گوناگون

ادغام رشته‌های ریاضی و تجربی؟

ادغام رشته‌های ریاضی و تجربی؟

پارسینه: معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از امکان ادغام دو رشته تحصیلی ریاضی و تجربی خبر داد. به گفته او «اشتراکات این دو رشته بسیار زیاد است» و «عمده محتوای درسی همپوشانی دارد»، درنتیجه نیاز به تفکیک این دو رشته نیست.

به گزارش پارسینه و به نقل از روزیاتو، تغییر در رشته‌های تحصیلی دانش‌آموزان دبیرستانی، موضوع مورد بحث آموزش و پرورش از حدود یک دهه گذشته است. سال ۱۳۹۳ معاون آموزش متوسطه وقت وزارت آموزش و پرورش از آغاز مطالعات برای ایجاد تغییراتی در رشته‌های تخصصی دوره متوسطه دوم خبر داد.
در تمام این سال‌ها نیز هر چند وقت یک‌بار مسئولان آموزش و پرورش از احتمال ایجاد تغییراتی در رشته‌های تحصیلی دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم و ادغام رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش و رشته ریاضی و تجربی سخن گفته‌اند.
هم‌اکنون نیز مطالعات کارشناسی این بحث با هدف حرکت به سمت آموزش‌های نیمه‌تخصصی در دوره متوسطه دوم و واگذار کردن آموزش‌های تخصصی به دانشگاه ادامه دارد.
دانش‌آموزان با انتخاب رشته در پایان پایه نهم به دو مجموعه شاخه نظری و فنی‌حرفه‌ای و کاردانش وارد می‌شوند. در شاخه نظری، رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی و معارف در دبیرستان‌ها ارائه می‌شود و در شاخه‌ فنی و حرفه‌ای و کاردانش نیز آموزش‌های مهارتی در هنرستان‌های کشور ارائه می‌شود.
محمدمهدی کاظمی، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره ادغام رشته‌های تحصیلی گفت: این موضوع فعلاً در مباحث کارشناسی است و نهایی نشده اما قوی‌ترین سناریوی موجود ادغام رشته ریاضی و تجربی است. او افزود: سناریوی دیگر ارائه یک رشته تحصیلی در دوره متوسطه است که کارشناسان با آن موافق نیستند.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه آیا ادغام رشته ریاضی و تجربی با توجه به متفاوت بودن دروس تخصصی امکان‌پذیر است؟ گفت: اکنون اشتراکات این دو رشته بسیار زیاد است؛ به عنوان مثال در پایه دهم فقط ۴ واحد درسی اختلاف بین رشته‌های ریاضی و تجربی وجود دارد و عمده محتوای درسی همپوشانی دارد، اگر نگاه نیمه‌تخصصی به دوره متوسطه دوم داشته باشیم نیاز به تفکیک این دو رشته نیست.
کاظمی درباره چرایی اجرای این ادغام بیان کرد: از گذشته با توجه به ضرورت آموزش عمومی و نگاه نیمه‌تخصصی به دوره متوسطه دوم، مباحث کارشناسی در این باره مطرح بود.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار