گوناگون

وزارت امور خارجه آمریکا مورد تمسخر قرار گرفت

پارسینه: وزارت امور خارجه آمریکا در یادداشتی در ارتباط با مذاکرات واشنگتن و پیونگ یانگ که در تارنمای این وزارتخانه منتشر شد، به اشتباه سنگاپور را بخشی از مالزی دانست.

این اشتباه در یادداشتی در مورد جلسه توجیهی روز گذشته (دوشنبه) «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا منتشر شد و آدرس مکان برگزاری این جلسه را سنگاپور در مالزی اعلام کرد. این اشتباه سپس در این یادداشت اصلاح شد.

یک کاربر در صفحه توییتر خود نوشت: وزارت امور خارجه آمریکا هنوز فکر می‌کند، سنگاپور در مالزی واقع است. کاربری دیگر در توییتر خود نوشت: ترامپ به زودی درصدد برگزاری اجلاسی در زمینه تسهیل برقراری اتحاد دوباره بین مالزی - سنگاپور برمی آید. همچنین «جیمی لئونگ» یک کاربر شبکه اجتماعی فیس بوک نوشت: آمریکا باید به مدرسه بازگردد.

روزنامه «استار» مالزی پستی را در صفحه فیس بوک خود با این عنوان منتشر کرد: «چطور مردم سنگاپور و مالزی را در آن واحد، می‌رنجانید.» این پست حدود ۷۰۰ بار به اشتراک گذاشته شد و تقریبا ۳۰۰ کاربر زیر آن کامنت گذاشتند.

براساس این گزارش، جزیره سنگاپور زمانی بخشی از مالزی بود، اما در سال ۱۹۶۵ در جریان مناقشه‌ای از این کشور جدا شد و مناسبات دیپلماتیک و اقتصادی بین دو طرف به موجب این جدایی، تا سال‌ها تیره و تار ماند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی بامداد سه شنبه به وقت محلی پس از حدود ۶ دهه در سنگاپور برای حل بحران شبه جزیره کره دیدار و توافقنامه‌ای را امضا کردند. ترامپ پس از امضای توافق با رهبر کره شمالی اعلام کرد: روند غیر هسته‌ای شدن کره شمالی به سرعت آغاز خواهد شد.

توافقنامه‌ای که دو طرف در سنگاپور امضا کردند، چهار ماده دارد که به غیر از تعهد درباره خلع سلاح کره و بازگرداندن بقایای سربازان کشته شده، شامل تعهد دو طرف برای بنا کردن روابطی تازه و تلاش مشترک برای ایجاد صلح پایدار در شبه جزیره کره است.

به موجب بیانیه مشترکی که در پایان اجلاس تاریخی سران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور منتشر شد، ترامپ متعهد شد به کره شمالی ضمانت‌های امنیتی دهد و کیم جونگ اون نیز بر تعهد قوی خود برای خلع کامل شبه جزیره کره از سلاح‌های هسته‌ای تاکید کرد.
منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار