گوناگون

پرمسافرترین استان‌ ها مشخص شدند

پرمسافرترین استان‌ ها مشخص شدند

پارسینه: دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور از افزایش حجم سفرها در نوروز در قیاس با سال گذشته، خبر داد و اسامی استان‌های پرمسافر، کم تصادف و بدون شکایت را اعلام کرد.

مصطفی فاطمی در جلسه یازدهم فروردین‌ماه ۱۴۰۲ که با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و دبیران ستاد اجرایی خدمات سفر استان‌ها به صورت ویدئو کنفرانس در سالن خلیج‌فارس معاونت گردشگری برگزار شد، به افزایش حجم سفر‌ها و خدمات‌دهی به مسافران در روز‌های اخیر اشاره کرد و با بیان این‌که امسال آمار رسمی با در نظر گرفتن پارامتر‌هایی مانند میزان تردد‌های جاده‌ای، ریلی، هوایی، مصرف سوخت و ماندگاری تلفن همراه در استان، دقیق‌تر از سال‌های گذشته سنجیده شده است، گفت: آمار سفر‌ها از شانزدهم اسفندماه ۱۴۰۱ در سامانه ثبت شده و هیچ سالی آمار تا این اندازه به واقعیت نزدیک نبوده است.

به نقل از ایسنا؛ فاطمی افزود: بیشترین میزان سفر‌ها به مقصد استان‌های مازندران، گیلان، هرمزگان، خراسان رضوی، فارس، خوزستان، بوشهر، اصفهان، آذربایجان شرقی انجام شده است. همچنین بیشترین اقامت رسمی به ترتیب در استان‌های خراسان رضوی، هرمزگان، گیلان، مازندران، فارس، اصفهان و آذربایجان شرقی بوده است.

به گفته دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر، استان‌های آذربایجان شرقی، گیلان، گلستان و خراسان شمالی در تعطیلات نوروز، بیشترین رشد اقامت‌های رسمی را نسبت به سال گذشته داشته‌اند. استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، قم و یزد نیز کم‌ترین تصادف‌های جاده‌ای را داشته‌اند. همچنین کم‌ترین رشد تصادف‌های جاده‌ای به استان‌های خراسان‌جنوبی، خراسان رضوی، سمنان، یزد، البرز و زنجان اختصاص داشته است. استان‌های ایلام، چهار محال و بختیاری و منطقه آزاد چابهار نیز بدون شکایت بوده‌اند.

او ادامه داد: عمدتا نیمه دوم نوروز به‌عنوان طبیعت‌گردی شناخته می‌شود و با توجه به این‌که در این روز‌ها حضور مردم در طبیعت بیشتر است رعایت برخی نکات و اطلاع‌رسانی درباره آن‌ها ضروری است.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر درباره ضرورت حفظ محیط زیست، آسیب نرساندن به درختان، دست نزدن به حیوانات، نریختن زباله در طبیعت، روشن نکردن آتش، توجه به فرهنگ جامعه محلی و انتفاع آن‌ها، استقرار محل‌هایی برای تامین مواد خوراکی مسافران در روز سیزده‌بدر، رعایت حجاب به‌ویژه در محیط‌های روستایی، حفظ ایمنی و بهداشت شخصی، حفاظت از میراث‌فرهنگی، توجه و احترام به معلولان و سالمندان، مراقبت از کودکان، مدیریت ترافیک برگشت مسافران همچنین فرهنگسازی برای رفتن به سیزده بدر پس از افطار، سفارش کرد.

مدیر اداره کل توسعه گردشگری داخلی با اشاره به بارش برف و بارندگی در برخی استان‌ها، گفت: با توجه به تغییر چشمگیر وضعیت آب‌وهوایی از بهار به زمستان باید نکات و تدابیر لازم برای اسکان اضطراری، مدیریت کمپ‌های کویری، نوروزگاه‌ها و مراکز موقت اسکان انجام شود، همچنین این تغییرات جوی به مسافران تاکید شود.

او با اشاره به این‌که امسال توزیع زمانی و مکانی سفر نسبت به سال گذشته بهتر بوده است، اظهار کرد: سفر‌ها از نیمه شعبان آغاز شد و به محض جمع‌بندی ستاد سفر نوروز ۱۴۰۲ تعطیلات بعدی را در شب‌های قدر، عید سعیدفطر، شهادت امام سجاد و ۱۵ و ۱۶ خرداد خواهیم داشت.

فاطمی گفت: حجم تعطیلات در بهار امسال افزایش یافته و قابلیت سفر‌ها نیز بیشتر خواهد شد. با توجه به تاکید آقای ضرغامی ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ جلسات ستاد پیش از هر تعطیلات به‌منظور برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌های لازم برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار