گوناگون

موافقت دولت آلمان با ارسال تانک‌های لئوپارد ۲ به اوکراین

موافقت دولت آلمان با ارسال تانک‌های لئوپارد ۲ به اوکراین

پارسینه: کابینه آلمان در نهایت و پس از کش و قوس‌های فراوان در چند روز گذشته، تصمیم گرفت تعدادی از تانک‌های لئوپارد ۲ را در اختیار اوکراین قرار دهد.

روز چهارشنبه دولت آلمان از موافقت این کشور با ارسال تعداد ۱۴ دستگاه تانک لئوپارد ۲ به کی یف، خبر داد.

به گزارش سپوتنیک، هبشترایت، سخنگوی دولت آلمان در این زمینه گفت:" این کشور در نتیجه مذاکرات فشرده با شرکای خود در مورد انتقال تانک‌های لئوپارد ۲ به اوکراین تصمیم گیری کرد. دولت فدرال تصمیم گرفت در مرحله نخست یک گروهان شامل ۱۴ دستگاه تانک لئوپارد ۲ را در اختیار اوکراین قرار دهد".

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تایید کرد:" سایر شرکای اروپایی ما نیز این اجازه را خواهند داشت تا تانک‌های لئوپارد ۲ را که در اختیار دارند، به کی یف ارسال کنند".

سخنگوی کابینه آلمان همچنین خاطرنشان کرد که آموزش خدمه اوکراینی این نوع تانک‌ها به زودی در آلمان آغاز می‌شود.
همچنین خاطر نشان می‌شود، در بسته کمک‌های جدید به اوکراین، علاوه بر تانک‌های لئوپارد و آموزش‌های نظامی مربوط به آنها، مهمات و همچنین خدمات مربوط به تعمیر و نگهداری از آنه نیز در اختیار کی یف قرار خواهد گرفت.

ارسال تانک‌های لئوپارد ۲ به اوکراین

شایان ذکر است که در روز‌های اخیر انتقادات زیادی به برلین بدلیل عدم ارسال تانک‌های LEOPARD درخواستی اوکراین به کی یف شده بود. آلمان، علیرغم ارسال تسلیحات گسترده به اوکراین، برای مدت طولانی از تهیه چنین تجهیزاتی خودداری کرد، برخلاف بریتانیا که تانک‌های چلنجر خود را در اختیار کی یف قرار داد.

همانطور که بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان خاطرنشان کرده بود، پس از نشست وزرای دفاع کشور‌های عضو ناتو برای حمایت از اوکراین در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان، امکان دستیابی به اجماع در مورد تامین تانک‌های لئوپارد آلمانی به کی یف وجود نداشت.

علاوه بر دولت آلمان ، کشور‌های لهستان، فنلاند، اسپانیا، یونان و دانمارک نیز تانک‌های آلمانی لئوپارد را در اختیار دارند. مسکو در بهار سال گذشته یادداشتی به کشور‌های عضو اتحاد آتلانتیک شمالی به دلیل انتقال تسلیحات نظامی به نیرو‌های مسلح اوکراین ارسال کرد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که هرگونه محموله حاوی تجهیزات نظامی به یک هدف قانونی برای نیرو‌های هوافضای روسیه تبدیل خواهد شد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار