گوناگون

دستور آماده باش اشرف غنی به نیروهای امنیتی

پارسینه: در حالی که قرار است از امروز دولت افغانستان آتش‌بس با طالبان را اجرایی کند، اشرف غنی به نیروهای امنیتی این کشور دستور آماده باش درجه یک را صادر کرده است.

اشرف غنی هفته گذشته از بیست هفتم ماه رمضان تا پنجم عید سعید فطر مصادف با ۲۲ تا ۲۹ خرداد، آتش‌بس یک طرفه با گروه طالبان اعلام کرد.

طالبان نیز در واکنش به این موضوع برای سه روز نخست عید سعید فطر تنها با نیروهای امنیتی افغان اعلام آتش‌بس کرده است.

اشرف غنی در نخستین روز از آغاز آتش‌بس دولت افغانستان با سفر به قندهار در مراسم ویژه‌ای به نیروهای امنیتی افغان دستور داده تا در مدت آتش‌بس در حال آماده باش باشند.

«شاه حسین مرتضوی» سخنگوی رئیس جمهور افغانستان به «رادیوآزادی» گفت: رئیس جمهور در جریان این سفر آتش‌بس را فرصتی برای برقراری صلح دایمی در این کشور خوانده است.

اشرف غنی در دیدار با مقامات امنیتی افغان در قندهار تصریح کرد که برقراری آتش‌بس از سوی دولت افغانستان از موضع قدرت صورت گرفته است.

وی در ادامه از نیروهای امنیتی افغان خواسته تا در مدت آتش‌بس از حمله به طالبان خودداری کنند و تنها در حال آماده باش کامل باشند.

به گفته رئیس جمهور افغانستان این آتش‌بس شامل حال گروه‌های تروریستی داعش و القاعده نمی‌شود و علمیات‌های نظامی نیروهای امنیتی افغان علیه این گروه‌ها ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر، طالبان نیز تنها با نیروهای امنیتی افغان اعلام آتش‌بس کرده و عملیات‌های این گروه علیه نیروهای خارجی ادامه خواهد داشت.

پیش از این دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل از طالبان خواسته بود تا در مدت آتش‌بس از حمله به نیروهای خارجی نیز خودداری کنند اما طالبان به این درخواست سازمان ملل واکنشی نشان ندادند.

سازمان ناتو، سازمان ملل، نهادهای بین‌المللی و بسیاری از کشورها از برقراری آتش‌بس بین نیروهای امنیتی افغان و طالبان استقبال کردند.

دولت افغانستان امیدوار است که آتش‌بس بین دو طرف برای مدت طولانی تمدید شده و بتواند زمینه ساز گفت‌وگوهای صلح با طالبان شود.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار