گوناگون

از شورش زندانیان در برزیل تا تشکر ویژه سودان از سعودیها

از شورش زندانیان در برزیل تا تشکر ویژه سودان از سعودیها

پارسینه: طی ساعات گذشته، لحظاتی که شما در حال استراحت بودید، رویدادها و خبرهای مهمی در سراسر جهان بر روی خروجی های خبرگزاریها قرار گرفته که نشان از پویایی لحظه به لحظه رسانه ها برای در جریان قرار دادن مردم از آخرین حوادث می باشد. بسته خبری بین الملل صبحگاهی پارسینه قصد دارد شما را از آخرین رویدادها مطلع کند.با ما همرا باشید؛

از شورش زندانیان در برزیل تا تشکر ویژه سودان از سعویها
I.N.A:برای میانجیگری، پیام‌های ایران و عربستان را رد و بدل کرده‌ام

ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق، اعلام کرد که کشورش همزمان با تلاش برای بهبود روابط خود با عربستان سعودی، در یک سال گذشته بین ایران و عربستان سعودی میانجی‌گری کرده، و او پیام‌هایی رامیان دو کشور رد و بدل کرده است.

سخنان ابراهیم جعفری روز شنبه ۲۵ دیماه منتشر شده و در این سخنان وی یادآوری کرده است که عراق تلاش می‌کند روابط خود با عربستان سعودی را بهبود ببخشد.وزیر خارجه عراق همچنین در مورد میانجی‌گری این کشور در روابط ایران و عربستان سعودی گفت: «این اقدامات از سال گذشته ادامه دارد و من پیام‌هایی میان دو کشور رد و بدل کرده‌ام».

او اعلام کرد که در سفر خود به تهران حاوی پیام کتبی مقام‌های عربستان سعودی نیست اما در ماه‌های اخیر پیام‌هایی شفاهی را میان مسئولان دو کشور رد و بدل کرده است.وزیر خارجه عراق به جزئیات این پیام‌ها اشاره‌ای نکرده و مقام‌های جمهوری اسلامی نیز تاکنون به این سخنان واکنشی نشان نداده‌اند.

ابراهیم جعفری برای شرکت در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی به ایران سفر کرده بود.ایران و عربستان به‌ویژه پس از درگذشت ملک عبدالله، پادشاه پیشین عربستان، دوره‌ای سرد و پرتنش از روابط دوجانبه را تجربه کرده‌اند، و اختلاف منافع دو کشور در موضوعات منطقه‌ای از جمله سوریه، یمن و عراق تنش را در روابط دو کشور افزایش داده است.

پیش از انتشار سخنان وزیر خارجه عراق رسانه‌های کویتی اعلام کرده بودند که مقام‌های این کشور قرار است پیام شورای همکاری خلج فارس را به ایران منتقل می‌کنند.در این زمینه خالد جارالله، معاون وزیر امور خارجه کویت، اعلام کرده بود که کشورش قرار است پیامی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را به ایران تحویل دهد و تماس‌ با مقام‌های جمهوری اسلامی برای تعیین یک تاریخ مناسب برای تحویل این پیام در حال انجام است.

با این حال بهرام، قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز شنبه اعلام کرد که تاکنون هیچ پیام رسمی و مشخصی را از مقامات کویتی دریافت نشده است.او تأکید کرد که جمهوری اسلامی به محض دریافت هرگونه پیشنهادی این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهد و در مورد آن تصمیم‌گیری می‌کند.درباره جزییات این پیام تاکنون گزارشی منتشر نشده است.


RFE/RL : انتقال احتمالی سفارت آمریکا به بیت المقدس و آسیب گفتگوهای صلح

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که برای گشایش سفارت فلسطین به واتیکان سفر کرده است، می‌گوید انتقال احتمالی سفارت آمریکا به (بیت‌المقدس) که دونالد ترامپ در مورد آن وعده داده، به چشم‌انداز صلح در خاورمیانه آسیب خواهد زد.

محمود عباس روز شنبه پس از دیدار با پاپ فرانسیس در واتیکان، در مورد وعده انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس از سوی دونالد ترامپ، به خبرنگاران گفت که «منتظریم ببینیم چه اتفاقی می‌افتد، [اما] اگر چنین شود، به صلح کمک نخواهد کرد».او در عین حال ابراز امیدواری کرد که وعده انتقال سفارت آمریکا به منطقه فوق محقق نشود.

از آغاز تشکیل دولت صهیونیستی، سفارت آمریکا در این سرزمین همواره در تل‌آویو قرار داشته، اما دونالد ترامپ که کمتر از یک هفته دیگر قدرت را در آمریکا در دست می‌گیرد، در کارزار انتخاباتی‌اش اورشلیم را «پایتخت جاوادن ملت یهود» خوانده و وعده داده بود که در صورت پیروزی، سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل کند.

در عین حال ۱۰ روز پیش هم، سه سناتور جمهوری‌خواه آمریکا طرحی را با هدف اجرای قانون به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر ارائه کردند.تد کروز سناتور ایالت تگزاس، مارکو روبیو سناتور ایالت فلوریدا، و دیِن هِلر سناتور ایالت نوادا، ارائه‌دهندگان این پیشنهاد هستند.

آقای عباس روز شنبه هم در گفت‌وگویی با روزنامه فیگارو، گفته است که با انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، نه تنها مشروعیت نقش‌آفرینی آمریکا در حل این منازعه زیر سؤال خواهد رفت، بلکه راه‌حل دو دولت مستقل نیز نابود می‌شود.رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، در این گفت‌وگو همچنین خبر داده است که در نامه‌ای به رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، به او در مورد انتقال پایتخت به بیت‌المقدس هشدار داده است.

BBC:دهها کشته در شورش زندانی در برزیل

زندان الکاکوز در حوالی شهر ناتال که بزرگترین زندان برزیل در منطقه شمال شرقی این کشور محسوب می‌شود، عصر روز شنبه شاهد شورش بزرگی بود که طی آن صدها زندانی علاوه بر درگیر شدن با ماموران، به جان یکدیگر افتادند.به گفته پلیس، دست کم ۱۰ زندانی در جریان این شورش کشته شده‌اند.

هم‌زمان گمان می‌رود تعداد زیادی هم در جریان نزاع‌های داخلی میان باندهای مختلف زندان کشته شده‌اند.این سومین شورش در زندان‌های برزیل طی یک ماه گذشته است.چند روز پیش هم حدود ۱۰۰ زندانی در جریان شورش‌ها در دو ایالت آمازون و رورایما کشته شدند.

شورش در زندان الکاکوز، عصر (شنبه ۱۴ ژانویه - ۲۵ دی) شروع شد؛ هنگامی که زندانیان عضو یک سازمان تبه‌کاری بزرگ که در اکثر زندان‌های برزیل دار و دسته دارد، به جان زندانیان گروه‌های رقیب افتادند.زمیلتون سیلوا، یکی از مدیران این زندان گفته: "ما شاهد بودیم که سر سه زندانی بریده شد."

در پشت دیوارهای این زندان صدای انفجارهای متعدد و شلیک گلوله شنیده شده است.پلیس گفته برای ورود به داخل محوطه زندان تا صبح یکشنبه و روشن شدن هوا صبر خواهد کرد.یکی از مقام های پلیس این ایالت گفته "می‌دانیم بسیاری کشته شده‌اند اما ما فعلا نمی‌توانیم وارد محوطه زندان شویم."به گفته این مقام پلیس، هیچ گزارشی از فرار زندانیان فعلا گزارش نشده است.

نگرانی از سرنوشت زندانیان، اعضای خانواده‌های آنها را به مقابل الکاکوز کشانده است.شورش در زندان‌های برزیل نادر نیست و آن طور که گزارش شده، اغلب زندان‌های این کشور در کنترل باندها تبه‌کاری است.با وجود این، ابعاد شورش‌های یک سال گذشته در زندان‌های این کشور کم سابقه بوده و دولت برزیل را تحت فشار افکار عمومی قرار داده است.

بعد از شورش خونین ماه گذشته در زندانی در ایالت آمازون، دولت برزیل وعده داد ۵ زندان فوق امنیتی جدید احداث کند و همچنین واحد ویژه امنیتی و اطلاعاتی را برای تضعیف باندهای قدرت درون زندان‌ها ایجاد کند.

BBC: اپلیکیشن کفن و دفن؛ دوستت را بیاور و تخفیف بگیر

به‌تازگی یک نرم‌افزار موبایل (اپلیکیشن) در روسیه ارائه شده که به مردم اجازه برنامه‌ریزی مراسم تشییع جنازه را می‌دهد. این اپلیکیشن با شک و تردید و حتی تمسخر مردم در این کشورروبرو شده است.قراراست این اپلیکیشن تا دو ماه دیگر به مرحله بهره‌برداری برسد. طراحان این برنامه گفته‌اند هدف از آن ارائه اطلاعات به بستگان غم‌زده هستند که با روند سازماندهی مراسم خاکسپاری نزدیکان و عزیزانشان آشنایی ندارند.

این برنامه شبیه سایت "اوبر" طراحی شده و حتی اسمش "اومر" است که شبیه اوبر است و در روسی "او مرد" معنی می دهد.ارائه دهندگان این اپلیکشن گفته‌اند که کاربران به سادگی می‌توانند نام متوفی، تاریخ مرگ، دین و آدرسش را در این برنامه بنویسند. سپس گزینه‌ها و قیمت خدمات در گورستان‌های مختلف و سازمان‌های خدمات مراسم تشییع جنازه، انتخاب میان سوزاندن یا دفن، و گزینه‌ها برای سنگ قبر‌های مختلف را دریافت خواهند کرد.

در مرحله بعد مشتری با تماس گرفتن از آنها می‌خواهد که جزئیات کار را ترتیب دهند. وب سایت ارایه دهنده این اپلیکیشن می‌گوید: "این آسان است. ساده‌تر از معامله با خاکسپاران تصادفی." این وبسایت همچنین در مورد تهیه اسناد مورد نیاز پس از مرگ مشورت می‌دهد."

اما به نظر می‌رسد که روس‌ها تحت تاثیر این اپلیکشن قرار نگرفته‌اند. برخی عملی بودن آن را به دلیل استفاده کم از اینترنت در روسیه بعید می‌دانند. گروهی دیگر آن را به دلایل شخصی رد می‌کنند.همچنین شماری دیگر این ایده را به تمسخر گرفته‌اند. یک نفر به شوخی گفته است: "من نمی‌دانم برای مشتریانی که باز می‌گردند تخفیفی خواهد بود"، در حالی که دیگری می‌نویسد: "دوستت را با خود بیاور و ۱۵ درصد تخفیف بگیر."

DW: در سرمای زیرصفر هم مرزهای مجارستان به روی پناهجویان بسته می‌ماند

هزاران پناهجویی که در سرمای شدید زمستانی پشت مرزهای مجارستان به‌سر می‌برند، هم‌چنان از دسترسی به سرپناه و اقامتگاه مناسب محروم‌اند. دولت تصمیم دارد پناهجویانی که در حال حاضر در این کشور اقامت دارند را نیز دستگیر کند.

دولت مجارستان با وجود سرمای بی‌سابقه در شرق اروپا، از گشودن مرزهای خود به روی هزاران پناهجو سرباز می‌زند. پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه‌ی این کشور در مصاحبه با روزنامه‌ی آلمانی "دی ولت" گفت افرادی که حاضر به ثبت‌نام و مشخصات خود هستند، می‌توانند از کمک‌های سریع دولتی استفاده کنند.

او افزود: «ولی اغلب پناهجویان نمی‌خواهند که نام و نشان‌شان در مجارستان به ثبت برسد. آن‌ها قصد دارند فقط از این کشور عبور کنند و در جای دیگری تقاضای پناهندگی بدهند.» به گفته‌ی او، این امر از جمله موازین اصلی حقوق بشر نیست که مجارستان ناگزیر از رعایت آن باشد. او تاکید می‌کند: «ما به هیچ کس اجازه نمی‌دهیم به‌طور غیرقانونی وارد مجارستان شود.»

"بازداشت بیگانگان"

پیتر سییارتو، هم‌چنین از سیاست آلمان مبنی بر تمدید مهلت کنترل مرزهای کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا تا فوریه ۲۰۱۷ انتقاد کرد و گفت: «به‌جای این کار، بهتر می‌بود که همه‌ی کشورهای عضو از مرزهای خود مثل مجارستان حفاظت می‌کردند.» به عقیده‌ی سییارتو، رعایت قرارداد شنگن برای اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه "اهمیت حیاتی" دارد. او در این رابطه گفت: «عدم رعایت قرارداد شنگن به معنای مرگ اقتصاد آزاد است.»

مجارستان هم‌چنین در ادامه‌ی اقدامات امنیتی خود برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به این کشور تصمیم دارد، پناهجویانی که در مجارستان به‌سر می‌برند، را دستگیر کند. ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور، چند روز پیش اعلام کرد که "دولت تصمیم گرفته است، به بازداشت بیگانگان از سوی پلیس ادامه دهد."
dailymail: اعتراض کاربران فیس‌بوک به تولید چکمه با "آرم نازی"

یک کارخانه‌ی آمریکایی تولید کفش، هزاران جفت چکمه‌ی چرمی خود را از بازار جمع کرد. کف این چکمه‌ها روی زمین نقش صلیب شکسته‌ی هیتلری را بر جای می‌گذاشت. هفته‌ی گذشته تصویر این نقش که یکی از خریداران چکمه در "فیس‌بوک" منتشر کرده بود، بیش از سه میلیون بار کلیک خورد و اعتراض بسیاری را برانگیخت.

سرانجام شرکت تولید چکمه‌ی "کانال اینترناشنال تریدینگ" که شعبه‌ی اصلی آن در کالیفرنیا است، نسبت به خشم و تفسیرهای منفی و گاه طنزآلود کاربران واکنش نشان داد و روز جمعه (۱۳ ژانویه) از این که "چنین اشتباهی صورت گرفته" پوزش خواست. مسئولان کارخانه بلافاصله کالای "گرانبهای" خود را از بازار جمع کردند.

مدیر شعبه در این رابطه توضیح داد که نقش‌ صلیب شکسته‌ی ناسیونال سوسیالیست‌های آلمانی در کف چکمه "آگاهانه" نبوده و تاکید کرد که شرکتش با "هرگونه تبعیض و نفرت" مخالف است.آمازون نیز روز پنجشنبه (۱۲ ژانویه) بساط پایگاه ارسال و فروش چکمه را از طریق اینترنت، برچید.

بنا به گفته‌ی سخنگوی نهاد "ضد تبعیض‌نژادی علیه یهودی‌ها" در آمریکا به نقل از مدیر شرکت "کانال اینترناشنال تریدینگ"، چکمه‌ها در چین و در آسیا تولید شده و در آن‌جا صلیب شکسته، موافق موازین بودایی نشان خوشبختی است.

euronews: پیش بینی وقوع توفان های زمستانی بیشتر در اروپا

وقوع توفان های زمستانی و بارش برف بیشتری در مناطق وسیعی از اروپا پیش بینی می شود.شهرها و روستاها در سواحل شرقی انگلستان از جاری شدن سیل پس از آن که مسیر وزش باد تغییر کرد، در امان ماندند. با این حال بیش از ۵ هزار واحد مسکونی در گریت یارموث تخلیه شده است.

مناطقی در شرق فرانسه نیز جمعه شب در پی پیش بینی توفان شدید زمستانی با اعلام وضعیت اضطراری رو به رو شد. پیش تر در پی سرمایی کم سابقه یک زن بامداد پنجشنبه در جنوب شرقی این کشور جان باخت. در غرب فرانسه توفان سبب قطع برق شهری شد.

ایتالیا نیز دیگر کشوری در اروپا است که بیشترین بارش برف و باران را در این فصل تجربه کرده است. شمال ایتالیا به ویژه در میلان و مناطق حوالی آن با شرایطی سخت دست و پنجه نرم می کند. در ونیز هم سطح آب تا یک متر بالا آمده است. گزارش هایی از مرگ حیوانات، از بین رفتن گیاهان و آسیب به ۱۵انبار غله منتشر شده است.


AP:پرتاب موفقیت آمیز «فالکون ۹» به فضا، چهار ماه پس از آخرین ناکامی

شرکت «فناوری های اکتشاف فضایی» موسوم به «اسپیس‌ اکس»، روز شنبه، موشک تجاری «فالکون ۹» خود را از ایالت کالیفرنیا به فضا پرتاب کرد. این اولین پرتاب موفقیت آمیز فالکون ۹ پس از فاجعه بیش از چهار ماه پیش در ایالت فلوریدا است که موشک بر روی سکوی پرتاب دچار آتش‌سوزی شد.

شرکت اسپیس‌ اکس موشک «فالکون ۹» خود را صبح روز شنبه، ۲۵ دی ماه، از پایگاه نیروی هوایی «وندن‌برگ» در نزدیکی شهر «لامپوک» در ایالت کالیفرنیا با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

بار این موشک در پرواز روز شنبه شامل ۱۰ ماهواره برای شرکت ارتباطات ایریدیوم» بود، که در زمینه ارائه خدمات صدا و تصویر و ارتباطات ماهواره‌ای فعالیت می‌ کند، و در حال جایگزین کردن تمامی شبکه ارتباطاتی خود با نسل جدیدی از ماهواره های تجاری است.

فالکون ۹ نوعی «راکت حامل» محسوب می شود که برای فرستادن فضاپیما یا دیگر محموله های مورد استفاده در فضا از آن استفاده می شود. این موشک طی دو مرحله به فضا فرستاده می شود. مرحله اول شامل ترک سکوی پرتاب و مرحله دوم شامل جدا شدن بارهای اضافی، از جمله مخازن سوخت لازم برای ترک سکو، در نیمه مسیر است.

استفاده از «راکت های حامل» دو مرحله ای، به کاهش هزینه های پرتاب ماهواره به مدار بسیار کمک می کند؛ چرا که کاهش وزن راکت یا موشک، حتی در نیمه مسیر، به کاهش چشمگیری در مصرف سوخت برای رسیدن به مدار مورد نظر منجر می شود.
REUTERS:تظاهرات در پایتخت بحرین در اعتراض به اعدام سه زندانی شیعه

به دنبال انتشار گزارش های تایید نشده ای درباره اعدام احتمالی سه زندانی شیعه بحرینی متهم به ارتباط با حمله سال ۲۰۱۴ میلادی، صدها نفر از مردم آن کشور روز شنبه به خیابان‌های منامه پایتخت بحرین ریختند.

فراخوان برای برگزاری تظاهرات پس از آن مطرح شد که خانوده‌های این سه مرد جوان در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که مسئولان آنها را برای ملاقات با متهمان در زندان «جاو» احضار کرده‌اند.بر اساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مسئولان زندان دلیل احضار را به خانواده‌های زندانیان نگفته‌اند، اما به آنها شماره تلفنی داده‌اند تا برای تحویل گرفتن وسایل شخصی بستگانشان زندانی شان تماس بگیرند.

عباس السمیع، سامی المشیمع و علی السنکیس در سال ۲۰۱۵ میلادی در ارتباط با پرونده قتل سه مامور پلیس - دو بحرینی و یک اماراتی - در سال قبل از آن محکوم شدند، اما گروه‌های حقوق بشری می‌گویند آنها زیر فشار اعتراف کرده اند.مقام‌های بحرین اعمال شکنجه برای اعتراف گیری از متهمان را رد کرده‌اند.

به نوشته رویترز، بر اساس تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی از تجمع امروز منتشر شده، معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی که بر روی آنها شعارهایی علیه اعدام نوشته شده، صدور حکم اعدام برای این افراد را محکوم کرده‌اند.نیروهای امنیتی نیز در این تظاهرات حضور داشتند اما گزارشی از برخورد و درگیری ارسال نشده است.

صدور و اجرای حکم اعدام در این کشور کوچک مسلمان حاشیه خلیج فارس، که از همپیمانان ایالات متحده در منطقه است، به ندرت اتفاق می‌افتد و آخرین مورد اعدام در سال ۲۰۰۸ میلادی بوده است.

hurriyet:عامل حمله استانبول به همراه پسرش فرار کرده

منابع پلیس ترکیه اعلام کردند عامل حمله به کلوپ شبانه استانبول که از اعضای گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است، به همراه پسرش فرار کرده است.حمله مسلحانه شب سال نوی میلادی به کلوپ شبانه «رینا» در استانبول ترکیه، دستم ۳۹ کشته و ۶۵ زخمی برجای گذاشت.

عامل حمله، شهروند ازبکستان است و «ابو محمد خراسانی» لقب گرفته است.این مهاجم که نام اصلی‌اش عبدالقدیر ماشاریپوو است، در ابتدای ورودش به ترکیه به همراه دو فرزندش به شهر قونیه رفته و بعد از آنجا به استانبول تغییر مکان داده است.پلیس ترکیه با حمله به خانه‌ای در شهر مال تپه استانبول، همسر را بازداشت کرد.

وی به هنگام بازجویی اعلام کرد: «من از تلویزیون خبر حمله را شنیدم، نمی‌دانستم که شوهرم عضو داعش است».براساس تحقیقات انجام شده، داعش در اواخر ماه دسامبر سال گذشته برای این مهاجم خانه‌ای را در منطقه باشاک شهیر در استانبول اجاره کرده بود.

وی پس از وقوع حمله به خانه‌اش رفته و پسر چهارساله‌اش را با خود برده و همسر و دختر ۱.۵ ساله‌اش را رها کرده است.همچنین دادگاه ترکیه دو نفر از اقلیت اویغور چین را در ارتباط با حمله استانبول بازداشت کرده است.این دو مظنون به نام‌های عمر عاصم و ابوالعزی ابو دوحمیدی شهروند چین هستند، اتهام آنها عضویت در داعش و مشارکت در حمله اخیر اعلام شده است.
العربیه:ریاض میزبان فرماندهان نظامی کشورهای عضو ائتلاف مبارزه با داعش

با هدف افزایش هماهنگی در نبرد با داعش، فرماندهان نیروهای مسلح ۱۴ کشور عضو ائتلاف بین‌المللی، فردا در ریاض دیدار می‌کنند.شرکت‌کنندگان در نشست ریاض با توجه به تغییرات و رخدادهای منطقه‌ای، درباره مکانیسم‌هایی که امنیت و ثبات منطقه و جهان را در پی دارد،گفتگو خواهند کرد. تقویت تلاش‌های ائتلاف مبارزه با داعش از دیگر اهداف این نشست است.

سرلشکر ستاد صالح البنیان، فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح پادشاهی سعودی به شرکت‌کنندگان خوشامد گفت و ،این نشست را نشانه واضحی از تلاش مستمر پادشاهی سعودی برای همیاری و مساعدت همه فعالیت‌های بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم و به ویژه داعش که امنیت کشورهای منطقه و جهان را تهدید می‌کند، خواند.

سرلشکر البنیان تاکید کرد که پادشاهی سعودی یکی از بیشترین کشورهایی است که از تروریسم صدمه دیده است ولی در مقابل عزم و اراده جدی‌تری برای مبارزه مستمر با همه اشکال تروریسم از خود نشان داده و همه تدابیر لازم در این‌باره را اتخاذ کرده است.

فرماندهان ستاد مشترک نیروهای مسلح ۱۴ کشور از اعضای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در نشست ریاض شرکت خواهند کرد. اردن، امارات متحده عربی، آمریکا، بحرین، ترکیه، تونس، پادشاهی سعودی، عمان، قطر، کویت، لبنان، مالزی، مغرب و نیجریه شرکت‌کنندگان در نشست ریاض خواهند بود.

گفتنی است که ۶۸ کشور عضو ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش تلاش می‌کنند از طریق قطع کمک‌های لجستیکی و بستن راه‌های منابع تامین مالی داعش و همچنین بمباران مواضع داعش، این سازمان تروریستی را نابود کنند.
aawsat:تشکر سودان از سعودی برای رفع تحریم‌های این کشور از سوی آمریکا

ملک سلمان، روز جمعه در یک مکالمه تلفنی رفع بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه سودان را به عمر حسن البشیر، رییس جمهوری این کشور تبریک گفت.عمر حسن البشیر نیز از سعودیها برای تلاش در زمینه برداشته شدن تحریم‌ها سپاسگزاری و قدردانی کرد!

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز جمعه اعلام کرد بخشی از تحریم‌های اقتصادی سودان را لغو کرده است. اوباما گفت که سودان در طی شش ماه گذشته پیشرفت‌های «مثبتی» داشته است.براساس تصمیم وزارت خزانه داری آمریکا، سودان بعد از ۲۰ سال تحریم می تواند اقدام به وارد کردن کالا و خدمات از آمریکا کند. همچنین سرمایه های بلوکه شده سودان در آمریکا نیز آزاد خواهد شد و شرکت‌های آمریکایی می تواند در صنعت نفت و گاز سودان سرمایه گذاری کنند.

آمریکا سودان را همراه با سوریه و ایران در سال ۱۹۹۳ کشور حامی تروریسم اعلام کرد و هرگونه تجارت با این کشور را لغو و سرمایه های دولت سودان در آمریکا را ضبط شد.دولت سودان از اقدام آمریکا در لغو تحریم‌های این کشور استقبال کرده و آن را یک تحول مثبت در روند روابط دوجانبه بین سودان و آمریکا دانست.ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار