گوناگون

زمان تکمیل خطوط هفت گانه متروی تهران اعلام شد

زمان تکمیل خطوط هفت گانه متروی تهران اعلام شد

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ضمن ارائه گزارش عملکرد شهرداری تهران درباره روند پیشرفت توسعه و نوسازی مترو گفت: در برنامه امسال پرونده خط ۶ و ۷ مترو بسته می شود و در پایان سال جشن تکمیل خطوط هفت گانه را خواهیم گرفت.

محسن هرمزی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، در دویست و سی و یکمین جلسه شورای شهر تهران در جریان ارائه گزارش عملکرد معاونت حمل و نقل و ترافیک، درباره واگن‌ های چینی گفت: در نقطه‌ای هستیم که با همکاری سازمان شهرداری‌ها و شهرداری تهران فاز مهندسی پروژه‌ها، طراحی فنی و مکانیکی به پیمانکار ابلاغ شده و طراحی الکتریکال نیز امروز به اتمام می‌رسد و هفته آینده به پیمانکار اعلام خواهد شد.

هرمزی خاطرنشان کرد: در برنامه امسال پرونده خط ۶ و ۷ مترو بسته می شود و در پایان سال جشن تکمیل خطوط هفت گانه را خواهیم گرفت. عملیات حفاری خط ۶ در توسعه جنوبی به اتمام رسید و امسال دو ایستگاه حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی به شبکه اضافه خواهد شد.

وی با بیان اینکه قسمت شمالی خط شش در غرب تهران به بهره برداری رسید؛ گفت: ایستگاه آیت الله کاشانی در غرب خط هفت به عنوان ایستگاه تقاطعی با خط ۶ به بهره برداری می رسد و با افتتاح ایستگاه تختی، خط هفت تکمیل خواهد شد. 

وی افزود: امروز متروی تهران ۱۵۹ ایستگاه و ۳۱۰ کیلومتر خط ریلی دارد و این اتفاق باعث شده که مسافر زمان بیشتر را از شبکه مترو استفاده کند. پیش از آغاز مدیریت شهری ششم مسافر ۹ کیلومتر از مسیر استفاده می کرد و با تکمیل شبکه و خط ۶ و ۷ عملاً این رقم به ۱۶.۵ کیلومتر رسید.

هرمزی با بیان اینکه میزان پایداری مسافر در شبکه مترو تهران افزایش یافته است؛ یادآور شد: در سالی که گذشت حفاری خط ۱۰ آغاز شد و ۱۸ نقطه زمین تحویل داده شد و عملیات هشت ایستگاه آغاز شده که توسعه خواهد یافت. دستگاه دوم تی بی ام نیز در سال جاری فعالیت خود را آغاز می کند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تأکید بر اینکه عملیات اجرایی خط ۱۱ نیز مورد توافق قرار گرفته و در اردیبهشت ماه به نتیجه می رسد؛ گفت: در بخش تأمین واگن با پیگیری های مدیریت شهری دوره ششم و بانک مرکزی قرارداد نهایی و ساخت واگن ها آغاز شد.

وی ادامه داد: پرداخت هزینه ها صورت گرفته و ۴۳ میلیون یورو نیز باید در نیمه اول سال پرداخت شود که مکاتباتی در این زمینه صورت گرفته است. در نقطه ای هستیم که با همکاری سازمان شهرداری ها و شهرداری تهران فاز مهندسی پروژه ها، طراحی فنی و مکانیکی به پیمانکار ابلاغ شده و طراحی الکتریکال نیز امروز به اتمام می رسد و هفته آینده به پیمانکار اعلام خواهد شد. هرمزی با بیان اینکه جلسات برای طراحی در ایران برگزار شد و به دلیل شرایط منطقه در خلال عملیات وعد الصادق، جلسات متوقف نشده و به صورت ویدئو کنفرانس در جریان بوده؛ تصریح کرد: یکی از اتفاقات مهم در این پروژه، ساخت ۸۴۰ بوژی به صورت کامل در واگن سازی تهران خواهد بود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه طراحی و ساخت بوژی اتفاق بسیار مهمی است که در این دوره آغاز شده است؛ یادآور شد: بوژی واگن های مترو برای اولین برای انجام می شود. فرایند ساخت نمونه اولیه آغاز شده و خردادماه رونمایی خواهد شد و سپس به تولید انبوه خواهد رسید.

هرمزی با اشاره به قرارداد تولید واگن، اظهار کرد: TOD و انتقال تکنولوژی با پیگیری های صورت گرفته به نتیجه رسید و طرح توسعه کارخانه نیز پیش رفت. در واگن سازی تهران نیز ریل گذاری های ابتدایی و تجهیزات کارخانه احصا شده و در سال جاری عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

وی با اعلام اینکه از تمام مجموعه های مرتبط از جمله مپنا و جهاد دانشگاهی کمک گرفته ایم؛ گفت: سهم داخلی سازی در انتهای پروژه به ۵۵ درصد خواهد رسید که البته این آمار غیر از بدنه است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تأکید کرد: از اعضای شورا درخواست داریم برای پرداخت ۴۳ میلیون یورو به عنوان قسط دوم و سوم، ما را کمک کنند.

وی با بیان اینکه در این دوره از مدیریت شهری، تأییدیه های نهایی قطار ملی اخذ شد؛ خاطرنشان کرد: فرایند تولید انبوه نیز دنبال شده است و این قطار در خط تهران- پرند از دو هفته پیش در حال فعالیت و مسافرگیری است. ما برای این مهم اقدامات را پیگیری کردیم  و محموله نفت با همکاری دولت به فروش رفت و هزینه آن موجود است.

هرمزی با اعلام اینکه ۵۰ میلیارد تومان جداگانه برای ۲۱ بدنه مترو اختصاص یافته، اظهار کرد: ۱۴ بدنه و یا به نوعی دو رام قطار از سالن رنگ خارج شده اند و آماده نصب تجهیزات هستند. این نوید را می دهیم که تا پایان سال دو رام قطار ملی تولید داخل تحویل داده شود و تلاش می کنیم به سه رام برسد.

وی با بیان اینکه ۳۰ رام قطار اورهال خواهد شد؛ خاطرنشان کرد: ۶ دستگاه قطار دو طبقه در سال جاری اورهال می شوند. چهار دستگاه لوکوموتیو نیز خریداری خواهد شد. ۲۲ رام قطار DC باید در سال جاری اورهال شود و این رقم در سال قبل ۱۶ رام بود که به طور کامل انجام شد. 

هرمزی با تأکید بر اینکه سه رام قطار DC تحویل داده شده و تا خردادماه ادامه خواهد یافت؛ یادآور شد: سه هزار میلیارد تومان قرارداد برای تأمین تجهیزات مترو منعقد شده است. در این دوره سعی کردیم نیروی انسانی مترو را مدیریت کنیم و علیرغم اضافه شدن ایستگاه ها تلاش بر مدیریت بهینه نیروها بود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران خاطرنشان کرد: امسال قرارداد دو هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی منعقد شد و قراردادهایی نیز با شرکت های عقاب افشان، اسنا و دیگر شرکت ها به تعداد دو هزار و ۵۰۰ دستگاه منعقد شده است. ۶۰ دستگاه اتوبوس از عقاب و ۶۶ دستگاه از اسنا در آینده‌ای نزدیک تحویل خواهیم گرفت. از ابتدای این دوره ۸۲۶ دستگاه اتوبوس نوسازی شده است. تا پایان شهریورماه ۳۵۰ دستگاه اتوبوس از عقاب و اسنا تحویل می گیریم و ۴۰۰ دستگاه اتوبوس برقی چینی نیز وارد خواهد شد.

هرمزی با بیان اینکه بیش از ۲۵۰ دستگاه اتوبوس از عقاب افشان طلب داریم؛ گفت: در کل ۶۰ دستگاه اتوبوس تا پایان اردیبهشت ماه و ۲۰۰ دستگاه نیز تا پایان خردادماه تحویل خواهیم گرفت.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه پیش پرداخت به اسنا نیز انجام شده است؛ تصریح کرد: سه هزار و ۵۳ دستگاه اتوبوس در تهران فعال هستند و تعداد دستگاه های شاغل بیش از دو هزار دستگاه هستند. 

وی با بیان اینکه ۲۶۰ دستگاه از وزارت کشور تحویل گرفتیم که در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد گرفت؛ یادآور شد: این دستگاه ها فعال هستند و چون باید واگذار شوند؛ در آمار ما محسوب نمی شوند. در مجموع می توان ۵۰۰ دستگاه به اتوبوس های شاغل اضافه کرد و تعداد اتوبوس های شاغل را نزدیک به دو هزار و ۶۰۰ دستگاه اعلام کرد. 

هرمزی با بیان اینکه قرارداد ۲۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه تاکسی پیگیری شده است؛ گفت: فراخوان هزار دستگاه تاکسی منتشر شده و تا دیروز ۱۰۸ نفر ثبت نام کرده اند. دو هزار و ۵۰۰ دستگاه تاکسی دیگر نیز به این آمار افزوده خواهد شد. 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اعلام اینکه هزار و ۴۷۵ دستگاه تاکسی سواری نوسازی شده اند؛ تصریح کرد: سه هزار و ۹۸۰ تاکسیران به صندوق معرفی شده اند و ۱۷۰ تاکسی از این محل تحویل داده شده است.

وی با بیان اینکه شب گذشته بحثی مطرح شد اما آنچه اتفاق افتاده وجود مافیای خودرو است؛ یادآور شد: کسانی هستند که دل به ناامید کردن مردم بسته اند. تمام نظرات در فضای مجازی علیه ارزش های جمهوری اسلامی و تلاش های ماست و مردم را هدف گرفته اند. ما زیر بار مسئولیت رفته ایم و وظیفه خود را صادقانه انجام می دهیم و به دنبال کاهش ترافیک و آلودگی هوا هستیم. 

هرمزی با اشاره به ناترازی سوخت در کشور، گفت: ما در حال واردات وسایل نقلیه برقی هستیم؛ لذا به دنبال هم افزایی و حمایت شورا هستیم. آنها به دنبال مأیوس کردن مردم هستند و امیدواریم این حمایت صورت بگیرد تا بتوانیم خادم مردم باشیم.

دراین جلسه علیرضا زاکانی دهم  پس از استماع انتقادات، سوالات و پیشنهادات اعضای شورای شهر تهران درباره گزارش ارائه شده توسط معاون حمل و نقل شهرداری تهران، اظهار کرد: مشخص است که چه کسی برای اینترنشنال، خارجی‌ها و دشمن خوراک درست می‌کند و من در مورد چین باید توضیح دهم چرا که این موضوع مهم است و ما می‌خواهیم به کار مردم رسیدگی کنیم.

وی خطاب به نرجس سلیمانی رئیس کمیسیون حقوقی و همچنین تشکری هاشمی رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: به ادعای معاون حمل و نقل شهرداری تهران قرارداد سفر به چین تحویل شما شده که اگر فیلم‌ها بازبینی شود مشخص است که قرارداد تحویل داده شده یا خیر؟.

شهردار تهران ادامه داد: باید کارآمدی را با ادوار گذشته مقایسه کرد. نزدیک به ۳۲ ماه است که در خدمت مردم هستیم و باید بگوییم که چه کاری را باید انجام دهیم. ما در دوره خودمان وقتی کار را تحویل گرفتیم اعداد و ارقام مشخص است؛ اما باید بگویم قوی‌ترین دوره مدیریت شهری دوره فعلی است. از سال ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۲ آمارها به صورت مقایسه‌ای در پشت فیش‌های عوارض درج شده و هیچ دوره‌ای به اندازه امروز کار انجام نشده است. سال ۱۳۹۳ به میزان ۱۳۰ هزار تن آسفالت توزیع شده در حالی که در سال قبل یک میلیون و ۵۷۰ هزار تن آسفالت‌ریزی داشته‌ایم. بی‌تردید سیاه‌نمایی بد است و باید با اطلاع سخن بگوییم.

 زاکانی تأکید کرد: در دو سال و نیم اخیر بیش از ۴۰۰۰ هکتار به فضای سبز پیرامونی تهران اضافه شده و سال قبل ۲۰۰۰ هکتار فضای سبز به کمربند سبز شهر تهران اضافه شده است. در هیچ دوره‌ای امکانات و منابع شهر به اندازه امروز افزایش پیدا نکرده است.

 وی با اشاره به اینکه در چهار سال دوره گذشته ۲۱ رام قطار دی سی و یک رام قطار ای سی اورهال شده است، افزود: در این دوره ۴۸ رام قطار دی سی اورهال شده و امسال ۱۰ رام قطار ای سی و ۲۰ رام قطار دی سی برای اورهال در برنامه قرار گرفته است. بی‌تردید از این به بعد صحبت خواهم کرد چون عده‌ای خوراک خبری برای اینترنشنال تولید می‌کنند و عده‌ای حرف‌هایی می‌زنند که امید و ایمان را می‌کشد. دوستان اعلام می‌کنند که آنچه اعلام شده را قبول نداریم خوب قبول نداشته باشید. بررسی کنید و حرف مستدل بزنید من ۱۳ سال نماینده مجلس شورای اسلامی بوده‌ام و حق نداشتم حرف نادرست پای تریبون بزنم. اگر قبول ندارید تحقیق و تفحص کنید. در شورا بودن، حق خلاف گفتن به کسی را نمی‌دهد. در ۱۲ سال دوره آقای قالیباف ۱۲۰۰ دستگاه اتوبوس خریداری شد و در چهار سال دوره اصلاحات ۱۳۰ دستگاه. این در حالی است که در این دوره تا به امروز ۸۲۶ دستگاه وارد شده و ۲۷۱ دستگاه آن مربوط به دولت است. مابقی اتوبوس‌ها نیز در حال وارد شدن است. اگر اتوبوس خریدن راحت بود شهرداران مدام اتوبوس می‌خریدند.

شهردار تهران با بیان این‌که امروز ۲۰۸۰ اتوبوس در خطوط فعال است، اضافه کرد: من از سوال ناراحت نمی‌شوم یک عمر سوال کردم و پاسخ شنیدم و امروز هم پاسخ می‌دهم. آنچه شورا برای ما مصوب کرد ۵۰۰۰ میلیارد تومان نقد و ۲۰۰۰ میلیارد تومان غیرنقد بود که هزینه تامین ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس است. ما قرارداد ۵۰۰۰ دستگاه اتوبوس را منعقد کردیم اما اینکه تولید کننده تأمین نکرده مشکل ما نیست. ما تسهیلات و منابع نقد و غیرنقد شرکت عقاب را تامین کرده‌ایم و عمده منابع شرکت اسنا نیز تأمین شده است.

وی ادامه داد: شرکت شتاب اعلام کرده تا پایان سال می‌تواند ۵۰ تا ۱۰۰ دستگاه اتوبوس برقی تحویل دهد و بارها اعلام کرده‌ام که مردم را اسیر دست این موضوعات قرار نمی‌دهم. مدیریت شهری دوره ششم همت کرد و مسیری را پیش برد که در کشور بی‌سابقه است. ما نوع منابع را به گونه‌ای تجهیز کردیم که رشد فزاینده داشته باشد.

شهردار تهران افزود: تحقق منابع تحقق بی‌نظیری است و در ۱۰۰ سال اخیر کسی نمی‌تواند بگوید شورا و شهرداری این میزان از بودجه را محقق کرده است. منشاء این موارد انضباط مالی، مولدسازی و پیگیری و مشارکت است که شرایطی را فراهم کرد تا به جای ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس، ۲۵۰۰ دستگاه خریداری شود.

 زاکانی با بیان این‌که رقم پرداختی در حوزه حمل و نقل ۳۴ همت بوده است، اضافه کرد: در سرفصل‌ها ۳۲ همت پیش‌بینی شده بود اما ۳۴ همت پرداخت کرده‌ایم ما تلاش کردیم با تکیه بر شرایط تولید داخلی توسعه حمل و نقل را محقق کنیم.

وی در خصوص سفر به چین اضافه کرد: این اقدام جزو اقدامات جمهوری اسلامی ایران است برخی علاقه‌ ندارند بشنوند برای اولین‌بار است که قراردادی برای انتقال تکنولوژی منعقد شده است. ما طرف ماجرا نیستیم و بانک شهر طرف است. بزرگترین شرکت‌ها توسط بانک شهر در چین گردهم آمدند و این بانک زیر بار ریسک نمی‌رود؛ لذا قوی‌ترین شرکت وارد عمل شد.

زاکانی ادامه داد: کارفرمای ۶۳۰ دستگاه واگن ما نیستیم وزارت کشور در سال ۱۳۹۶ کارفرمای ۲۰۰۰ دستگاه واگن شد و دولت قبل نتوانست این قرارداد را عملیاتی کند؛ لذا دولت انقلابی به میدان آمد و همه دست به دست هم دادند. این کار نشدنی بود و رئیس کمیسیون عمران در صحن شورا اعلام کرد که اگر همین یک موضوع را به نتیجه برسانید دیگر نیازی نیست که کاری انجام دهید. در این قرارداد ۵۵ درصد داخلی سازی تجهیزات انجام می‌شود و در چین چند کار انجام دادیم نخست آنکه از ۲۳ تا۲۷ ماه زمان قرارداد را به ۱۲ تا ۱۴ ماه رساندیم و دومین کار این‌ بود که توافق کردیم بوژی‌ها داخلی سازی شود.

شهردار تهران گفت: در داخل کشور هیچ گاه بوژی به این شکل ساخته نشده و مپنا به تازگی وارد این کار شده است و ما با چین قرارداد بستیم که اعتبار در نظر گرفته شده را برای انتقال تکنولوژی هزینه کنیم و ۲۵ میلیون یورو از این طریق به نفع کشور عمل کردیم و ایران به عنوان بوژی‌ساز مطرح شد. بررسی‌هایی صورت گرفت و چینی‌ها در خردادماه نمونه یک در یک را تحویل خواهند داد. من اعلام کردم که دهه فجر اولین واگن وارد خواهد شد و هیچ‌گاه نامی از نیمه اول سال نبرده‌ام؛ لذا برای تأمین ۷۹۱ واگن و ۲۸۰ واگن در قرارداد جدید و ۱۱۳ واگن داخلی پیگیری‌ها انجام شد.

وی ادامه داد: هشت رام قطار هفت واگنه به طور کامل، ۱۰ رام تجهیزات و مابقی به صورت انتقال تکنولوژی وارد کشور می‌شود که این اقدام یک افتخار ملی است. از این پس هر کسی سیاه‌نمایی کند من با عدد و رقم صحبت خواهم کرد و مردم قضاوت می‌کنند.

زاکانی با اشاره به این‌که در دو روز از سفر به چین ابعاد مختلف حقوقی قراردادها مورد بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: طرف چینی مجاب شد رویه جدیدی برای ما در نظر بگیرد و بنا شد تکنولوژی و پول چین مبتنی بر نیاز ما مسیر جدیدی را باز کند. ابتدا یک میلیارد و ۴۰ میلیون یورو قرارداد تأمین مالی منعقد شد و در ۱۱ روز ۱۰ شهر چین را بازدید کردیم و شبانه‌روز مشغول کار بودیم و بعد از این سفر تفاهم در حوزه واگن‌ها و یک تفاهم تامین مالی نیز منعقد شد.

 وی ادامه داد: از اتوبوسرانی و تاکسیرانی افرادی به چین سفر کردند و نمونه‌ها را مورد بررسی قرار دادند و پس از آن بنده برای نهایی کردن قراردادها به چین رفتم. چرا برخی ناراحت هستند که می‌خواهیم خودروی باکیفیت ارزان‌قیمت در اختیار مردم قرار دهیم پس از بازگشت ما از چین ارقام کاهش یافت. ۲۲۰ هزار یورو قرارداد بستیم و تضامین لازم آن وجود دارد. طرف حساب ما بانک شهر است و ۲۵۰۰ دستگاه اتوبوس، ۱۰ هزار ون و ۲۷ هزار و ۵۰۰ تاکسی پیگیری شد. ما پا در کفش کسانی کرده‌ایم که می‌خواهند کل معاملات را برهم زنند. قرارداد ما در چین کاملا مشخص است و کسی که احتمالا کلاه بر سرش رفته باید در دادگاه پاسخ دهد. مواردی که مطرح شده ۱۰۰ درصد غلط بوده است.

شهردار تهران ادامه داد: مدتی است که آن فرد اعلام کرده مسائل را مطرح می‌کنم اما در نهایت چه چیزی گفت وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور، دستگاه‌های امنیتی و بانک مرکزی صفر تا صد موضوع را می‌دانند موضع ما شفاف و افتخار این دوره است. چهار ماه زمان تحویل تعهد چینی‌هاست که پس از دریافت پیش‌پرداخت انجام خواهد شد. عده‌ای می‌خواهند کار در شهر انجام نشود اما انجام شد.

وی ادامه داد: فرمایشات برخی اعضاء ۱۰۰۱ نکته داشت و عدم انعطاف درست واقعیت‌ها بود. اعلام کردیم که جلسه هم‌اندیشی گذاشته شود تا مسائل را مطرح کنیم اما برخی اعضاء به جلسه هم‌اندیشی نیامدند و صحن علنی را نیز ترک می‌کنند و نمی‌خواهند چیزی بشنوند. عده‌ای نمی‌خواهد کار انجام شود اما گزارش ۳۱ ماه کار را به تدریج ارائه خواهیم داد و مردم به عینه این گزارشات را مشاهده خواهند کرد. بی‌تردید در شهر کار انجام خواهد شد.

  محمد آقامیری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران هم دراین جلسه با بیان این که  گاهی ضرباهنگ انتقادات و مطالبات به اندازه ای بالا می رود که حلاوت کارهای ارزشمند شهرداری تهران را از بین می برد؛ اظهار کرد: بالأخره مقایسه ای با دوره های گذشته و کارهایی که در شهرداری انجام شده؛ برآیند کار را این طور نشان می دهد که در این دوره، حرکت رو به رشد بوده است.

او افزود: در بحث تأمین خودروهای حمل و نقل عمومی، شهرداری موظف بود اول خرید داخلی را انجام دهد و توانش را روی خرید داخلی گذاشت. بدقولی خودروسازان داخلی را هم که مردم در کشور می دانند. در ارائه کار و تحویل به موقع خودرو هرکسی یک بار به خودروساز داخلی مراجعه کرده باشد؛ متوجه می شود که وضعیت چگونه است.

نایب رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با اعلام اینکه تمامی نواقص خط 1 تا ۷ امسال کامل می شود و تمرکز بر خطوط ۸، ۹، ۱۰ و ۱۱ بیشتر خواهد شد؛ گفت: شرکت بهره برداری باید تمرکز خود را بر اورهال تجهیزات ثابت مترو هم بگذارد. ولیکن آنچه مهم است؛ بحث نظارت و نگهداری است که مدیران ارشد شرکت بهره برداری مترو باید در رأس توجه و اقدامات خود قرار دهند. اگر این تجهیزات به مشکل برخورد کند کل خط تعطیل می شود. 

آقامیری با بیان اینکه تهیه سیگنالینگ و سوزن با مشکل روبه رو شده است؛ اظهار کرد: باید تأمین این تجهیزات با جدیت بیشتری دنبال شود. پیشنهاد بنده به آقای محمدنژاد که به تازگی مسئولیت بهره برداری مترو را به عهده گرفته اند این است که تمام انرژی خود را روی بحث اورهال تجهیزات متحرک مترو نگذارند و از بحث تجهیزات ثابت مترو (بحث سیگنالینگ، سوزن، تابلوهای برق، NBSها و...) غافل نشوند. چرا که غفلت از تجهیزات ثابت مترو، موجب تعطیلی خطوط خواهد شد. در خطوط یک و دو مترو رکتیفایر شارژها اهمیت قائل شوید و به فکر تأمین قطعات باشید چرا که اگر این قطعات به مشکل برخورد کند؛ مابه ازایی برای آن ها وجود ندارد.

سیداحمد علوی، عضو شورای اسلامی هم با تأکید بر اینکه ما باید مردم و جامعه را امیدوار نگه داریم؛ به وضعیت حمل و نقل شهر تهران، قبل از روی کار آمدن دوره ششم شورا اشاره و اظهار کرد: مدیریت شهری را در دوره ای تحویل گرفتیم که در حوزه حمل و نقل، عقب افتادگی‌های عمیقی داشتیم.

وی با بیان اینکه در ۴ سال مدیریت شهری گذشته، همه زیرساخت های حمل و نقلی تعطیل شده بود؛ گفت: تلاش کردیم در دوره ای که تحریم‌ دشمنان علیه ما شدیدتر شده بود؛ بار دیگر زیر ساخت‌های حمل و نقلی را فعال کنیم.

علوی خاطرنشان کرد: ورود هزار دستگاه اتوبوس تا پایان اردیبهشت ماه به ناوگان حمل و نقل و اورهال ۸۰۰ دستگاه اتوبوس، به معنای فعال سازی همین زیرساخت‌هاست.

رئیس کمیته مشارکت های مردمی شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر اینکه باید نگاه ما به مدیریت شهری و شهروندان نگاهی بلند مدت باشد؛ گفت: در مورد قراردادی که با طرف چینی برای واگن های مترو منعقد شده؛ باید بگوییم که این یک برنامه بلند مدت است و مهم نیست همه واگن ها در دوره ششم شورا تحویل شود چرا که مهم مردم هستند و همه ما باید برای مردم کار کنیم.

وی تأکید کرد: آقای دکتر قالیباف ۱۲ سال برای حوزه حمل و نقل شهر تهران تلاش کردند و امروز حاصل زحمات ایشان قابل مشاهده است و ان شاء الله تلاش هایی که اکنون در حال صورت گرفتن است نیز سال‌های سال در خدمت مردم شریف و شهیدپرور تهران قرار خواهد گرفت.

محمد آخوندی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نیز  پیرامون ارائه گزارش معاون حمل‌ونقل شهرداری تهران و قراردادهای چین، اظهار کرد: واقعیت این است که بنده برای روشن کردن این میکروفن حساسیت زیادی دارم و در سال جدید اولین بار است که در قالب تذکر صحبت می‌کنم، چراکه معتقد هستم وقتی این میکروفن روشن می‌شود و مردم حرف‌های بنده را می‌شنوند در جهت تسویه حساب سیاسی و یا مواضع حزبی نباشد. امیدوارم تا پایان این دوره هم موفق باشم. هرچند ممکن است تهدید شوم و یا هشتگی برای ما در فضای مجازی زده شود؛ اما نمی‌شود برخی از حرف‌ها گفته نشود چراکه ما مسئول هستیم. 

آخوندی با اشاره به اینکه بارها این نکته را گفتم که شورا و شهرداری جدا از هم نمی بینم؛ افزود: بیانات رهبر انقلاب نیز بر همکاری و همراهی شورا و شهرداری برای حمل مشکلات مردم تأکید دارد. مجموعه مدیریت شهری (شورای شهر و شهرداری) در حوزه حمل و نقل، کارهای بزرگی انجام داده است. شورای شهر در ۳ سال بودجه ریزی اتفاق بزرگی را رقم زده است و  بیش از آنچه که شهرداری پیشنهاد داده بود ما بودجه برای حمل و نقل مصوب کردیم. امسال به اندازه بودجه مصوب سال قبل فقط برای حمل ‌ونقل بودجه تصویب شد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه بیان کرد: برای تک تک پروژه ها در حوزه حمل ‌و نقل ما جلسات گذاشتیم و بودجه‌ مصوب کردیم. مردمی که جلسه صحن را گوش می دهند؛ چه تصوری از شورای انقلابی دارند؟ می گوییم بسم الله الرحمن الرحیم تشکر می کنیم اما…، برای من عجیب است که یکی از همکاران می گویند هیچ کاری انجام نشده است. بحث دفاع از شهردار و شهرداری نیست الحمدالله خودشان توان و بیان دارند و از خودشان دفاع می کنند. بنده از کیان شورای شهر دفاع می کنم. وقتی می گویید که هیچ‌کاری انجام نشده؛ آیا واقعا هیچ کاری نشده است؟ ایستگاه‌های متروی افتتاح شده، خطوط متروی افتتاح شده؛ اتوبوس‌هایی که خریداری شده؛ هیچ کاری نبوده است؟ افرادی که کار اجرایی کرده اند باید بهتر بدانند اتوبوس که با باد هوا وارد تهران نمی شود. می‌دانند که باید در کارخانه ساخته شود و نیاز به قرارداد دارد.

 او‌ با اشاره به اینکه عملکرد ۳۰ ماهه اول شهرداران در ادوار گذشته را بررسی کنید؛ تصریح کرد: عملکرد آقای احمدی نژاد و آقای قالیباف در ۳۰ ماهه مشخص است. آقای قالیباف ۱۲ سال شهردار تهران بودند. آیا اقداماتی که انجام دادند؛ همه در ۳۰ ماهه اول فعالیت‌شان بوده است؟ قرارداد چین یکی از بزرگ‌ترین قراردادهای تاریخ شهرداری است اما دائم آن را سرکوب می‌کنید. سؤال من از همکاران در شورا این است :آیا ابهاماتی که نسبت به قرارداد داشتید؛ پیش از بیان در صحن شورا، به معاونت حمل و نقل گفته اید؟  آدمی معلوم الحال که وضعیت آن مشخص است؛ حرفی را در فضای مجازی منتشر کرده. اگر خودمان را ید واحد با شهرداری ببینم؛ از شهرداری توضیح می‌خواهیم و اگر اشتباه کرده بودند؛ توضیح بخواهیم. قطعاً خود بنده اولین نفر هستم که از شهردار توضیح می‌خواهم اما اگر اشتباهی نبوده، چرا باید خودزنی کنیم؟ باید همه کمک کنیم این قرارداد به سرانجام برسد.

آخوندی تصریح کرد: همه ما ارتباطاتی با نهادهای قضایی و مجلس داریم. برخی از دوستان با نهادهای امنیتی ارتباطاتی دارند. از این ارتباطات برای حل مشکلات استفاده کنید چراکه آقای زاکانی شهردار منتخب ما هستند. باید مشکلات را با توانایی‌هایی که داریم؛ حل کنیم. اینکه هر روز بگویید چرا بیشتر اتوبوس نیاوردید که نمی‌شود. اگر تخلفی در شهرداری شده باشد؛ بنده اولین نفر مقابل شهرداری می‌ایستم. اما همکار گرامی شورا، اول قرارداد چین را بررسی کنید چراکه شما که قرارداد را داشتید و مطالعه کردید. اگر ایراد را مطرح کردید و شهرداری حرف شما را نپذیرفت؛ در صحن مطرح کنید.

رئیس کمیسیون بودجه شورا گفت: ما به عنوان شورا، چرا خودزنی می کنیم؟ این قرارداد چین می‌تواند بزرگ‌ترین افتخار برای شهر تهران باشد. راه حل آلودگی هوا و ترافیک تهران واردات این ناوگان است و اگر کمک نمی کنیم؛ سد راه نباشیم. امیدوارم باتوجه به بودجه‌ای که مصوب کردیم و کمک های دولت، سال ۱۴۰۳، سال به نتیجه رسیدن برنامه‌ها باشد و هرکسی هم کمکی می‌تواند بکند؛ وارد عمل شود.

احمد صادقی  نیزپس از ارایه گزارش محسن هرمزی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در خصوص برنامه های اجرا شده در حوزه حمل و نقل عمومی گفت: امیدواریم با اقداماتصورتگرفتهدر معهاونت حملو نقل و ترافیک شاهد حمل و نقل آسان، پاک و روان باشیم.

وی ادامه داد: موضوعی که باید مورد اهمیت قرار گیرد لزوم آزاد سازی کارگاه های مترویی است که از قبل کارشان تمام شده ولی هنوز محصور است.

صادقی افزود: این کارگاهها کلی ازسرانه های منطقه را گرفته درحالیکه می توانست در تامین سرانه های آموزشی، ورزشی و فضای سبز یاری رسان مناطق باشد. برای مثال در منطقه 16 این کارگاهها مکان وسیعی اشغال کرده و محصور شده که این امر ایمنی آنجا را به مخاطره انداخته و عارضه های بصری و ترافیکی ایجاد کرده است . امیدواریم معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به این موضوع رسیدگی و گزارشی به شورا ارائه کنند.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار