گوناگون

عربستان: سیاست جایی در تصمیمات اوپک پلاس ندارد

عربستان: سیاست جایی در تصمیمات اوپک پلاس ندارد

پارسینه: وزیر انرژی عربستان سعودی در گفت و گو با شبکه سی ان بی سی تاکید کرد موجودیت اوپک پلاس در گروی آن است که ماموریتش برای تثبیت قیمت نفت را از دیگر مسائل ژئوپلیتیکی جدا نگه دارد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار کرد: اوپک پلاس سیاست را از تصمیم گیری برای حفظ ثبات قیمتهای انرژی دور نگه می دارد.

در حالی که دولتها و نهادهای بین المللی سراسر جهان روسیه را که صادرکننده بزرگ نفت و از شرکای بزرگ اوپک پلاس است، بر سر حمله نظامی به اوکراین منزوی کرده اند، اوپک و متحدانشان تاکنون حاضر نشده اند اقدام مشابه را انجام دهند.

وزیر انرژی عربستان سعودی در گفت و گو با شبکه سی ان بی سی گفت: موجودیت اوپک پلاس در گروی آن است که ماموریتش برای تثبیت قیمت نفت را از دیگر مسائل ژئوپلیتیکی جدا نگه دارد حتی اگر این حمله مورد محکومیت گسترده قرار بگیرد.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد رای داده اند که از روسیه خواسته است تهاجم به همسایه خود را متوقف کرده و همه نیروهایش را از اوکراین خارج کند؛ شاهزاده عبدالعزیز در این باره گفت: مجامع دیگری وجود دارند که عربستان سعودی می تواند از طریق آنها نظراتش درباره اقدامات روسیه را اعلام کند که مطابق با واکنش جهانی است.

وی که در حاشیه کنفرانسی در دوبی صحبت می کرد، گفت: هنگامی که نام اوپک پلاس به میان می آید، این حق را برای خود قائل می شوم که بگویم ۳۵ سال در این گروه کار کرده ام و می دانم چگونه توانستیم اختلافات سیاسی خود را از آنچه به نفع همه ماست، جدا کنیم. این فرهنگ در اوپک پلاس ریشه دوانده است بنابراین هنگامی که وارد اتاق دیدار یا ساختمان اوپک می شویم، همه سیاستشان را بیرون می گذارند و این فرهنگی است که با ما بوده است.

وزیر انرژی عربستان سعودی همچنین اظهار کرد: اگر امنیت عرضه نفت به خطر بیافتد، اقتصاد جهان آسیب خواهد دید. امنیت انرژی اولویت فعلی است و بعضی از کشورها مسئله قابل تامین بودن انرژی را به فراموشی سپرده اند.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک پلاس تاکنون در برابر درخواستهای کشورهای مصرف کننده بزرگ نفت برای افزایش بیشتر تولید، مقاومت کرده است. این گروه برای خاتمه دادن به محدودیت عرضه تاریخی که در اوج بحران کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشت، از اوت سال ۲۰۲۱ تولیدش را هر ماه ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است. بازار منتظر دیدار برنامه ریزی شده وزیران اوپک پلاس در روز پنج شنبه است. چندین منبع آگاه به رویترز گفتند این گروه احتمالا به استراتژی افزایش تدریجی تولید در ماه مه پایبند می ماند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار