گوناگون

مالچ‌پاشی در جنوب غرب چه بلایی بر سر محیط زیست کشور آورد؟+ فیلم

مالچ‌پاشی در جنوب غرب چه بلایی بر سر محیط زیست کشور آورد؟+ فیلم

پارسینه: هیچ موجود زنده‌ای از مالچ سرطانزای نفتی در آن زمان در این زیست‌بوم زنده نماند.


پارسینه : اینجا نه کانون گرد و غبار و ریزگرد بود و نه چیزی تحت عنوان شن روان داشت. منطقه‌ای بکر با تنوع زیستی بسیار خاص و غنی و پوشش گیاهی شبه جنگلی کویری داشت که با مواد نفتی به چنین روزی دچار شد و تمام جانداران آن از بین رفتند.
منشاء گرد و غبار و ریزگرد کاملا مشخص است حتی آن چوپانی که بیشتر وقتش را در کنار گله می‌گذراند می‌داند ریزگردها و گرد و غبار از پهنه های آبی خشک بلند می‌شود. از بزرگترین پهنه‌های آبی خشک شده که منشاء گرد و غبار و ریزگرد می‌باشد می توان به بستر خشک بین اهواز و ماهشهر اشاره کرد که مساحتی بیش از ۱۷۰ هزار هکتار دارد‌. قسمت بسیار وسیع جنوب شرق هورالعظیم بزرگترین کانون گرد و غبار و ریزگرد در کشور است و...

هیچ موجود زنده‌ای از مالچ سرطانزای نفتی در آن زمان در این زیست‌بوم زنده نماند. موجودات ذره‌بینی(میکروارگانیسم‌ها)، حشرات، خزندگان، پستانداران کوچک و حتی با جثه متوسط همگی بر اثر آلودگی وسیع این ماده نفتی اژ بین رفتند. جانوران بزرگتر مثل گرگ، کفتار و آهو اگر سالم مانده باشند به جای دیگری مهاجرت کردند. در ویدئوی دوم دو لاشه خرگوش صحرایی قهوه‌ای که یکی بالغ و دیگری غیربالغ که بر اثر مالچ نفتی در زیستگاه‌شان از بین رفته‌اند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار