گوناگون

لبنان به دنبال خرید تسلیحات و تانک از روسیه

پارسینه: وزیر دولت لبنان در امور ریاست‌ جمهوری این کشور از توافق بیروت و مسکو برای امضای قراردادی نظامی به ارزش بیش از نیم میلیارد دلار خبر داد.

«پیر رافول» وزیر دولت لبنان در امور ریاست‌جمهوری در گفتگو با خبرگزاری «ریانووستی» روسیه اعلام کرد بیروت امیدوار است بتواند به زودی قراردادی با روسیه در خصوص تأمین تجهیزات نظامی به ارزش بیش از ۵۰۰ میلیون دلار به امضا برساند.

این مقام لبنانی تأکید کرد: در حال حاضر پروژه‌ای به ارزش بیش از نیم میلیارد دلار برای تقویت قدرت ارتش لبنان و دریافت تجهیزات روسی شامل تانک‌ها، موشک‌ها و سامانه‌های پرتاب موشک مطرح است و ما امیدواریم که این مسئله در فضایی مثبت سرعت یابد.

وی افزود: لبنان و روسیه در خصوص یک هدف استراتژیک مشترک برای مبارزه با تروریسم توافق کرده‌اند. بخش نفت و گاز نیز یک اولویت برای دولت جدید و موضوع همکاری ها با مسکو است.

رافول تصریح کرد شرکت‌های روسی در ابتدا طرحی را برای مشارکت در بخش‌های نفت و گاز لبنان پیشنهاد داده‌اند و برخی نیز تا کنون تشکیل کنسرسیوم داده‌اند.

وی تأکید کرد این مسائل در ماه‌های آینده حل و فصل شده و نتیجه نهایی مشخص خواهد شد.

پیشتر سفیر لبنان در روسیه نیز اعلام کرده بود کشورش مایل است همکاری‌های نظامی با روسیه داشته باشد و تجهیزات نظامی روسیه را برای مبارزه با تروریسم به ویژه در بیروت دریافت کند.

مسئله تأمین تسلیحات ارتش لبنان یکی از موضوعات مورد مناقشه در منطقه است. عربستان یکی از کشورهایی است که از این مسئله به عنوان اهرم فشار به بیروت استفاده می ‌کند. این کشور چند ماه قبل قرارداد تحویل چند محموله تسلیحاتی به لبنان را با هدف تغییر دادن رویکرد‌های منطقه‌ای بیروت، لغو کرد.
منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار