گوناگون

سازمان‌های جاسوسی آمریکا "اراده و توانایی" دولت‌های خارجی برای جنگ را بررسی می‌کنند

سازمان‌های جاسوسی آمریکا "اراده و توانایی" دولت‌های خارجی برای جنگ را بررسی می‌کنند

پارسینه: مقامات امنیتی آمریکا تحقیقاتی را در زمینه چگونگی ارزیابی آژانس‌هایشان درخصوص "اراده و توانایی" دولت‌های خارجی برای جنگ، شروع کرده‌اند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آوریل هاینس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا در ماه مه به قانونگذاران گفت که شورای اطلاعات ملی چگونگی نحوه ارزیابی آژانس‌ها را درخصوص "اراده برای مبارزه" و "ظرفیت برای مبارزه" بررسی خواهد کرد.

وی افزود: هر دو موضوع بسیار چالش‌برانگیز هستند و ما به دنبال روش‌های مختلفی برای انجام این کار هستیم.

در حالی که هیچ جدول زمانی درخصوص این بررسی اعلام نشده است، مقامات برخی از اشتباهات را در رابطه با حمله روسیه به اوکراین شناسایی کرده‌اند و چند تن از این افراد به شرط فاش نشدن نامشان به آسوشیتدپرس در این خصوص گفت‌وگو کرده‌اند.

این بررسی‌ها در حالی انجام می‌شود که کاخ سفید همچنان به ارسال تسلیحات و حمایت از اوکراین ادامه می‌دهد.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که تعداد کمی از سیستم‌های موشکی میان برد را به اوکراین خواهد فرستاد؛ سلاحی که اوکراین به شدت به آن نیاز داشته است.

همچنین قانونگذاران هر دو طرف سوالی را درخصوص اینکه آیا ایالات متحده می‌توانست اقدامات بیشتری را قبل از حمله پوتین انجام دهد یا خیر، پرسیدند.

کمیته اطلاعات سنا ماه گذشته نامه محرمانه‌ای را به دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا ارسال کرد و در مورد چگونگی ارزیابی وضعیت اوکراین و افغانستان توسط آژانس‌های اطلاعاتی سوالاتی را پرسید.

علی‌رغم مزایای گسترده، روسیه "نتوانست برتری هوایی را بر فراز آسمان اوکراین ایجاد کند" و در وظایف اساسی خود مانند تامین امنیت ارتباطات میدان نبرد "شکست خورد." براساس آمار و اطلاعات ایالات متحده، روسیه "هزاران سرباز و حداقل هشت تا ۱۰ ژنرال را از دست داده است."

برخلاف اینکه آمریکا علنا هشدار داده بود اما روسیه از تسلیحات شیمیایی و یا بیولوژیکی در این جنگ استفاده نکرده است. یک مقام رسمی خاطرنشان کرد که ایالات متحده "نگرانی‌های بسیار جدی" درخصوص حملات شیمیایی دارد اما روسیه به این نتیجه رسیده که این اتفاق اعتراض جهانی را به دنبال خواهد داشت.

چند هفته پیش از حمله روسیه به اوکراین مقامات اطلاعاتی ایالات متحده در یک جلسه خصوصی درباره رئیس‌جمهور اوکراین و عملکردش نشستی برگزار کرند.سوال این بود "آیا الگوی رئیس‌جمهوری اوکراین، وینستون چرچیل خواهد بود یا اشرف غنی؟" به عبارت دیگر، "آیا رئیس‌جمهوری اوکراین یک مقاومت تاریخی را رهبری خواهد کرد یا در حالیکه کشورش فروپاشیده، فرار می‌کند؟"

برخی از کشورها، ولودیمیر زلنسکی را بابت اینکه از کشورش فرار نکرد، تشویق کردند. و اغلب او را به وینستون چرچیل، نخست وزیر اسبق انگلیس تشبیه کردند. اما در نقطه مقابل، اشرف غنی، رئیس‌جمهوری سابق افغانستان کشورش را ترک کرد.

اسکات بریر، مدیر فعلی آژانس اطلاعات دفاعی در ماه مارس اذعان داشت: «نظر من این بود که براساس یک سری از فاکتورها، اوکراینی‌ها به آن اندازه‌ای که من فکر می‌کردم باید آماده باشند، آماده نبودند. در نتیجه من سوالاتی را در رابطه با اراده آن‌ها برای جنگ پرسیدم. ارزیابی من خوب نبود زیرا آن‌ها شجاعانه و با افتخار جنگیده‌اند.»

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار