گوناگون

دومین عقب نشینی عبدالله دوم

پارسینه: درسایه تداوم اعتراضات مردمی به سیاست‌های اقتصادی و پیش نویس قانون جدید مالیات بر درآمد، نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید اردن اعلام کرد که این پیش نویس قانونی از دستور خارج می‌شود.

عمر الرزاز نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید اردن امروز پنجشنبه گفت که دولت بعد از ادای سوگند قانون اساسی، پیش نویس قانون مالیات بر درآمد را از دستور کار خارج خواهد کرد.

وی در اولین سخنرانی تلویزیونی خود بعد از اینکه مامور تشکیل دولت شد، گفت: ما گفت: وگو را آغاز کردیم و اقداماتی فوری را برای بازگرداندن قطار به مسیر درست خود اتخاذ خواهیم کرد.

این خبر درحالی اعلام شد که معترضان برای هفتمین شب پیاپی به اعتراضات خود به پیش نویس قانون مالیات بر درآمد در شهر امان و چهار استان دیگر ادامه دادند.

این در حالی بود که در جریان اعتراضات شهر امان یک نیروی ژاندارمری نیز به ضرب چاقو زخمی شد و نیرو‌های امنیتی ضارب را دستگیر کردند.

یک منبع نیز به روزنامه الغد گفت: نیرو‌های امنیتی چند معترض را در میدان نزدیک مقر نخست وزیری در شهر امان بازداشت کردند.

شرکت کنندگان در اعتراضات در نزدیک مقر نخست وزیری در شهر امان خواهان لغو قانون مالیات بر فرآورده‌های سوختی و برق و کالا‌های اساسی وبازگشت یارانه نان شدند.

آن‌ها همچنین خواهان قانون مالیات تصاعدی براساس درآمد شدن که در آن بخشودگی بخش بهداشتی و آموزشی و بالارفتن سقف بخشودگی برای خانواده‌ها لحاظ شده باشد.

استان‌های اربد، الکرک، معان و العقبه نیز شاهد اعتراضات مشابه برای از دستور کار خارج کردن پیش نویس قانون مالیات بردرآمد و اجرای اصلاحات اقتصادی بود.

در همین حال، علی البعوس رئیس شورای سندیکا‌ها گفت که سندیکا‌ها هیچ درخواستی بیشتر از خارج شدن پیش نویس قانون مالیات بر درآمد و اصلاح نظام خدمات شهری مطرح نکرده اند.

وی همچنین حمله به یکی از نیرو‌های ژاندارمری از طرف یکی از افراد دارای سوء پیشینه را محکوم کرد.

شرکت کنندگان در استان اربد نیز خواهان کاهش قیمت‌ها و انحلال پارلمان و مجلس سنا و از دستور کار خارج شدن پیش نویس قانون مالیات بر درآمد شدند.

آن‌ها همچنین بازخواست فاسدان و استرداد اموال چپاول شده را خواستار شدند و تاکید کردند که در طول سال‌ها هیچ یک از عناصر فاسد برای مجازات به دستگاه قضایی ارجاع نشده است.

در سایه این تحولات، نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید اردن گفت که عصر امروز به وقت محلی با علی العبوس رئیس شورای سندیکا‌ها ملاقاتی خواهد داشت.

این شورا روز گذشته خواستار اعتصاب عمومی و به دنبال آن تجمع اعتراض آمیز برای خارج کردن پیش نویس قانون مالیات بر درآمد شد.

عبدالله دوم شاه اردن در چهارمین روز اعتراضات با اولین عقب نشینی در برابر خواست معترضان برای سرنگونی دولت، استعفای هانی الملقی نخست وزیر را پذیرفت و عمر الرزاز وزیر آموزش و پرورش را مامور تشکیل دولت جدید کرد.

در سایه اعتراضات، شاه اردن نزدیک به سه هزار افسر نیروی پلیس را ارتقای درجه داد.

اعتراضات در اردن درحالی صورت می‌گیرد که روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارنوت دو روز پیش فاش کرد که عربستان، امارات، مصر، اسرائیل و آمریکا در تشدید اعتراضات جاری در اردن دست داشته اند.

خبرنگار امور عربی روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارنوت نوشت: در روز‌های اخیر دو موضوع روی داده است. نخست مستثنی شدن اردن از توافق حاصل شده بین آمریکا، اسرائیل، عربستان و مصر در موضوع انتقال سفارت آمریکا به قدس و دوم، تظاهرات اردنی‌ها در شهر‌های بزرگ علیه بالارفتن قیمت نفت و برق و پیش نویس قانون جدید مالیات بر درآمد.

این روزنامه افزود: در ظاهر ارتباطی بین این دو موضوع وجود ندارد، زیرا انتقال سفارت یک امر سیاسی است و مطالبات اردنی‌ها مسئله‌ای اقتصادی. اما ارتباط دو موضوع دراین نهفته است که اردنی که همانند یک کشور ثروتمند رفتار می‌کند، عملا از سال‌ها پیش با کمک و مساعدت‌های خارجی روزگار می‌گذراندد.

این روزنامه یادآور شد، ملک حسین پادشاه سابق اردن و پسرش عبدالله دوم یاد گرفتند چطور از حمایت همسایگان عرب منطقه خلیج فارس و نیز کمک‌های آمریکا به اضافه یک مبلغ ثابت از صندوق بین المللی پول و صندوق‌های کمکی دیگر برخوردار باشند. اما یکباره همه چیز فروپاشید به این معنی که عربستان بنا به دلایل خود تصمیم گرفت در همراهی با آمریکا حمایت از اردن را متوقف کند و مصر که پول اضافی ندارد و امارات نیز در پس آنان حرکت کردند.

یدیعوت آحارونوت در توضیح این مطلب افزود: فشار اسرائیل بر واشنگتن برای حمایت از اردن نیز در حال متوقف شدن است، در نتیجه اردن باید روی پای خود بایستد.

از سوی دیگر، روز چهارشنبه فایلی ویدئویی از بخشی از دیدار شاه اردن با مسئولان منتشر شد که وی در آن می‌گفت: گفتند که "با ما در موضوع قدس راه بیایید تا فشار اقتصادی را که اردن با آن روبرو است، کاهش دهیم".

برخی ناظران ابراز عقیده کردند که منظور شاه اردن محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بوده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار