گوناگون

جشن جنگجویان طالبان در اولین سالگرد خروج نیروهای آمریکایی + فیلم

جشن جنگجویان طالبان در اولین سالگرد خروج نیروهای آمریکایی + فیلم

پارسینه: جنگجویان و حامیان طالبان اولین سالگرد خروج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان را در خیابانی در کابل جشن گرفتند.

حکومت طالبان ، روز چهارشنبه را به مناسبت خروج آخرین سرباز آمریکایی از افغانستان تعطیل عمومی اعلام کرده است.

در پیامی که از سوی دفتر معاون اداری نخست وزیر طالبان منتشر شد، آمده است که بنا به هدایت شفاهی نخست‌وزیر روز چهارشنبه (۹ سنبله‌/شهرویور) به مناسبت خروج آخرین سرباز آمریکایی از افغانستان و پایان اشغال آمریکا رخصتی (تعطیل) است و (از این روز) با برگزاری مراسم ویژه تجلیل می‌کند.

نیمه شب ۳۰ اوت ۲۰۲۱، ژنرال کریس دوناهو، فرمانده لشکر ۸۲ هوایی در فرودگاه کابل سوار یک هواپیمای باری سی-۱۷ شد. سنتکام با نشر عکسی از ژنرال دوناهو اعلام کرد که او آخرین سرباز آمریکایی است که افغانستان را ترک کرد.

حاکمان جدید افغانستان که به طور رسمی توسط هیچ کشور دیگری به رسمیت شناخته نشده اند قوانین سفت و سختی را دوباره بر کشور فقیر افغانستان تحمیل کرده اند و زنان از زندگی عمومی بیرون رانده شده اند.

اما با وجود محدودیت‌ها و بحران انسانی عمیق، برخی از افغان‌ها می‌گویند که از خروج نیرو‌های خارجی که باعث بر سر کار آمدن طالبان شده است، خوشحالند.

زلمی، یک باشنده کابل گفت: خوشحالیم که خداوند کفار را از کشور ما خلاص کرد و امارت اسلامی ایجاد شد.

عقب نشینی نیرو‌های آمریکایی به طولانی‌ترین جنگ آمریکا پایان داد، مداخله نظامی که پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نیویورک آغاز شد. در طول این جنگ حدود ۶۶ سرباز افغان و ۴۸ هزار غیرنظامی کشته شدند، اما کشته شدن سربازان آمریکایی - در مجموع ۲۴۶۱ نفر - بود که تحمل آن برای مردم آمریکا بسیار سنگین بود. بیش از ۳۵۰۰ سرباز از دیگر کشور‌های ناتو نیز کشته شدند.

بنر‌های جشن پیروزی روز چهارشنبه در کابل به اهتزاز درآمدند. صد‌ها پرچم سفید طالبان بر روی تیر چراغ‌ها و ساختمان‌های دولتی برافراشته شدند. اواخر روز سه شنبه، آسمان کابل با آتش بازی و تیراندازی جنگجویان طالبان روشن شد.

در میدان مسعود، نزدیک سفارت سابق ایالات متحده، جنگجویان مسلح که پرچم‌های طالبان را حمل می‌کردند شعار مرگ بر آمریکا سر دادند. دیگران با بوق زدن در سراسر شهر رانندگی کردند.

حساب‌های رسانه‌های اجتماعی طالبان تعداد زیادی فیلم و عکس از نیرو‌های تازه آموزش دیده را منتشر کردند که بسیاری از آن‌ها تجهیزات نظامی ایالات متحده را که در عجله عقب‌نشینی آشفته جا گذشته گذاشته بودند، به رخ می‌کشیدند.

در توضیح یکی از پست‌های توییتر با عکس پرچم غول پیکر طالبان که اکنون بر روی دیوار سفارت سابق ایالات متحده نقش بسته است، آمده است: اینگونه است که شما یک ابرقدرت را پس از تحقیر آن‌ها و وادار کردن آن‌ها به عقب نشینی از کشور خود ترول می‌کنید.

علیرغم ذوق زدگی طالبان در به دست گرفتن قدرت، ۳۸ میلیون نفر افغانستان اکنون با یک بحران انسانی ناامید کننده مواجه هستند - که پس از مسدود شدن میلیارد‌ها دلار دارایی و قطع شدن کمک‌های خارجی تشدید شده است. سختی‌ها برای مردم عادی افغانستان به ویژه زنان افزایش یافته است. طالبان مدارس متوسطه دخترانه را در بسیاری از ولایات تعطیل کرده و زنان را از بسیاری از مشاغل دولتی منع کرده اند. آن‌ها همچنین به زنان دستور داده‌اند که به طور کامل در انظار عمومی بپوشانند.

منبع: فرارو

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار