گوناگون

آمریکا: اختلافات با ایران هنوز باقی است

آمریکا: اختلافات با ایران هنوز باقی است

پارسینه: هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که هنوز در مرحله تلاش برای اجرای مجدد برجام هستیم.

به گزارش پارسینه؛ جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی در نشست خبری تلفنی‌ای با خبرنگاران افزود: ما هنوز در مرحله تلاش برای اجرای مجدد برجام هستیم. این بدین معنا نیست که آمریکا تعهد کمتری به توافق دارد.

این مقام کاخ سفید ادامه داد:، اما هنوز کار‌های بیشتری برای دیپلمات‌های ما وجود دارد که باید انجام دهند.

کربی با اشاره به وجود اختلافات و شکاف‌ها گفت که نمی‌تواند زمانی را بری تحقق توافق اعلام کند و هنگامی که توافق حاصل شد همه از آن مطلع می‌شوند.

وی ادعا کرد که آمریکا به دنبال تحقق پایبندی کامل متقابل به برجام است.

این مقام کاخ سفید با تکرار اتهامات بی پایه و اساس علیه ایران و هراس از پیشرفت برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران ادعا کرد هدف برجام جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است.

وی در تداوم اتهامات بی پایه و اساس اضافه کرد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که اجازه دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد.

کربی ادامه داد که رئیس جمهوری آمریکا معتقد است بهترین راه در قبال ایران، دیپلماسی است.

ادعای آمریکا در ارزیابی از پاسخ ایران به پیش نویس توافق هسته ای

ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی در نشستی خبری با خبرنگاران در واشنگتن بدون اشاره به زیاده خواهی‌های کشورش در مذاکرات و نقض برجام ادعا کرد که پاسخ ایران ما را در موقعیتی قرار نداد که توافق را انجام دهیم.

معاون ند پرایس ادامه داد که ما اعلام کرده ایم که شکاف‌ها و اختلافات باقی مانده است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد از پاسخ ایران واضح است که این شکاف‌ها و اختلافات همچنان باقی است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا درباره زندانیان دو تابعیتی نیز خواستار آزادی آنان شد و گفت که به مذاکرات با ایران برای آزادی این چهار زندانی ادامه می‌دهیم.

کارین ژان پی یر سخنگوی کاخ سفید نیز روز سه شنبه به وقت محلی در نشستی خبری با تکرار ادعا‌های همیشگی مبنی بر داشتن موضع اصولی آمریکا از ابتدای مذاکرات وین مدعی شد: اگر ایران آماده پایبندی به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ باشد ما نیز آماده انجام همان کار هستیم.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: ما برای تمام سناریوها، چه بازگشت به توافق هسته‌ای محقق شود و چه محقق نشود، آماده هستیم. برخی از اختلافات و شکاف‌ها برطرف شده اند و برخی هنوز پابرجا هستند.

سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد: بایدن فقط توافقی را با ایران امضا می‌کند که در راستای منافع ملی ایالات متحده آمریکا باشد.

ادعای این مقام وزارت خارجه آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران در حالی مطرح شده که دو روز گذشته نیز مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شانس احیای توافق هسته‌ای ایران را کمرنگ ارزیابی کرده بود. « جوزپ بورل » روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در بروکسل، با نادیده انگاشتن نقض توافق از سوی آمریکا و موضع همسو و منفعل اروپا در قبال این بدعهدی مدعی شد: امروز کمتر از ۲۸ ساعت قبل، نسبت به همگرایی روند مذاکرات اطمینان دارم.

دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در ادامه ادعاهای خود آورد که در صورتیکه این روند همسو نشود، کل فرآیند (احیای توافق هسته‌ای) در معرض خطر است. (در این صورت) اگر هدف به نتیجه رسیدن سریع توافق باشد، این اتفاق نخواهد افتاد.

اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همسو با ادعاهای هفته گذشته وزارت خارجه آمریکا در خصوص غیر سازنده بودن پاسخ جمهوری اسلامی به پیش نویس مربوط به احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است.

با وجود آن که آمریکا به عنوان ناقض تعهدات توافق هسته‌ای وین شناخته می‌شود و خروج این کشور بزرگترین عهدشکنی در برابر توافق با ایران بوده است، اما واشنگتن همچنان بجای جبران خسارات گذشته خود که به این توافق وارد کرده، بدنبال ورود دوباره به توافق با ایران بدون جبران خسارت‌های قبلی است. موضوعی که مقامات ایرانی به شدت آن را رد کرده و پای بندی به توافق هسته‌ای را منوط به پای بندی همه طرف‌های غربی اعلام کرده اند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار