گوناگون

آغاز فعالیت گشت‌های شبانه در جاده تهران- مشهد برای حفظ یوز ایرانی

آغاز فعالیت گشت‌های شبانه در جاده تهران- مشهد برای حفظ یوز ایرانی

پارسینه: علاقه‌مندان به محیط‌زیست و محیط‌بانان این روزها در نبود برنامه‌ای مشخص برای ایمن‌سازی جاده تهران- مشهد در محدوده پارک ملی توران به مُسکن‌هایی برای حفظ یوز ایرانی روی آورده و گشت‌های شبانه را راه انداخته‌اند.

ششم فروردین ۱۴۰۲ خبری تلخ در رسانه‌ها منتشر شد: «ماجراد»، یوزپلنگ ایرانی در جاده میامی تلف شد.

کمی بعدتر، خبر تلخ‌تری همه را متعجب کرد: یوز ایرانی تلف‌شده، باردار بود و او به همراه سه جنینش را از دست دادیم!

جاده میامی- سبزوار همواره در سال‌های اخیر، یوزپلنگ‌های ایرانی و برخی گونه‌های ارزشمند دیگر را به قتلگاه فرستاده و ماده‌یوز «ماجراد» آخرین جانور تلف‌شده در این جاده نبود.

بعد از مرگ این یوز، یک قلاده کفتار راه‌راه که از گونه‌های کمیاب است و برخی سگ‌سانان نیز در این مسیر جان خود را از دست دادند.

کارشناسان عقیده دارند که باید ایمن‌سازی جاده و فنس‌کشی آن به‌ویژه در محدوده پارک ملی توران هر چه زودتر انجام شود؛ گرچه سازمان حفاظت محیط‌زیست گویا اعتباری برای این کار پیش‌بینی نکرده تا دغدغه‌های دوستداران حیات‌وحش را کاهش دهد.

با این حال، رئیس فراکسیون محیط‌زیست خانه ملت از ورود مجلس به ماجرای تلفات یوزپلنگ‌های ایرانی در جاده‌های کشور خبر داده و گفته است: وزیر راه برای ایمن‌سازی جاده میامی- سبزوار قول داد و امیدواریم این پروژه از امسال کلید بخورد.


گشت‌های شبانه در جاده تهران- مشهد فعال شده؛ اما این قبیل اقدامات کافی نیست!


فعالیت گشت‌های شبانه در جاده تهران- مشهد برای حفظ یوز ایرانی

با این همه، مسأله هنوز حل نشده و کار اساسی در جاده ترانزیتی تهران- مشهد برای حفظ زیستگاه یوزپلنگ ایرانی و سایر گونه‌های ارزشمند این منطقه صورت نگرفته است.

علاقه‌مندان به محیط‌زیست و محیط‌بانان اما بیکار ننشستند و گشت و کنترل شبانه در محور ترانزیتی شاهرود- میاندشت- میامی توسط یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان‌های شاهرود و میامی با همراهی شماری از مردم فعال شده است.

در پی تصادف جاده‌ای یوزپلنگ ماده در ۶ فروردین و احتمال حضور یوزهای دیگر در این محدوده، گشت‌های شبانه توسط عوامل اجرایی محیط‌زیست در این جاده ترانزیتی انجام می‌شود.

گشت و کنترل شبانه در محور ترانزیتی میاندشت- میامی در محدوده زیستگاه یوز ایرانی به راه افتاده و با تحویل چراغ‌های گردان از اداره راه و ترابری به یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان شاهرود، این اقدام در محدوده شاهرود- میامی هم انجام می‌شود.

گرچه همه این اقدامات حکم مسکن‌های موقت را برای صیانت از یوزهای ایرانی دارد؛ اما حداقل‌هایی است که می‌توان در روزهای پرتردد سفرهای نوروزی آن را اجرایی کرد./فارس

ارسال نظر

 • حسین

  در جاده سرعت گیر های متعدد ساخته شودوعلائم هشدار علاوه بر تابلو بر روی آسفالت جاده نقاشی شود.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار