گوناگون

سقوط رتبه دانشگاههای شریف و پلی تکنیک در جدول بهترینهای جهان

سقوط رتبه دانشگاههای شریف و پلی تکنیک در جدول بهترینهای جهان

رتبه بندی جهانی QS سال ۲۰۲۵ منتشر شد و ۹ دانشگاه از ایران در جدیدترین نتایج این رتبه بندی حضور دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، رتبه بندی QS توسط مؤسسه «کاکارلی سیموندز» در کشور انگلستان انجام می‌گیرد و عملاً از سال 2010 به صورت مستقل دانشگاه‌های دنیا را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. روش شناسی رتبه بندی جهانی کیو اس بر اساس دامنه گسترده‌ای از فعالیت‌های دانشگاهی طراحی شده است.

رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS 2025 بزرگترین رتبه‌بندی امسال است و بیش از 1500 دانشگاه در 106 سیستم آموزش عالی را مورد بررسی قرار داده است. ایالات متحده آمریکا با 197 مؤسسه رتبه بندی شده، بیشترین تعداد مؤسسه حاضر در رتبه بندی را دارد و پس از آن انگلستان با 90 مؤسسه و سرزمین اصلی چین با 71 مؤسسه در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

نتایج رتبه بندی سال 2025 کیو اس 4 ژوئن مقارن با 15 خرداد 1403 منتشر شد.

برای سیزدهمین سال متوالی، مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) صدرنشینی خود را در جدول برترین‌ها حفظ کرده است. امپریال کالج لندن با چهار پله جهش به مقام دوم و دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد به ترتیب در جایگاه‌های سوم و چهارم قرار دارند. دانشگاه کمبریج رتبه پنجم را در اختیار دارد.

در رتبه بندی کیو اس دانشگاه‌ها توسط 6 شاخص در قالب 4 حوزه کلی آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین المللی سازی ارزیابی می‌شوند اما QS تنها رتبه‌بندی جهانی است که هم عوامل اشتغال‌پذیری و هم عوامل پایداری را در بر می‌گیرد و در واقع اولویت‌های دانشجویان امروزی را منعکس می‌کند.

بینش‌های مبتنی بر داده‌ها با 230 هزار نقطه داده فردی، شامل 17 میلیون مقاله تحقیقاتی، 176 میلیون استناد (به استثنای خود استنادی)، 1.9 میلیون پاسخ دانشگاهی، 660 هزار پاسخ کارفرما، و داده‌های 5600 مؤسسه در سراسر جهان، به دست آمده است.

در رتبه بندی سال 2025 کیو اس از جمهوری اسلامی ایران تعداد 9 دانشگاه حضور دارند.

دانشگاه صنعتی شریف با رتبه = 342، دانشگاه تهران با رتبه = 368، دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رتبه = 403، دانشگاه علم و صنعت ایران با رتبه = 436، دانشگاه صنعتی اصفهان با رتبه = 489، دانشگاه تبریز با رتبه = 552، دانشگاه شیراز با رتبه 700-691، دانشگاه شهید بهشتی با رتبه 851-900 و دانشگاه فردوسی مشهد با رتبه 951-1000 در این دوره از رتبه بندی حاضر هستند.​​

امسال دانشگاه صنعتی اصفهان برای اولین بار در جمع دانشگاه‌های برتر در رتبه بندی جهانی کیواس قرار گرفته است.

پایگاه رتبه بندی کیو اس در ارزیابی خود در شاخص مربوطه به اندازه گیری تأثیر پژوهش، اطلاعات پنج ساله موجود دانشگاه‌ها را در پایگاه استنادی اسکوپوس مورد بررسی قرار می‌دهد. دانشگاه‌ها توسط 6 شاخص در قالب 4 حوزه کلی آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین المللی سازی ارزیابی می‌شوند.

این رتبه بندی بررسی شهرت دانشگاه با وزن 40 درصد، ارزیابی کارفرمایان با وزن 10 درصد، نسبت اعضای هیأت علمی بین المللی با وزن 5 درصد، نسبت دانشجویان بین المللی با وزن 5 درصد، میزان استنادات به ازای هر عضو هیأت علمی با وزن 20 درصد و نسبت اعضای هیأت علمی به دانشجو با وزن 20 درصد جهت ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها بهره برده است.

photo_۲۰۲۴-۰۶-۰۶_۱۰-۳۷-۰۷

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار