گوناگون

معاون پژوهشی وزیر علوم خبر داد:

۴۵۳ مقاله از ایران در ۱۰ سال گذشته سلب اعتبار شد

۴۵۳ مقاله از ایران در ۱۰ سال گذشته سلب اعتبار شد

معاون پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه تعداد مقالات سلب اعتبار شده ایران، آن‌طور که گفته می‌شود زیاد نیست، گفت:‌ بررسی‌های پایگاه ISI نشان داده که در ۱۰ سال گذشته ۴۵۳ مقاله از حدود ۷۰۰ هزار مقاله ایران ریترکت شده است.

پارسینه: پیمان صالحی در اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور که امروز دوشنبه دوم بهمن ماه در دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در برنامه هفتم توسعه در حوزه پژوهش و فناوری گفت: در برنامه هفتم توسعه به افزایش شتاب پیشرفت و نوآوری علمی و فناوری کشور تاکید شده که این وظیفه اصلی ماست.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه پژوهش گفت: یکی از اقدامات انجام ‌شده تصویب آیین‌نامه جذب و به‌کارگیری  پسادکتری توسط شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری است. با استفاده از این آیین‌نامه باید به دنبال این باشیم تا فارغ‌التحصیلان دکتری را به سمت پست دکتری ببریم.

معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به انواع پسادکتری در این آیین نامه گفت: نوع اول پسادکتری که پسادکتری تحقیقاتی است را قبلاً نیز داشته‌ایم که در این آیین نامه حقوق پسادکتری تحقیقاتی به اندازه ۸۰ درصد حقوق استادیار دانشگاه تهران تعیین شده است.

وی خاطرنشان کرد: سامانه پسادکتری شورای عالی عتف به آدرس postdoc.atf.gov.ir راه‌اندازی شده است.

صالحی در مورد آیین نامه امریه پسادکتری و استفاده از ظرفیت پسادکتری در طرح سربازی گفت: به زودی آیین‌نامه اجرایی امریه پسادکتری ابلاغ می‌شود و با مجوز رهبری ۵۰۰ ظرفیت امریه پسادکتری اختصاص داده شده است.

*آماری از مقالات سلب اعتبارشده ایران

معاون پژوهشی وزارت علوم در مورد آمار مقالات سلب اعتبارشده یا ریترکت‌شده ایران، با بیان اینکه از نظر ما حتی یک مقاله ریترکت شده زیاد است، گفت: آمار مقالات سلب اعتبار شده ما آنقدر که گفته می‌شود، زیاد نیست.

صالحی به آمار مقالات ریترکت‌شده در دنیا در سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ تعداد گفت: در تمام دنیا آمار مقالات سلب اعتبار شده در حال افزایش است. اخیراً یک سری قوانین جدید برای سرقت علمی تعیین شده است که الان این قوانین عطف به ماسبق می‌شود و براساس این قوانین جدید، مقالات پیشین را بررسی می‌کنند و آن‌ها را ریترکت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: دانشمندان دنیا، نه فقط دانشمندان ایران از بسیاری از این قوانین اطلاع نداشتند.

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت:‌ در کل تا کنون در اسکوپوس ۹۰۴ هزار مقاله با وابستگی سازمانی ایران منتشر شده است. بررسی‌های پایگاه ISI نشان داده که در ۱۰ سال گذشته ۴۵۳ مقاله از حدود ۷۰۰ هزار مقاله ایران ریترکت شده است.

وی ادامه داد: ۶۰ درصد از کل مقالات منتشر شده ایران مربوط به وزارت علوم است. از بین ۴۵۳ مقاله ریترکت‌شده ۱۵۷ مقاله مربوط به وزارت علوم، ۱۴۶ مقاله مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی و ۷۱ مورد مربوط به وزارت بهداشت بوده است.

وی با اشاره به برخی از دلایل سبب اعتبار مقالات گفت: انتشار مقاله تکراری، مسائل نویسندگی، داوری جعلی، سرقت مقاله، مشکلات داده و انتشار تصویر تکراری از جمله دلایل ریترکت مقالات است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از موارد سلب اعتبار مقالات ایرانی عمدی نبوده و به خاطر عدم آگاهی است اتفاق افتاده است. بنابراین ما موظف به آموزش هستیم.

*ظرفیت قانون جهش تولید دانش بنیان

صالحی با اشاره به ماده ۱۳ قانون جهش تولید دانش بنیان گفت: این ماده برای استفاده از مشوق مالیاتی شرکت دولتی و خصوصی است و در صورت قرارداد شرکت‌ها با دانشگاه مالیات آن‌ها کسر می‌شود.

وی در خصوص تاسیس صندوق شورای عالی عتف گفت: به زودی رییس صندوق معرفی می‌شود و آیین نامه‌های صندوق در حال تدوین است.

معاون پژوهشی وزارت علوم با تاکید بر اهمیت موضوع نمایه‌سازی نشریات، گفت: در دو سال گذشته ۵۳ مجله در اسکوپوس نمایه شده است. حفظ رتبه ۱۵ در اسکوپوس به خاطر این ۵۳ مقاله نمایه شده بوده است که اگر این مجلات نبودند، رتبه علمی کشور در اسکوپوس نیز همانند وب آو ساینس کاهش می‌یافت.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 • جانباز

  از بس که کپی برداری شده . محتوای علمی زیر صفر .

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار