گوناگون

چرا ترامپ هوادار روسیه و مخالف چین است؟

چرا ترامپ هوادار روسیه و مخالف چین است؟

پارسینه: هم چین و هم روسیه جایگاه استراتژیک آمریکا در نظم جهانی را به چالش کشیده اند، با این وجود ترامپ از یکی تمجید می کند و دیگری را مرتبا مورد حمله قرار می دهد.

چرا ترامپ هوادار روسیه و مخالف چین است؟

به گزارش «پارسینه» به نقل از سی‌ان‌ان، موضع دونالد ترامپ در خصوص روسیه و چین تفاوت بسیاری با سیاست های کنونی دارد. ترامپ و بیشتر قدرتمداران حزب جمهوری خواه آشکار کرده اند که هدفشان کنار گذاشتن بخش هایی از میراث اوباما است. ترامپ همچنین به دنبال این است که از روابط بین الملل برای اهداف اقتصادی استفاده کند، حتی اگر برخی از ناظران نگران باشند که دیدگاه او بر پایه سوءبرداشت از نیروهای اقتصادی باشد.

برخی تحلیل گران می گویند که شاید ترامپ یک رویکرد استراتژی عمیق را در پیش گرفته است، اما برخی دیگر می گویند او از درک اهمیت حیاتی متحدان ثابت قدم آمریکا ناتوان است. این رویکرد، حداقل در تضاد با سیاست های اوباماست که تلاش می کرد تا زمینه های مشترکی با چین پیدا کند که بتواند میان شکاف ها پل بزند. همزمان، او تلاش کرد روسیه را به خاطر مجموعه ای از خشونت های بین المللی منزوی کند، هرچند موفقیت چشمگیری به دست نیاورد.

استیون سستانوویچ، عضو ارشد روشای روابط خارجی می گوید: این یک نشانه گیجی است است که با چینی ها مشکل درست کنید در همان زمانی که با متحدان آمریکا در آسیا مشکل می سازید، و این یک نشانه از گیجی که است برای بهبود روابط با روسیه تلاش کنید و در همان زمان به اتحاد با اروپا تمایل نداشته باشید.

او اضافه می کند: ترامپ مانند کسی است که فکر می کند می تواند همه را همزمان عصبانی کند و هزینه ای برای آن ندهد.

طی سال های گذشته، از الحاق کریمه گرفته تا سرنگون کردن هواپیمای غیرنظامی خطوط هوایی مالزی، روسیه به نقض حقوق بین الملل پرداخته است، با این وجود ترامپ همچنان نسبت به همکاری بیشتر با پوتین ابراز علاقه می کند.

چنین موضعی باعث آسیب دیدن روحیه نیروهای اطلاعاتی و سردرگم شدن ناظرانی می شود که نمی دانند این یک تصمیم استراتژیک است یا حاصل تحسین افراد خودکامه توسط ترامپ، برای قراردادهای تجاری احتمالی با اولیگارش های روس است یا به خاطر بدهی های مالی کشف نشده.

مت روژانسکی، سرپرست موسسه کنان در مرکز ویلسون می گوید یک دلیل می تواند این باشد که ترامپ باور دارد باید برای شکست دادن تروریسم با روسیه همکاری کند و آن را به عنوان «نبرد تمدن ها میان اسلام بنیادگرا و نیروهای تمدن غربی» می داند. موضعی که حتی در میان جمهوری خواهان کنگره هم طرفدار چندانی ندارد.

اگر ترامپ برخی متحدانش در کنگره را فقط ترسانده است، در عوض با ابراز اشتیاقش برای رابطه با روسیه و پوتین و زیر سوال بردن ناتو، متحدان اروپاییش را جان به لب کرده است. او همچنین پرسش در مورد هزینه های کمک به ژاپن و کره جنوبی برای دفاع از خودشان، باعث دلسردی متحدان آسیاییش شده است.

برخی تحلیل گران می گویند شاید ترامپ قصد دارد نمونه ای از «دیپلماسی مثلثی» را که هنری کسینجر و ریچارد نیکسون در دهه 1970 برای خنثی کردن چین و شوروی علیه هم به کار می بردند، در پیش بگیرد.

اما این دو کشور دیگر دشمنان خونی هم نیستند. سستانوویچ می گوید «به هیچ وجه نمی توان با بهبود روابط با روسیه، منافع چشمگیری از چینی ها به دست آورد».

در حالی که ترامپ بر این مسائل پافشاری می کند که چین مشاغل آمریکا را دزدیده است، ریچارد بوش، دبیر مرکز مطالعات سیاستگذاری شرق آسیا در موسسه بروکینگز، می گوید انتقاد ترامپ نشان دهنده درک ناقص او از اقتصاد بین الملل است. او می گوید «مشاغلی که چین متهم به دزدیدن آنها است، مدت ها پیش به کره و ژاپن واگذار شده بودند و حال به چین منتقل شده اند. بسیاری از مشاغل به خاطر تغییر در فناوری از دست می روند».

او همچنین تاکید می کند هر کسی که رییس جمهور ایالات متحده باشد، برای ایجاد تغییر در رابطه با چین دچار محدودیت است. بوش می گوید «آیا جامعه تجاری آمریکا بیکار می نشیند و نگاه می کنند که ترامپ چگونه جنگ تجاری با چین راه می اندازد؟ آنها کارهای زیادی در این زمینه می توانند انجام دهند».

با این وجود، او اشاره می کند که توییت های ضد چینی ترامپ می توان باعث ایجاد خطر شود. بوش می گوید در حالی که ممکن است تلاش های ترامپ برای ایجاد موقعیت چانه زنی و اعمال فشار باشد، ممکن است در مورد آنها برداشت اشتباه صورت گیرد.

آخرین اخبار، تحلیل‌های ویژه و صفحه نخست نشریه‌های انگلیسی زبان در صفحه بین‌الملل


ارسال نظر

 • سبحان شاهمرادی اصولگرا

  نیاکان ترامپ روسی بوده اند از این رو احتمالا با روسیه خوب است

 • سبحان شاهمرادی اصولگرا

  ترامپ اگر بخواهد امریکا رو نجات بده باید بدون قید و شرط تسلیم ایران اسلامی بشه وگرنه امریکا فرو میپاشه

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار