گوناگون

اطلاعیه صداوسیما پس از جنجال افزایش بودجه ۵۸ درصدی

اطلاعیه صداوسیما پس از جنجال افزایش بودجه ۵۸ درصدی

در پی طرح برخی انتقاد‌ها و حاشیه‌های پیش‌آمده درباره انتشار خبری مبنی بر افزایش بودجه ۵۸ درصدی برای صداوسیما، روابط عمومی سازمان صداوسیما اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش پارسینه و به نقل از ایسنا، داوود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه اخیرا در صحن علنی مجلس اعلام کرد که با تغییراتی که مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه اعمال کرده است، بودجه صداوسیما و قوه قضائیه نسبت به سال جاری ۵۸ درصد افزایش یافته و این در حالی است که رشد بودجه سایر دستگاه‌ها در سال آینده حدود ۱۲ درصد است.

انتشار چنین خبری در روز‌های اخیر واکنش‌های متعددی را به همراه داشته و بسیاری از کارشناسان و رسانه‌ها این پرسش را مطرح کرده‌اند که چرا باید صداوسیما به یکباره با این حجم افزایش بودجه مواجه شود و مهمتر آنکه این بودجه قرار است چگونه مدیریت و خرج شود؟

بر این اساس روابط عمومی سازمان صداوسیما به تازگی درباره حواشی ایجاد شده درباره بودجه سال آینده رسانه ملی توضیحاتی ارائه کرد.

در اطلاعیه روابط عمومی صداوسیما با تشریح روند قانونی تنظیم بودجه سازمان صداوسیما بر اساس برنامه هفتم آمده است:

بودجه سال ۱۴۰۳ سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بر اساس برنامه هفتم تنظیم شده است و تکلیف قانونی همه دستگاه‌ها است که به برنامه پایبند باشند. ضمن قدردانی از مجلس محترم که با پایبندی به برنامه محور بودن بودجه سال آینده، بودجه صدا و سیما را تنظیم کرده است انتظار به حق از همه مسوولان و صاحبان تریبون، پایبندی به قانون و خودداری از اظهاراتی است که به ایجاد شبهات در جامعه دامن می‌زند و در ماموریت دستگاه‌ها از جمله رسانه ملی اختلال ایجاد می‌نماید.

افزایش نسبی بودجه صدا و سیما در برنامه هفتم با توجه به وظایف و تکالیف جدید و فراوانی است که برای صدا و سیما در بند الف ماده ۷۷ در نظر گرفته شده است که افزایش تعهد چند برابری برخی تولیدات همچون پویانمایی، تولید هزاران قسمت مجموعه تلویزیونی، ده‌ها قسمت مجموعه الف ویژه، صد‌ها قسمت مستند فاخر و تولید مجموعه‌های تلویزیونی استانی و افزایش قابل توجه تولید برنامه‌های حوزه کودک و نوجوان، جوان، خانواده، سبک زندگی اسلامی ایرانی و برنامه‌هایی با هدف امید آفرینی و تقویت انسجام ملی و ... از آن جمله است.

توجه به این نکته ضروری است که به دلیل جهت‌گیری‌های محتوایی انحرافی که در سال‌های اخیر در بسیاری از برنامه‌های خارجی در مورد کودکان دیده می‌شود ضرورت توجه مضاعف به تولید داخلی در خصوص محتوای کودک و نوجوان بسیار جدی است. کما اینکه بر اساس رویکرد تحولی رسانه ملی در توجه به روستا‌ها و مناطق مختلف کشور افزایش تولیدات محلی و استانی لازم است.

همچنین باید به همه اقشاری که بدلایل متعدد از جمله محتوای ارائه شده در برخی حوزه‌های تولید بخش خصوصی و یا هزینه‌های بالای اشتراک، نیاز به محتوای سالم و رایگان دارند توجه ویژه شود، لذا تنوع و ارتقای کیفی و فنی تولیدات رسانه ملی از جمله ضرورت‌های قطعی و غیر قابل اجتناب است.

بر اساس ماده ۷۷ برنامه هفتم، باید سهم دولت در تامین اعتبارات مورد نیاز صدا و سیما در سال ۱۴۰۳، ۴۳٪ مازاد بر رشد سالانه افزایش یابد تا امکان تحقق تکالیف جدید قید شده در برنامه فراهم شود، در حالیکه این میزان در بودجه سال آینده حداکثر ۳۱٪ است که همچنان کمتر از حکم برنامه است و آن هم باید صرف انجام تعهدات و تکالیف قانونی در حوزه تولید شود که جدول آن در بند الف ماده ۷۷ برنامه هفتم با جزییات ذکر شده است. شایان ذکر است تحقق جدول مذکور نیازمند بودجه‌ای بیشتر از سهم در نظر گرفته شده در بودجه سال آینده است.

با توجه به توضیحات فوق، رسانه ملی امیدوار است اظهارنظر‌های بی اساس درباره چند برابر شدن بودجه صدا و سیما آن هم از سوی برخی افراد که قبلا خود مسئولیت‌های اقتصادی داشته‌اند صرفا ناشی از بی اطلاعی این افراد باشد و نه خدای نکرده غرض‌ورزی و سیاسی کاری.

رسانه ملی در دوره تحول، همراه سازی منابع با اهداف تحولی در حوزه‌های سه گانه محتوا، رویکرد و سازوکار را بصورت جدی در دستور کار دارد و خواهد داشت.

 

ارسال نظر

 • وطندار

  بالاخره برای پردتاخت پولهای کلانی مانند 300 ملیون تومان به ستاره ها وسلبریتی های خیالی برای یک ساعت حضور در برخی برنامه های بی خاصیت پول نیاز است که باید از جیب مردم فلکزده تامین شود
  افزایش حقوق کارمندان و تورم زاست
  باز نشستگان هم که به قول برخی مسئولین مفت خور هستند نباید حقوقشان افزایش پیدا کند
  بجای همه اینها پولها را بدهید به صدا وسیما خوب بلدند چطور خرج کنند
  از آغاز سال نو مهمانان گران قدر صدا سیما برای میل کردن پول اختصاص داده شده سرو کله شان پیدا خواهد شد
  یکی دووه دووه میکند دقیقه ای xملیون میگیرد و......

 • ناشناس

  این تشکیلات فوق عریض و طویل ، با وجود اینهمه مشکلات معیشتی که مردم دارند ، چه بود و خاصیتی برای جامعه دارد که این همه پول بی زبان را به همین راحتی در اختیارش قرار دهند. درحالیکه حقوق حقوق بگیران با این درصد بسیار ناچیز در نظر گرفته شده است، این پول فوق هنگفت را چرا باید به این تشکیلات بی خاصیت داده شود.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار