گوناگون

هشدار جدی ترامپ به اوپک

هشدار جدی ترامپ به اوپک

پارسینه: رییس جمهور آمریکا همزمان با اظهارات وزیر انرژی عربستان سعودی که از احتمال کاهش تولید اوپک و متحدانش در سال آینده خبر داده بود، از این گروه خواست تولید نفت خود را محدود نکند.

پیام دونالد ترامپ همزمان با اظهارات خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی که گفته بود اوپک و متحدانش لازم است میزان تولید خود را حدود یک میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ کاهش دهند، در توییتر ارسال شد.

دونالد ترامپ در توییتر نوشت: امیدوار است اوپک تولید نفت خود را محدود نکند و قیمت‌ها بر مبنای عرضه، باید بسیار پایین‌تر باشد.

این توییت جدیدترین تلاش ترامپ برای تاثیرگذاری روی سیاست اوپک در توییتر است. رییس جمهور آمریکا امسال چندین بار در توییتر اوپک را خطاب قرار داده و این گروه را بابت افزایش قیمت‌های نفت سرزنش کرده و به اعضای آن دستور داده برای پایین بردن قیمت نفت اقدام کنند. جدیدترین موضع ترامپ پس از افت چشم‌گیر قیمت‌های نفت مطرح شده است. قیمت نفت آمریکا طولانی‌ترین روند کاهشی را طی کرده و وارد روند نزولی شده است.

قیمت‌ نفت طی پنج هفته گذشته تحت تاثیر ریزش بازارهای سهام جهانی، افزایش عرضه نفت و ضعیف شدن دورنمای رشد تقاضا برای نفت، روند کاهشی پیدا کرد. افت ناگهانی قیمت نفت از بالاترین رکورد چهار سال اخیر، اوپک و متحدان‌اش شامل روسیه را ناچار کرد درباره نحوه مدیریت بازار بازنگری کنند.

کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک که روز یکشنبه در ابوظبی دیدار کرد، اعلام کرد: عرضه نفت سریع‌تر از تقاضا رشد کرده و این اتحاد ممکن است ناچار باشد دور جدیدی از کاهش عرضه را اجرا کند. همان‌ روز خالد الفالح اظهار کرد: صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر ۵۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به نوامبر کاهش خواهد یافت.

فالح روز دوشنبه در یک کنفرانس نفتی در ابوظبی گفت: تحلیل فنی نشان می‌دهد که لازم است میزان عرضه یک میلیون بشکه در روز از سطح اکتبر کاهش پیدا کند.

تولیدکنندگان نفت محدودیت عرضه خود را در ژانویه سال ۲۰۱۷ به منظور پایان دادن به اشباع عرضه جهانی و تقویت قیمت‌ها آغاز کردند. این سیاست موفق شد سطح ذخائر را کاهش داده و قیمت‌ها را بالا ببرد. با این حال این گروه در ژوئن تحت فشار ترامپ در آستانه بازگشت تحریم‌های واشنگتن علیه ایران موافقت کرد میزان تولید خود را مجموعا یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد. از آن زمان تولید روسیه به بالاترین رکورد خود از دوران شوروی سابق رسیده و عربستان سعودی اعلام کرده قصد دارد ۱۱ میلیون بشکه در روز در نوامبر تولید کند. در این بین، تولید آمریکا از مرز ۱۱ میلیون بشکه در روز فراتر رفته و روسیه را به عنوان بزرگترین تولیدکننده جهان پشت سر گذاشته است.

ترامپ، توییت به اوپک را در آوریل دو ماه پیش از برگزاری نشست ژوئن این گروه آغاز کرد. جدیدترین توییت وی تنها چند هفته پیش از نشست بعدی این گروه انجام گرفته است.

دولت ترامپ برای جبران تاثیر تحریم‌ها علیه ایران که سومین عضو بزرگ اوپک است تا حد زیادی روی ادامه افزایش تولید عربستان سعودی حساب می‌کند. تحریم‌ها حدود یک میلیون بشکه در روز از صادرات ایران را کاهش داده است.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، تحلیلگران انرژی افزایش قیمت‌های نفت در سال جاری را به تحریم‌ها نسبت داده‌اند. قیمت‌های نفت ماه گذشته که مهلت دولت ترامپ به واردکنندگان نفت برای به صفر رساندن خریدشان از ایران نزدیک شده بود به بالاترین رکورد در چهار سال گذشته صعود کرده بود. اما از سوی دیگر روابط میان آمریکا و عربستان سعودی با قتل جمال خاشقجی خبرنگار منتقد ریاض در کنسولگری این کشور در ترکیه تیره شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار