گوناگون

حمله رسانه‌های آمریکا به ترامپ در مورد قتل خاشقچی

حمله رسانه‌های آمریکا به ترامپ در مورد قتل خاشقچی

پارسینه: بیانیه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر مقصر ندانستن ولیعهد عربستان در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار، موجب واکنش رسانه‌ها در آمریکا شد و سی ان ان آن را حاوی پیام ترامپ در نادیده گرفتن تخطی از ارزش‌های سنتی آمریکا در صورت همراهی با او ارزیابی کرد.

ترامپ روز گذشته بیانیه‌ای صادر کرد که در آن بر ادامه همکاری با عربستان صرف نظر از قتل خاشقچی در کنسول عربستان در استانبول تاکید می‌شد.

این بیانیه علاوه بر انتقاد دمکرات‌ها از آن، هم حزبی‌های جمهوری خواه ترامپ را نیز به واکنش وا داشت.

«باب کورکر» سناتور جمهوری خواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا در پیامی توئیتری نوشت که با این بیانیه، کاخ سفید به دفتر روابط عمومی ولیعهد سعودی تبدیل شده است.
سناتور جمهوری خواه «رند پال» در پیامی توئیتری نوشت: رئیس جمهوری (ترامپ) می‌گوید که عربستان سعودی کمتر شرور است پس آمریکا قصد ندارد این کشور را به خاطر کشتن وحشیانه و مثله کردن یک روزنامه نگار منتقد مجازات کند.

پال همچنین در اظهاراتی طعنه آمیز با اشاره به سیاست «اول آمریکا» ترامپ، تاکید کرد: کاملا مطمئنم این بیانیه «اول عربستان سعودی» است نه «اول آمریکا». همچنین کاملا مطمئنم این بیانیه را «جان بولتون» مشاور امنیت ملی نوشته است.

«لیندزی گراهام» دیگر سناتور جمهوری خواه آمریکایی نیز در توئیتر با بیان اینکه در جهت منافع ملی آمریکا نیست که از جنایت عربستان در قتل خاشقچی چشم پوشی کند، تاکید کرد: تحریم‌های جدی علیه خاندان حاکم سعودی از جمله افراد خاص از این خاندان، حمایت جدی از سوی هر دو حزب در کنگره را در پی خواهد داشت.
«مارکو ربیو» سناتور جمهوری خواه از ایالت فلوریدا با بیان اینکه نقض حقوق بشر منجر به مهاجرت، کمک به افراط گرایی و شکل گیری دولت‌های جدید متخاصم با آمریکا می‌شود، حمایت واشنگتن از سرکوبگران را عامل اینگونه مسائل دانست.

«جف فلیک» دیگر عضو جمهوری خواه سنای آمریکا با اشاره به «متحد بزرگ» خوانده شدن عربستان سعودی از سوی ترامپ، نوشت: متحدان بزرگ برای قتل روزنامه نگاران نقشه نمی‌کشند.
اما این بیانیه همچنین بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های آمریکا داشت.
سی ان ان نوشت: حمایت ترامپ از عربستان بر سبعیت دکترین «اول آمریکا» تاکید داشت.

این رسانه آمریکایی افزود: رئیس جمهور با آسانگیری در قبال اقدام عربستان در قتل خاشقچی، پیام تکان دهنده‌ای را درباره چگونگی عملکرد آمریکا در جهان ارسال کرد.
ترامپ با خودداری از قطع رابطه با بن سلمان بر سر قتل این روزنامه نگار به شکل موثری به افراد مستبد در جهان گفت که اگر در کنار او باشند، واشنگتن چشم خود را بر روی چنین موارد تخطی از ارزش‌های سنتی آمریکا خواهد بست.

اما مهم‌تر از این، ترامپ با تاکید بر «میلیاردها» دلار سرمایه گذاری عربستان در آمریکا به وضوح عنوان کرد که همه اصولی که نسل‌های مختلف در آمریکا به آن مباهات کرده اند، فروشی است.
سی ان ان نوشت: تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در روز سه شنبه برای پاسخگویی به پرسشی که از مدت‌ها قبل درباره چگونگی واکنش او به قتل روزنامه نگار واشنگتن پست مطرح بود، دیگر ستون‌های دکترین ترامپ را در عجیب‌ترین بیانیه نوشته شده در زمینه سیاست خارجی آمریکا نشان داد. این بیانیه حکایت از آن داشت که رئیس جمهور تمایل دارد ارزیابی سازمان‌های اطلاعاتی را که با اهداف سیاسی او در تضاد هستند، نادیده بگیرد و درباره آن پیش داوری کند.

این شبکه خبری خاطرنشان کرد: آمادگی ترامپ برای مصونیت قائل شدن برای عربستان ضربه دیگری بر حاکمیت بین المللی قانون و مسئولیت پذیری در جهان بود؛ مفاهیمی که ترامپ با گذشت تقریبا دو سال از ریاست جمهوری اش تمایل چندانی به اجرای آن‌ها نداشته است.

سی ان ان پیش بینی کرده که بیانیه ترامپ با توجه به مخالفت جمهوری خواهان و تلاش‌های هر دو حزب اصلی آمریکا برای تنبیه عربستان، به درگیری شدیدی در کنگره منجر شود.
ترامپ در این بیانیه اساسا چنین استدلال کرد که گرچه قتل این روزنامه نگار «هولناک» بود و نمی‌توان «آن را نادیده گرفت»، اما ارزش آن را ندارد که به خاطرش روابط راهبردی که به گفته او در سطح خارق العاده‌ای است، مختل شود.

تصمیم ترامپ نشان داد تا وقتی یک قدرت خارجی به ثروت آمریکا می‌افزاید، به دلیل رفتار‌های مستبدانه سرزنش نخواهد شد.
سی ان ان خاطرنشان کرد که این بیانیه تبعات مهمی در واشنگتن و سراسر جهان خواهد داشت. ترامپ با این پیام نشان داد که قصد دارد سازمان‌های اطلاعاتی کشور را نادیده بگیرد و حقایق را به منظور پیشبرد اهداف سیاسی خود که در این جا حفظ روابط با عربستان است، کمرنگ نشان دهد.
به نظر می‌رسد که ترامپ به ویژه قصد نادیده گرفتن اطلاعاتی را دارد که روند همراهی او با افراد مستبدی همچون پوتین، «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و یا ولیعهد عربستان را دشوار می‌کند.
سی ان ان خاطرنشان کرد که دولت ترامپ و «جرد کوشنر» مشاور شخصی او عربستان را در مهار جمهوری اسلامی بسیار مهم قلمداد می‌کنند؛ سیاستی که به شکل فزاینده‌ای شبیه تغییر حکومت است. دولت ترامپ برای حفظ چنین روابطی از حمله هوایی ریاض در یمن حمایت لجستیکی کرده است؛ حملاتی که وخیم‌ترین بحران انسانی در جهان را به بار آورده و میلیون‌ها نفر را با خطر قحطی و گرسنگی مواجه کرده است.

سی ان ان نتیجه گرفت: دمکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا از اکثریت جدید خود در سال آتی میلادی در مجلس نمایندگان آمریکا استفاده خواهند کرد تا روابط ترامپ و سعودی‌ها را مورد بررسی بیشتری قرار دهند.

تارنمای وکس: بیانیه ترامپ کارت سبزی برای قتل بود

تارنمای آمریکایی وکس نوشت: مواضع ترامپ به طور معمول نشان می‌دهد که وی از نظر ذهنی و فکری فرد مناسبی برای داشتن قدرتمندترین کرسی در جهان نیست. اما هیچ چیز به جز بیانیه اخیر کاخ سفید درباره ترور خاشقچی این موضوع را روشن نکرد.

وکس افزود: این بیانیه با مجموعه‌ای از خطا‌های تحلیلی، واقعی و اخلاقی قتل یک روزنامه نگار مقیم آمریکا توسط عربستان را به گونه‌ای توجیه می‌کند که کارت سبزی به دیکتاتور‌های جهان برای کشتن شهروندان خود می‌دهد.

اگر کاخ سفید مسئولیت پذیر بود، چنین بیانیه‌ای هرگز صادر نمی‌شد چه برسد به این که به همه جهان اجازه داده شود که آن را بخوانند. کاخ سفید مسئول نیست و تا زمانی که رئیس جمهوری مسئول و پاسخگو در آن حضور نداشته باشد، مسئول نخواهد بود.

این بیانیه حاوی اطلاعات غلط است و به اشتباه در آن تاکید می‌شود که عربستان ۴۵۰ میلیارد دلار در اقتصاد آمریکا سرمایه گذاری کرده است. این بیانیه به اشتباه تاکید می‌کند که عربستان در واکنش به دخالت ایرانی‌ها در جنگ یمن حضور دارد.

اما فاجعه بار‌ترین بخش آن به اطلاعات مربوط به قتل خاشقچی و کسی که مسئول آن است، مربوط می‌شود. خاشقچی در کنسول عربستان در استانبول کشته شد. سیا نتیجه گرفته که ولیعهد عربستان دستور قتل او را داده است. معلوم نیست که انگیزه این قتل چه بوده، اما به نظر می‌رسد این قتل به انتقاد خاشقجی از دولت عربستان در رسانه‌هایی همچون واشنگتن پست مربوط بوده است.
اما بیانیه ترامپ همه این حقایق را نادیده می‌گیرد و حتی ادعایی را تکرار می‌کند که از سوی سعودی‌ها مطرح شده است یعنی این که خاشقچی عضو اخوان المسلمین بوده است.

فارین پالیسی: ترامپ بدون ارائه شواهدی بیشتر از ولیعهد عربستان دفاع کرد

نشریه آمریکایی فارن پالیسی نوشت: در روز‌های اخیر ترامپ بار دیگر با بیان این که انتظار دارد گزارش کاملتری درباره نقش بن سلمان در دستور قتل خاشقچی ارائه شود، تلاش کرد ارزیابی جامعه اطلاعاتی کشور را تضعیف کند.

اما گزارشی ارائه نشد و در عوض ترامپ بیانیه‌ای را صادر کرد که ارزیابی سیا را رد کرد و با بیان این که «ما ممکن است هرگز از همه حقایق مربوط به این قتل مطلع نشویم» محمد بن سلمان را نجات داد.

این نشریه افزود: ترامپ شاهد جدیدی ارائه نداد. مقامات آمریکایی و منابع کنگره به فارن پالیسی گفته اند که درباره وعده‌های ترامپ در خصوص گزارش بیشتر گیج شده اند، زیرا به غیر از گزارش ارزیابی سیا اطلاعات دیگری درباره مرگ خاشقچی نداشته اند.

«آدام شیف» نماینده دمکرات از کالیفرنیا و از اعضای ارشد کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گفت: ما نمی‌دانیم که منظور رئیس جمهور از گزارش چیست. موضوعی که سناتور «مارک وارنر» رئیس کمیته اطلاعات سنا نیز تایید کرد.

این رسانه افزود: این اولین بار نیست که ترامپ بر ارزیابی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا به نفع آنچه که همتایان خارجی اش می‌گویند، خط بطلان کشیده است.
در این گزارش آمده است: با وجود تلاش‌های ترامپ برای نجات روابطش با بن سلمان، فشار‌ها بر او برای تحریم کردن بیشتر حکومت سعودی از جمله شخص بن سلمان، احتمالا از سوی دمکرات‌ها وجمهوری خواهان کنگره افزایش خواهد یافت. رئیس جمهوری همچنین ممکن است به شکل فزاینده‌ای در خارج منزوی شود. آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که صادرات سلاح به عربستان رامتوقف کرده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار