گوناگون

واکنش‌ها به مرگ الیزابت دوم؛ خیل پیام‌ تسلیت رهبران جهان به پادشاه جدید بریتانیا

واکنش‌ها به مرگ الیزابت دوم؛ خیل پیام‌ تسلیت رهبران جهان به پادشاه جدید بریتانیا

پارسینه: اعلام خبر مرگ الیزابت دوم، ملکه بریتانیا در سن ۹۶ سالگی با واکنش‌های متعدد داخلی و بین‌المللی روبرو شد. پرچم‌های کاخ باکینگهام به حالت نیمه‌برافراشته در آمده‌اند. او پس از حدود ۷۰ سال سلطنت در کاخ بالمورال اسکاتلند چشم از دنیا فرو بست تا فرزند ارشدش، شاهزاده چارلز به مقام سلطنت برسد. شاه بریتانیا که از این پس «چارلز سوم» نامیده خواهد شد، مرگ مادرش را لحظه‌ای مملو از غم و اندوه توصیف کرد.

به گزارش پارسینه؛ لیز تراس ، نخست وزیر تازه انتخاب شده بریتانیا نیز که تنها ۴۸ ساعت از دیدارش رسمی‌اش با ملکه می‌گذرد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره الیزابت دوم از او با عنوان فردی که بریتانیای مدرن مرهون زحمات اوست یاد کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در پیامی ضمن ستایش از بخشندگی، فداکاری و کرامت در طی دهه‌ها حضور الیزابت دوم در راس سلطنت بریتانیا ، بویژه نقش او در استعمارزدایی در آفریقا و آسیا یاد او را گرامی داشت.

امانوئل ماکرون ، رئیس‌جمهور فرانسه که به‌تازگی ضمن انتقاد از سیاست‌های دولت لندن با ملت بریتانیا ابراز دوستی کرده بود از جمله نخستین سران اروپایی است که فقدان الیزابت دوم را تسلیت گفت. آقای ماکرون در پیامی توئیتری ضمن تقدیر از نقش الیزابت دوم در اتحاد بخشی به ملت بریتانیا در طی ۷۰ سال گذشته از او با عنوان دوست یاد کرد؛ دوست و ملکه ای مهربان که تأثیری ماندگار در کشور و زمانه‌ خود بر جای گذاشته است.

جوبایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و بانوی اول ایالات متحده نیز با خانواده سلطنتی ابراز همدردی کرده‌اند. آقای بایدن تصریح کرده که میراثی که ملکه از خود بجای گذاشته در برگ‌برگ تاریخ بریتانیا و دنیا جاودانه خواهد ماند. پیش‌تر یکی از سخنگویان کاخ‌سفید تاکید کرده که آقای بایدن در جریان گفتگوهای روز پنج‌شنبه‌اش با سران برخی از کشورها از جمله لیز تراس، نخست وزیر بریتانیا جویای احوال ملکه شده است.

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری پیشین آمريكا هم در پیام تسلیت خود از ملکه الیزابت بعنوان فردی یاد کرد که هرگز در زندگی خود مرتكب اشتباه نشد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا با فرستادن درود به الیزابت دوم، از سلطنت وی که توام با ظرافت و حسن مسئولیت بود ستایش کرد. اوباما در تحسین شیوه زمامداری الیزابت دوم نوشت: «او هم گوش شنوایی داشت هم استراتژیک فکر می کرد و هم منشأ موفقیت‌های دیپلماتیک قابل توجهی بود.»

همزمان جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا هم ساعتی پیش از اعلام رسمی خبر درگذشت ملکه بریتانیا در یک پیام توئیتری برای او آرزوی بهبودی کرده بود. آقای ترودو سپس از ونکوور به خبر رسمی مرگ الیزابت دوم واکنش نشان داد.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا هم از الیزابت دوم بعنوان «چهره مهم بین‌المللی» یاد کرد که نقش مهمی در تاریخ بریتانیا و اروپا ایفا کرده است. رئیس دولت اسپانیا با ابراز تسلیت به خانواده سلطنتی و ملت بریتانیا با کلیه کشورهای مشترک‌المنافع ابراز همدردی کرد.

پادشاه بلژیک و همسرش هم ضمن تمجید از شخصیت ملکه بریتانیا از او بعنوان «فردی خارق‌العاده یاد کردند که ردی از خود در تاریخ به‌یادگار گذاشت.»

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار