام سالهای گذشته روسها از ایران به عنوان یک مهره استفاده کرده اند هر وقت به ما نیاز داشتند به ما رو کردند و هر گاه روابطشان با غرب خوب شد با لگد ایران را دور کردند

 • ابراهیم

  متأسفانه هر کس بخواهد هر گونه انتقادی کنه صحبت هایش منعکس نمیشه هر چند که این انتقادات به صلاح ایران باشه. متاسفانه ایران اشتباه فاجعه باری کرد اونهم حمایت از کشوری که در دنیا بعنوان متجاوز شناخته شده و به خاک کشوری مستقل حمله و تجاوز کرده. هر جا آش بود که ایران نباید فراش باشه آخه. هزاران فشار و تحریم داریم، بعد حمایت از روسیه میکنین که تجاوزش بر تمام دنیا مشهود است. برای چه؟ به ما و به مردم ایران چه ربطی داره تجاوز روسیه به اوکراین. جز فشار های طاقت فرسای بین المللی،از بین رفتن بیشتر آبروی ایران، معرفی ایران به جهان بعنوان کشوری مداخله گر و جنگ طلب، اونم در جنگی که هیچ ارتباطی با ما نداره. ما که میگیم ایران در ساخت تسلیحات از همه برتر هست چرا کاسه گدایی جلو روس ها دراز کرده و بشون باج هنگفت میده؟ که چی؟ همین روس ها بودن که بیشترین تسلیحات را به صدام دادن علیه ایران. همین روس ها بودن که بر اساس معاهده ترکمنچای و گلستان بهترین و بخش بزرگی از ایران را جدا و به خاک خودشون ملحق کردن

 • ناشناس

  وقتی در اولین روز روسیه به اکراین حمله کرد بنده به انکارا یک پیام فرستادم گفتم ترکیه در تصمیم گیری در این مورد عجله نکند امریکا می تواند ترکیه را در اکراین قربانی کند

 • جواد

  جناب کشور اوکراین!برو کشوری رو بترسونه که ۸ سال با دست خالی در مقابل دنیا نایستاده باشه وپیروز نشده باشه تو هنوز یکساله داری میجنگی اونم تمام دنیا پشتن فکر کردی خیلی هنر کردی؟اربابت خودشو خیس کرد حرفشو پس گرفت توی مورچه آدم شدی برای کشور من؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار