گوناگون

از بین رفتن سلول های مغزی بعد از مصرف گل

از بین رفتن سلول های مغزی بعد از مصرف گل

پارسینه:  سلول های مغزی بعد از مصرف گل دچار مشکل می شود و به صورت کلی مصرف گل عوارض کوتاه مدت و بلند مدتی خواهد شد که سلامتی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد

گل، علف، ماریجوانا و سایر موارد دیگر چند مورد از مواد مخدر هستند که در بین اکثر مصرف کنندگان به نام گل شناخته می شوند. برخی بر این باورند که مصرف گل به دلیل ساختار گیاهی خود اعتیادآور نیست و می‌توان با خیال آسوده آن را مصرف کرد. اما باید بگوییم که این باور کاملا اشتباه است و بدن انسان به گل، همانند سایر مواد مخدر به سرعت وابسته خواهد شد و عوارض جبران ناپذیری را برای فرد مصرف کننده بوجود خواهد آورد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با اصلی ترین عارضه مصرف گل، یعنی ازبین رفتن سلول های مغزی پس از مصرف گل آشنا شوید.

مصرف گل چه عوارضی دارد؟

مصرف هر نوع ماده مخدر چه به صورت کوتاه مدت و چه به صورت بلند مدت دارای عوارض جبران ناپذیر روحی و جسمی خواهد بود. مصرف گل نیز از این قاعده مستثنی نیست و همواره باعث بروز مشکلات جدی خواهد شد که لازم است فرد مصرف کننده برای ترک آن تحت نظر یک مرکز تخصصی ترک اعتیاد مجرب قرار بگیرد.

عوارض کوتاه مدت مصرف گل عبارت اند از:

 • خشکی دهان
 • توهم زایی
 • افزایش مشکلات قلبی
 • قرمزی چشم، اختلال در صحبت کردن
 • مشکلات مغزی

عوارض مصرف طولانی مدت گل عبارت اند از:

 • اختلال در میل جنسی
 • ناباروری
 • کاهش فعالیت سیستم دفاعی بدن
 • ابتلا به انواع سرطان ها
 • تزلزل شخصیتی
 • ابتلا به بیماری‌های روانی مانند اسکیزوفرنی

ازبین رفتن سلول های مغزی بعد از مصرف گل

ماده مخدر گل حاوی THC است. ساختار این ماده شیمیایی بسیار مشابه به یکی از انتقال دهنده های عصبی در مغز است، باید بدانید که تاثیر مصرف گل بر مغز و سیستم عصبی به صورت مستقیم نیست و تاثیر منفی خود را ابتدا از طریق دستگاه تنفسی به شش ها می‌رساند و سپس از طریق گردش خون وارد کل بدن و حتی مغز می شود. در این میان به دلیل شباهت زیادی که بین THC و انتقال دهنده های عصبی مغز وجود دارد جایگزین آن می شوند و باعث تغییر عملکرد مغز خواهند شد. گل قادر خواهد بود تا تسلط کامل بر روی بخش های متفاوت مغز داشته باشد، برخی از این بخش ها عبارت‌اند از تمرکز، حافظه، درک از زمان و مکان، لذت و سایر موارد. همچنین دود ناشی از مصرف ماده مخدر گل به صورت مستقیم وارد مغز می شود و چسبیدن این دود به سلول های مغزی باعث نابود شدن آن‌ها می شود و در نتیجه باعث بروز مشکلاتی مانند، اختلالات شناختی در حافظه کوتاه مدت، کاهش توانایی در حل مشکل، اختلال کارکرد اجرایی، ضعف در بیان کلامی و استدلال ریاضی و سایر موارد می شود.

از بین رفتن سلول های مغزی بعد از مصرف گل

5 مورد از عوارض مصرف گل کدامند؟

1- آسیب رساندن به ریه‌ها

دود ناشی از مصرف گل باعث تحریک ریه ها و ملتهب شدن آن ها می شود. مصرف طولانی مدت این ماده مخدر همانند مصرف سیگار باعث بروز مشکلات تنفسی و ریوی می شود. سرفه مداوم و مخاط رنگی دو مورد از نشانه های مشکلات ریوی است.

2- آسیب رساندن به قلب

مصرف گل باعث افزایش ضربان قلب می شود. به صورت عادی قلب در هر دقیقه حدود 50 الی 70 بار می‌تپد، اما تنها سه ساعت پس از مصرف گل، ضربان قلب شما به 70 الی 120 بار یا بیشتر در دقیقه خواهد رسید. این فشار اضافه به قلب ممکن است باعث بروز سکته های قلبی و مغزی شود، مخصوصا اگر افراد مسن یا مبتلا به مشکلات قلبی این نوع ماده مخدر را مصرف کنند درصد احتمال بروز سکته های قلبی و مغزی در آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

3- قدرت تفکر و تمرکز را ازبین می‌برد

گل می تواند تمرکز و حواس شما را ازبین ببرد و تحت تاثیر قرار دهد. میزان تاثیر گذاری مصرف آن بسته به مواردی همچون: نحوه مصرف شما، توانایی مقابله شما، دوز مصرف و سایر موارد می‌تواند متفاوت باشد. برخی از این اثرات عبارت اند از:

 • تغییر در درک حس‌ها (برای مثال ممکن است رنگ ها روشن تر و صداها بلندتر به نطر برسند).
 • آسیب رسیدن به مهارت‌های حرکتی بدن.
 • ایجاد حواس پرتی نسبت به مکان و زمان.
 • بروز حرکات غیرعادی و خطرناک ( برای مثال، رانندگی با سرعت بالا و پرخطر در سطح شهر).

4- تاثیر منفی بر روی سلامت روانی

مصرف گل همیشه برای افراد خوشایند نیست و می تواند احساساتی نظیر اظطراب، ترس یا وحشت‌زدگی را برای شما در پی داشته باشد. مصرف این ماده مخدر می تواند احتمال ابتلا به افسردگی بالینی و یا هرگونه اختلال روانی را در فرد مصرف کننده افزایش دهد. در صورت مصرف دوزهای بالاتر از این ماده مخدر، امکان دارد فرد مصرف کننده ارتباط خود را با واقعیت از دست بدهد و به نوعی دچار پارانوئید شود. این اختلال باعث می شود تا فرد چیزهایی که وجود ندارد را ببیند و بشنود.

5- تاثیر مصرف گل بر روی خواب

یکی از اصلی ترین عوارض مصرف گل را می توان احساس خواب آلودگی پس از مصرف نام برد. به همین خاطر اکثر افرادی که به سراغ مصرف این ماده مخدر می‌روند از مشکلات بی خوابی رنج می‌برند. در آمریکا نیز این ماده مخدر برای حل مشکلات اختلال خواب به صورت قانونی قابل تهیه و مصرف است. هرچه مقدار دوز مصرف این ماده مخدر بالاتر باشد به همان نسبت خوابیدن بدون آن نیز غیرممکن خواهد شد، به همین علت یکی از بزرگترین مشکلات افرادی که به دنبال ترک این ماده مخدر در مرکز ترک اعتیاد گل هستند، تحمل بی خوابی و اختلال خواب است.

بهترین روش برای ترک گل به چه شکل است؟

بهترین روش ترک اعتیاد به ماده مخدر گل مراجعه به مرکز ترک اعتیاد گل است. در این مراکز به صورت تخصصی درمان های جسمانی و روان درمانی برای فرد بیمار انجام می شود و افراد با تحمل کمترین عوارض و در سریع‌ترین زمان ممکن از دام اعتیاد خود به گل خلاص می شوند. در کمپ های ترک اعتیاد ابتدا سم‌زدایی برای فرد شروع می شود و در همین حین روانپزشکان خدمات روان درمانی را برای فرد بیمار به صورت همزمان پیش می‌برند.

سخن پایانی

به صورت کلی مصرف تمامی مواد مخدر با عوارض بسیاری برای فرد و اطرافیانش همراه است. ماده مخدر گل نیز جزو دسته های پر خطر محسوب می شود که متاسفانه در بین جوانان رواج پیدا کرده است. ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با یکی از خطرناک ترین عوارض مصرف گل آشنا کنیم.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار