گوناگون

نیروی انتظامی و آسیب های اجتماعی

نیروی انتظامی و آسیب های اجتماعی

شناخت دقیق آسیب ها و کنترل علل اساسی می تواند در این مورد خاص بسیاری از نیروهای از دست رفته جامعه را تجدید نموده و در مسیر سلامت جامعه هدایت نماید.

پارسینه: هر جامعه فارغ از فرهنگ و اعتقادات و سیاست های خود، با آسیب ها و چالش های خاصی روبروست که این عوامل باعث تاثیرات مخرب در فرآیند رشد و توسعه آن کشور در حوزه های مختلف در بلند مدت و چه بسا در کوتاه مدت خواهد شد. شناخت عوامل آسیب زا و چالش های مخرب می تواند کمک فراوانی به کاهش آنها کند و از کاهش سرعت حرکت جامعه به سمت رشد و نمو جلوگیری بعمل آورد؛ زیرا این شناخت می تواند علاوه بر درک عمل آنها با ارائه راه حل هایی، مسیر های تداومشان را بسته و به سلامت جامعه بیش از پیش کمک نماید. به طور مثال در مسئله اعتیاد جامعه هم با یک مشکل فردی روبرو است و هم یک مشکل جمعی؛ فارغ از بعد فردی که زندگی و آینده فرد را به واسطه اعتیاد تباه می سازد؛ در بعد اجتماعی باعث از بین رفتن نیروی انسانی و انرژی جامعه گشته و به سرعت اطرافیان و دیگر افراد جامعه را درگیر می سازد. بنابراین شناخت دقیق آسیب ها و کنترل علل اساسی می تواند در این مورد خاص بسیاری از نیروهای از دست رفته جامعه را تجدید نموده و در مسیر سلامت جامعه هدایت نماید. 

بر اساس آنچه گفته شد، بحث آسیب شناسی اجتماعی در بسیاری از حوزه ها می تواند از تباهی و خسران برای جامعه جلوگیری بعمل آورده و یا آسیب وارده را تحت مراقبت، کنترل و درمان داشته باشد. برای بررسی آسیب های اجتماعی نیاز است تا نیروهای آموزش دیده و سالم جامعه بر اساس حوزه وظایفی که به آنها ابلاغ گشته است هم به شناخت مفاهیم بپردازند و هم به کمک ابزار وسایل تحقیق عینی و به صورت پژوهش های علمی برای شناسایی و درمان انحراف احتمالی در جامعه اقدام کنند. از لحاظ اجتماعی اگر این کار صورت نگیرد مسلما افزایش جرم و جنایت و بزهکاری را به دنبال خواهد داشت و از لحاظ سیاسی اگر در امر شناسایی و برخورد با آسیب های اجتماعی اقدامی صورت نپذیرد، کشور به دامن بیگانگان و روش های فرهنگ بیگانه سوق پیدا کرده و ممکن است این فرهنگ به اعتقادات دینی، مذهبی و فرهنگی جامعه لطمه وارد نماید و در عین حال بزرگ نمایی و تبلیغات دشمنان را در پی داشته باشد؛ بنابراین لازم است تا در این حوزه با ارائه راهکارهای مدرن و بومی سازی شده به جزئیات آسیب های اجتماعی در بعد سیاسی توجه شود. 

 از جمله آسیب های مهمی که نیروی انتظامی با آنها روبرو است، چاش های امنیت، انتظامی و اجتماعی است. چالش در حوزه امنیت در رابطه با تهدید ها است که کلیت جامعه را درگیر ساخته و در بیشتر مواقع از جانب عامل خارجی و یا مهره های آن در داخل صورت می پذیرد؛ خصوصا در رابطه با کشور عزیزمان که مورد کینه توزی و دشمنی های بیشمار در طول تاریخ قرار گرفته است. بر این اساس برای جامعه اسلامی توجه به دو اصل کلی در مسئله امنیت مد نظر است: ارزش امنیت و منزلت حافظان آن و همچنین لزوم شدت عمل در برابر آرامش ستیزی و بر هم زدن امنیت . توجه به این دو اصل می تواند از جایگاه امنیت در زندگی اجتماعی و وجود آن صیانت نماید. 

در حوزه چالش های انتظامی و اجتماعی، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران سه سطح را برای پیشگیری از آسیب ها مورد توجه قرار می دهد که هدف از این سه سطح کاهش آسیب ها و بازگشت افراد آسیب دیده اجتماعی به جامعه و زندگی سالم و مستقل می باشد. سطح اول شامل ایجاد محیط سالم و کلیه اقدامات و برنامه هایی است که برای جلوگیری از گرایش به آسیب های اجتماعی و ارتقای سطح سلامت و کیفیت زندگی به ویژه برای افراد در معرض آسیب انجام می پذیرد و سطح دوم پیشگیری در حیطه کاهش عوامل خطرزا مد نظر قرار گرفته و هدفش شناسایی گروه ها و نهادها و افراد آسیب دیده و انجام مداخلات به منظور ارائه خدمات در کوتاه ترین زمان است. در سطح سوم موقعیت خطر تحت کنترل قرار گرفته و برنامه هایی را شامل می شود که هدف از آنها توامند سازی و بازسازی گروه ها و نهاد ها و افراد آسیب دیده و بازگشت آنها به جامعه و زندگی سالم است و هدف کلی آن جلوگیری از آثار سوء ناشی از آسیب ها بر افراد آسیب دیده، خانواده و اجتماع می باشد. 

 

فرماندهی انتظامی تهران بزرگ 

معاونت اجتماعی 

اداره افکارعمومی 

سرهنگ حمید رضا براتی

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار