گوناگون

هشدار پلیس فتا: با پیام درخواست وجه از سوی آشنایان پول نریزید؛ اول تلفن بزنید!

هشدار پلیس فتا: با پیام درخواست وجه از سوی آشنایان پول نریزید؛ اول تلفن بزنید!

رئیس پلیس فتا پایتخت می‌گوید در صورتی که پیامی از سوی دوستان یا آشنایان مبنی بر درخواست واریز وجه دریافت کردید حتماً با برقراری تماس تلفنی صحت پیام را قبل از واریز وجه احراز کنید.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ سرهنگ داود معظمی گودرزی در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس در خصوص ترفند جدید شیادان مجازی و افزایش پرونده‌های هک و دسترسی غیرمجاز به شبکه‌های اجتماعی به شهروندان هشدار داد.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در تشریح این خبر اظهار داشت: در روزهای گذشته تعداد پرونده‌های تشکیل شده در زمینه هک و دسترسی غیرمجاز در پایتخت افزایش داشته و در این مدت کاربران بسیاری قربانی این موضوع شده اند.

وی با بیان اینکه شیادان اینترنتی ترفندهای مختلفی برای انجام اقدامات مجرمانه خود دارند تصریح کرد: از مرسوم ترین روش‌های کلاهبرداری می‌توان به ارسال لینک‌های آلوده و ترغیب افراد به کلیک کردن بر روی آن و نصب بدافزار بدون اطلاع آنها اشاره کرد که در نهایت منجر به دسترسی غیرمجاز به شبکه های اجتماعی قربانیان می‌شود.

سرهنگ معظمی گودرزی با تشریح ماده 1 قانون جرائم رایانه ای ادامه داد: «هر کس به طور غیرمجاز به داده‎‌ها یا سامانه‌های رایانه‌‎ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از ۰۰۰ /۰۰۰ /۲۰ تا ۰۰۰ /۰۰۰ /۸۰ ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد».

وی با اشاره به عدم نصب برنامه از منابع ناشناس و نامعتبر افزود: شهروندان فریب نرم افزارهای هک و ... را نخورده و به هیچ عنوان از منابع غیر رسمی اقدام به دانلود و نصب نرم افزار نکرده و نصب برنامه های مورد نیاز خود را صرفا از طریق منابع معتبر انجام دهند چرا که مجرمان سایبری با پوشش و عناوین مختلف در کمین هستند تا با ارسال بدافزار بر روی تلفن همراه افراد اقدامات مجرمانه خود را آغاز کنند.  

این مقام انتظامی با اشاره به لزوم فعالسازی تایید هویت دو مرحله‌ای برای شبکه های اجتماعی بیان داشت: باید در هنگام فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی را رعایت کرده و از در اختیار گذاشتن اطلاعات حساب کاربری خود به دیگران خودداری کنید.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با اشاره به عدم اعتماد به هویت افراد در فضای مجازی به شهروندان توصیه کرد: در صورتی که پیامی در شبکه‌های اجتماعی از سوی دوستان یا آشنایان مبنی بر درخواست واریز وجه دریافت کردید حتما از طرق دیگر نظیر برقراری تماس تلفنی صحت محتوای پیام ارسالی را قبل از واریز وجه احراز کنید.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار