گوناگون

لاوروف: آمریکا در دوره اوباما جاسوس تر شد

پارسینه: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: در دوره مسئولیت ریاست جمهوری باراک اوباما، جاسوسی های ضدروسی آمریکا که بیشتر زیر پوشش کارکنان مراکز دیپلماتیک انجام می گیرد به شدت افزایش یافت.

پایگاه وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه به نقل از سخنان لاوروف نوشت: در حالیکه جاسوسی های ضدروسی واشنگتن افزایش یافته است، ادعا کرده اند که در دوره حکومت اوباما، کارکنان مراکز دیپلماتیک آمریکا در روسیه بطور عمده هدف آزار و تعقیب قرار گرفته اند.وی افزود: این ادعا حقیقت ندارد و در واقع واحدهای مسئول از انجام چندین مورد فعالیت های جاسوسی عوامل آمریکایی با پوشش دیپلماتیک در روسیه جلوگیری کرده اند.

وزیر خارجه روسیه از جمله به استفاده یک دیپلمات آمریکا از کلاه گیس و ابروهای مصنوعی در تغییر چهره اشاره کرد که می خواست با قیافه زنانه وارد سفارت این کشور شود، ولی با مقاومت مامور نگهبان شد، اما پلیس را مضروب کرد و گریخت.لاوروف ادامه داد: چند مورد دیگر تغییر لباس دیپلمات های آمریکا هم در روسیه انجام گرفته، از جمله یک دیپلمات این کشور برای پنهانکاری در دستشویی لباس زنانه پوشیده بود و تمامی این موارد و تلاش های جاسوسی آمریکایی ها نیز ثبت شده است.

لاوروف افزود: کارکنان دفتر وابستگی نظامی آمریکا هم معمولا برای انجام سفرهای متعدد به مناطق مختلف روسیه با هدف پیشگیری از شناسایی از خودروهای کرایه ای بدون شماره دیپلماتیک استفاده می کنند و مقصد سفرهای آنان هم بیشتر استان های کالینینگراد، لنینگراد و مورمانسک است و بارها نیز در مناطق نووراسییسک(ساحل دریای سیاه)، جمهوری چچن و مناطق مرزی با اوکراین مشاهده شده اند.

وی همچنین به شرکت پنهانی دیپلمات های آمریکایی در تظاهرات غیرقانونی مخالفان دولت روسیه اشاره کرد که در لباس مبدل انجام می گیرد و ماموران امنیتی روس آنها را شناسایی کرده اند.وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه نیز در یک نشست خبری فاش کرد که نفر دوم سفارت این کشور در آمریکا از سوی سازمان های اطلاعاتی این کشور پیشنهاد همکاری برای جاسوسی دریافت کرده است.

وی گفت: اقدام های زیادی برای اجیر کردن دیپلمات های روسیه در آمریکا صورت گرفته است که در دوره دولت باراک اوباما بیشتر شد، ولی رسانه ای نکردیم.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار