گوناگون

جزئیات حکم توماج صالحی از زبان وکیلش

جزئیات حکم توماج صالحی از زبان وکیلش

وکیل توماج صالحی، خواننده بازداشتی در ایران خبر از صدور حکم اعدام به اتهام افساد فی الارض برای موکلش داد و اخبار منتشر شده مبنی بر عفو او را تکذیب کرد.

به گزارش پارسینه و به نقل از شرق،‌ امیر رئیسیان، وکیل دادگستری با اشاره به صدور حکم توماج صالحی، خواننده بازداشتی در ایران از سوی دادگاه انقلاب اصفهان اظهار کرد: «شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان، در اقدامی که در نوع خود بی سابقه است، حکم دیوان عالی کشور درباره پرونده سال ۱۴۰۱ توماج صالحی را اجرایی نکرد و با «ارشادی» خواندن این حکم و تاکید بر استقلال دادگاه بدوی، توماج صالحی را به اتهام افساد فی الارض، به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم کرد.»

او ادامه داد: «دادگاه انقلاب اصفهان اتهامات معاونت در بغی، اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و دعوت به آشوب موضوع ماده ۵۱۲ قانون مجازات را جملگی از مصادیق افساد فی الارض، موضوع ماده ۲۸۶ قانون مجازات دانسته و با تاکید بر احراز گستردگی افساد، حکم اعدام را برای آقای صالحی صادر کرده است. این در حالیست که پیشتر همین شعبه، گستردگی اتهام افساد فی الارض را احراز نکرده بود. اما نکته عجیب‌تر اینجاست که دادگاه بدوی، برای مجازات اعدام، حکم تکمیلی هم در نظر گرفته و توماج صالحی را به ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، ۲ ممنوعیت از فعالیت‌های هنری و شرکت در کلاس‌های مدیریت رفتار و مهارت دانش دادگستری اصفهان محکوم کرده است. این دادگاه همچنین مجازات تعلیقی توماج صالحی را نیز قابل اجرا خوانده است.»

وکیل توماج صالحی درباره دیگر اتهامات این خواننده نیز بیان کرد: «شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان اتهامات اخلال در نظم عمومی، نشر اکاذیب و دعوت به آشوب از طریق جرائم رایانه‌ای را نیز در صلاحیت دادگاه کیفری ۲ دانسته و حکمی برای این اتهامات صادر نکرده است. این دادگاه همچنین برای اتهامات ارتباط با دول متخاصم و توهین به رهبری، قرار موقوفی تعقیب صادر کرده است. دلیل این مهم، صدور حکم برائت از این اتهامات در حکم قبلی همین دادگاه است.»

او با بیان اینکه «حتما به حکم صادره برای توماج صالحی اعتراض خواهیم کرد»، گفت: «واقعیت آن است که حکم دادگاه بدوی دارای تعارضات حقوقی عیان است. تناقض با حکم دیوان عالی هم مهم‌ترین و در عین حال عجیب‌ترین بخش این حکم محسوب می‌شود. دادگاه بدوی، حکم دیوان عالی را در شرایطی ارشادی خوانده که دیوان عالی به عنوان مرجع تجدیدنظر، پرونده توماج صالحی را بررسی کرده و حکم به رفع نقص از سوی دادگاه بدوی داده و تاکید کرده بود که باتوجه به درنظر گیری ۲ مجازات برای یک عمل، عناوین اتهامی توماج صالحی باید از ۶ مورد به ۳ مورد کاهش یابد. دیوان عالی همچنین تاکید کرده بود که پرونده توماج صالحی مشمول عفو اعلامی خواهد بود اما نه تنها این اتفاقات رخ نداده، بلکه اتهامات جدید به پرونده توماج صالحی اضافه شده و او به اشد مجازات محکوم شده است.»

رئیسیان درباره اخبار منتشر شده مبنی بر «عفو توماج صالحی» و «اعمال تخفیف در حکم او»، گفت: «همه این اخبار کذب است. حکم شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان، برای توماج صالحی، اعدام است. البته این دادگاه در حکم خود قید کرده که از کمیسیون عفو درخواست «یک درجه تخفیف» با توجه به «جوانی» متهم را دارد. این درحالیست که دادگاه بدوی، امکان قانونی این را داشت که با توجه به احراز کیفیات مخففه، حکمی جز اعدام برای توماج صالحی صادر کند ولی این کار را نکرده و صرفا قید کرده که از کمیسیون عفو درخواست یک درجه تخفیف دارد.»

 

ارسال نظر

 • خلیج فارس

  ببخشید و گذشت کنید ، گاهی وقتها شرایط سختی اقتصادی ، معضلات اجتماعی ......... مردم را به واکنش وا می دارد ، که کاملاً طبیعی هست ، صحبتهایی که توماج صالحی بعد از آزادی از زندان کرد، تحت تاثیر رسانه های بیگانه بود که آنهم ما مقصر خودمان هستیم ، اگر تلویزیون ملی ما ، محدودیت ها بردارد ، برنامه هایی پخش کند که مسئولان و عملکرد آنها مورد نقد قرار گیرد ، مردم بدون سانسور ، حرفشان را بزنند ، طیف های مختلف سیاسی ، شرایط کشور ، شرایط منطقه ، تحریم ....... را به چالش بکشند و در مورد آینده مردم و ایران صحبت کنند ، نیازی به برنامه نیوشا صارمی نیست !!!. تنها عملکرد ۴۶ ساله ما در کشور که به وضوح به چشم می خورد ، دشمنی و زد و خورد و تنش و اختلاف با هم دیگر هست ، گویا قصد نداریم برای آرامش خودمان و مردم کاری کنیم و شاید انرژی مثبت ما در جنگ و تنش راه انداختن در جامعه و بین مردم هست و جنگ روانی مخرب که از گشت ارشاد شروع شد تا عدم نقد و آزادی قلم ، منتقدان اجتماعی زندانی ، ......... تا وضعیت اسفناک اقتصادی و معیشتی مردم در داخل و مانور رسانه های فارسی زبان به چنین موضوعاتی در خارج ، مردم را جری تر ، مضطرب ، کینه توز می کند ، بخشش و گذشت از همدیگر و از هموطن می تواند جامعه و شهروند را به طرف آرامش ببرد .

 • علی

  توماج صالحی ؛؛
  حالا چقدر دزدی کرد ه وچند نفر کشته هر کی دو تا خط شعر گفت ؛؛حکمش اعدامه ؛؛عجب عدالتی هست واقعا یکی مثل بابک زنجانی تبرئه میشه این عدالت علی (ع)نیست واقعا در شان حکومت اسلامی نیست ...اعدام نکنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار