گوناگون

سفر وزیر خارجه ترکیه به آمریکا

سفر وزیر خارجه ترکیه به آمریکا

پارسینه: وزیر امور خارجه ترکیه با تاکید بر لزوم اتحاد اعضای سازمان‌ ملل مقابله با نفرت پراکنی و قطب بندی را ضروری دانست.

مولود چاووش اوغلو ، وزیر امور خارجه ترکیه از سازمان ملل خواست که اعضای این سازمان برای مقابله با قطب بندی‌ و نفرت پراکنی‌ در سراسر جهان متحد شوند.

چاووش اوغلو در مراسمی در نشست اتحاد تمدن ها( UNAOC ) در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد: بیایید در برابر افراط‌گری و قطب بندی متحد شویم. ما باید با اراده سیاسی به مقابله با پیش داوری‌ها، قطب بندی‌ها و نفرت پراکنی‌ها در سراسر جهان بپردازیم.

وزیر امور خارجه ترکیه در بخش دیگری از اظهاراتش، با اشاره به موج مهاجرت، گفت‌: بیگانه هراسی، نژادپرستی، تبعیض، احساسات ضد اسلام و نفرت پراکنی علیه مسلمانان با موج مهاجران به سمت اروپا گسترش یافته است.

وی ادامه‌ داد: ترکیه به عنوان کشوری که معتقد به کسرت گرایی است، این آمادگی را دارد که از تلاش های مشترک حمایت کند.

همچنین قرار است که چاووش اوغلو در جریان سفرش به آمریکا امروز(سه شنبه) با مایک پامپئو، وزیر امورخارجه این کشور دیدار کند. این اولین سفر رسمی او بعد از آزادی کشیش آمریکایی است. این کشیش آمریکایی چندی قبل از زندان ترکیه آزاد شد.

وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به دیدار دو جانبه‌اش با همتای آمریکایی‌اش، گفت‌: در این دیدار درباره نقشه راه منبج و استرداد فتح الله گولن که به باور آنکارا در پشت پرده کودتای 15 ژوئیه 2016 قرار دارد، گفت‌وگو خواهد شد.

مولود چاووش اوغلو اعلام کرد: واشنگتن در اجرای درخواست ترکیه مبنی بر استرداد گولن ناکام مانده است.

او گفت‌، در این سفر شواهد بیشتری درباره گولن و اقدامات سازمان وابسته به وی (فتو) به دولت دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا ارائه خواهد کرد.

همچنین وزیر امور خارجه ترکیه با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل پشت درهای بسته درباره پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌ نگار واشنگتن پست دیدار و گفت‌وگو کرد.

در همین راستا استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل با اشاره به این دیدار، گفت‌: دو طرف درباره پرونده قتل خاشقجی، جنگ‌های یمن و سوریه و مساله قبرس دیدار و گفت‌وگو کردند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، اعلام کرد که این سازمان هیچ گونه درخواست رسمی مبنی بر انجام تحقیقات بین‌المللی درباره پرونده خاشقجی دریافت نکرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار