گوناگون

مقام دادگستری آمریکا استعفا کرد/احتمال ارتباط با پرونده ترامپ و روسیه

مقام دادگستری آمریکا استعفا کرد/احتمال ارتباط با پرونده ترامپ و روسیه

پارسینه: منابع خبری بامداد شنبه از استعفای یک مقام ارشد وزارت دادگستری آمریکا که ارتباطاتی با پرونده تبانی ادعایی دونالد ترامپ با روسیه داشته خبر دادند.

یکی از دستیاران ارشد دادستانی که از سوی وزیر دادگستری آمریکا به عنوان مسئول تحقیق درباره قانونی بودن یا نبودن روند گردآوری اطلاعات برای پرونده تبانی ادعایی ترامپ با روسیه منصوب شده بود از سمتش استعفا کرده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده دلیل استعفای «نورا دانیهی» هنوز مشخص نیست. او یکی از دستیاران مورد اعتماد «جان دورهام» بود که از سوی وزیر دادگستری آمریکا مأمور به تحقیق درباره ریشه‌های شکل‌گیری ادعای تبانی ترامپ با روسیه شده است.

یکی از مسائلی که قرار است تحقیقات جان دورهام مشخص کند این است که آیا گردآوری اطلاعات از ستاد انتخاباتی ترامپ برای پیشبرد پرونده مربوط به تبانی او با روسیه قانونی بوده است یا خیر.

برخی از منابع خبری گزارش داده‌اند احتمال دارد استعفای دانیهی با فشارهای احتمالیِ «ویلیام بار»، وزیر دادگستری آمریکا برای تحویل نتایج مربوط به تحقیقات پرونده فوق‌الذکر قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مرتبط بوده باشد.

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته دانیهی اخیراً در گفت‌وگو با همکارانش از احتمال اعمال چنین فشارهایی ابراز نگرانی کرده بود.

برخی مقام‌ها می‌گویند احتمال‌ها درباره اینکه وزیر دادگستری آمریکاجان دورهام را تحت فشار قرار دهد تا قبل از فرا رسیدن انتخابات گزارشی نیمه‌کاره از نتایج تحقیقاتش منتشر کند قوت گرفته است.

یک فرد مطلع از این موضوع به نیویورک‌تایمز گفته ویلیام بار از تیم جان دورهام خواسته برای تکمیل گزارش خود عجله کنند.

دونالد ترامپ منتظر است از تحقیقات دورهام برای اثبات ادعای خود مبنی بر اینکه اتهامات وارد شده علیه او درباره تبانی با روسیه صرفاً پرونده‌ای برای تخریب وجهه‌اش بوده استفاده کند.

ویلیام بار سال گذشته دورهام را برای انجام تحقیقات درباره مراحل آغازین ادعای تبانی ترامپ با روسیه منصوب کرد.

انتصاب دورهام اندکی بعد از انتشار گزارش «رابرت مولر»، بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات آمریکا صورت گرفت. مولر در آن گزارش، علاوه بر متهم کردن روسیه به تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات سال ۲۰۱۶ مدعی شده بود دونالد ترامپ در روند تحقیقات در خصوص این پرونده کارشکنی کرده است.

دانیهی که به تازگی از سمتش استعفا کرده سال‌ها دستیار دورهام بوده و همکاری نزدیکی با او داشته است. دورهام بعد از ورود به پرونده مربوط به ترامپ و روسیه از دانیهی خواسته بود او را به عنوان دستیارش در این پرونده همراهی کند.

منابع مطلع به روزنامه نیویورک‌تایمز گفته‌اند دانیهی نقش فعالی در انجام تحقیقات مربوط به این پرونده داشته است.

استعفای او از همین حالا به گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال تلاش دولت ترامپ برای اثرگذاری بر روند تحقیقات دورهام دامن زده است.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار