گوناگون

صدور هشدار نارنجی هواشناسی به ۱۲ استان

صدور هشدار نارنجی هواشناسی به ۱۲ استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار از افزایش ارتفاع موج در جنوب کشور و بارش برف و باران در ۱۲ استان خبر داد.

به گزارش پارسینه و به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی نسبت به بارش برف و باران و وزش باد در ۱۲ استان و افزایش ارتفاع موج در جنوب کشور به بیش از ۲ متر هشدار داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ آورده است: افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا ۳۰ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا ۲ متر در مناطق ساحلی و بیش از ۲ متر در مناطق دور از ساحل سه‌شنبه (۱۷ بهمن‌ماه) در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و هرمزگان، در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان و چهارشنبه (۱۸ بهمن‌ماه) در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و هرمزگان، در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز و مناطق دور از ساحل دریای عمان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی اختلال در تردد و فعالیت‌های دریایی، خطر غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین، پاره شدن تورهای صیادی و خطر غرق شدن شناگرها، خسارت به تاسیسات ساحلی و فراساحل و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی دور از انتظار نیست بنابراین به توصیه سازمان هواشناسی منع فعالیت‌های شیلاتی و تفریحی و ممانعت از تردد شناورهای سبک، ممانعت از ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر، منع فعالیت‌های پشتیبانی فراساحل، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های ساحلی و فراساحل و سکوهای نفتی همچنین آماده‌باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توسط فعالان دریایی در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: بارش باران و برف و وزش باد امروز (۱۵ بهمن‌ماه) در آذربایجان غربی، نیمه غربی و شمال کردستان، غرب کرمانشاه و ارتفاعات آذربایجان شرقی، دوشنبه (۱۶ بهمن‌ماه) در کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، شمال استان‌های ایلام، زنجان، البرز و قزوین، دامنه و ارتفاعات استانهای تهران، همدان، آذربایجان شرقی و لرستان و سه‌شنبه (۱۷ بهمن‌ماه) در کردستان، کرمانشاه، شمال خراسان رضوی، نوار غربی آذربایجان غربی و شمال استان‌های تهران، البرز و قزوین، دامنه و ارتفاعات استانهای لرستان، همدان و آذربایجان شرقی پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، مه آلودگی وزش باد و کولاک برف، کاهش دما و احتمال یخ‌زنی سطح جاده‌ها، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها وجود دارد بنابراین نسبت به احتیاط در رفت و آمد در سطح شهرها و روستاها، احتیاط در مسافرت‌های بین شهری، به همراه داشتن ادوات زمستانی بویژه بررسی سالم بودن وسایل گرمایشی خودروها، امتناع از هرگونه فعالیتهای کوه‌نوردی و آمادگی سازمانهای امدادی و کمک رسان از جمله راهداری‌ها و شهرداری‌ها توصیه می‌شود.

در ادامه این هشدار آمده است: سه شنبه وزش باد شدید در خراسان رضوی، قزوین، زنجان، همدان، مرکزی و سمنان پیش‌بینی می‌شود بنابراین احتمال سقوط اجسام، احتمال تخریب سازه‌های موقتی همچون گلخانه‌ها و احتمال شکستن درختان فرسوده وجود دارد. سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد، اجتناب در توقف و عدم پارک خودرو در مجاورت ساختمان‌های نیمه کاره، درختان فرسوده و سازه‌های موقتی، مستحکم‌سازی گلخانه‌ها و تابلوها توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ نیز آورده است: از اواخر وقت دوشنبه تا ظهر چهارشنبه (۱۶ تا ۱۸ بهمن‌ماه) افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا ۲۸ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا ۱.۵ متر در مناطق ساحلی و فراساحلی در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان، در دریای خزر پیش‌بینی می‌شود.

در این وضعیت جوی خطر غرق شدن شناگرها، آسیب به تورهای صیادی، احتمال آسیب به شناورهای سبک و تفریحی، اختلال در فعالیت‌های ساحلی و فراساحلی وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به منع شنا و غواصی، منع فعالیت‌های شیلاتی، محدودیت در تردد شناورهای سبک و تفریحی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر و فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحل توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار