گوناگون

نبايدهاي پس از طلاق

پارسینه: جدايي دردناك است و اين يك حقيقت تلخ است، مگر اين كه شخص از نظر احساسي بسيار سرد و غيرصميمي باشد. شخص دوست دارد در چنين شرايطي به گوشه‌اي برود و با خودش تنها باشد و تمام اينها پس از گريه كردن است.

شايد گريه كردن ساده‌ترين كاري باشد كه در چنين مواقعي مي‌توان انجام داد، اما فرد به زمان نياز دارد. زماني براي سپري كردن و غلبه بر سختي و التيام نسبي زخم‌ها. در اين مدت ممكن است شما دست به انجام كارهايي بزنيد كه بعد متوجه شويد درست نبوده و فقط براي فرار از اين بحران بوده است.

واقعيت اين است كه برخي افراد خود را در كارشان غرق مي‌كنند، بعضي در خانه مي‌مانند و غصه مي‌خورند و برخي ديگر نيز به افراط و تفريط در كارها مي‌پردازند. اما بهترين راه علاج چيزي است كه به جايگزين‌درماني معروف است. به اين معنا كه فقدان يا كمبود عشق و محبت را با فعاليت يا كار دوست‌داشتني ديگر جايگزين كنيم. براي مثال، با تغذيه مناسب و فعاليت‌هاي ورزشي به جسم خود محبت كنيم. اما اين‌كه چگونه كار را آغاز كنيم، مهم است. بيشتر زنان ايراني پس از گذراندن دوره سوگ نمي‌توانند بسرعت به جامعه بازگردند.

فاصله لازم است

شايد شما هم ميان دوستان و آشنايان با اين افراد برخورد كرده‌ايد كه پس از شكست در ازدواج بلافاصله يك رابطه جديد را شروع مي‌كنند تا رابطه و ازدواج قبلي را فراموش كنند. دكتر سيدهادي معتمدي، روانپزشك و استاد دانشگاه توانبخشي و علوم بهزيستي شهيد بهشتي مي‌گويد: بررسي‌هاي ما در دانشگاه نشان داده آغاز رابطه‌اي جديد بلافاصله بعد از طلاق احتمال به شكست كشيده شدن آن را افزايش مي‌دهد و به دليل استرس‌هايي كه هنوز از ازدواج قبلي در فرد باقي مانده است، امكان شناخت درست وجود ندارد. پس بهتر است بين طلاق و آغاز رابطه‌ جديد حداقل چند ماهي فاصله بيندازيد و اگر اين روزها احساس تنهايي و بي پناهي بشدت شما را آزار مي‌دهد، به فكر راه‌هاي بهتري براي كنار آمدن با آن باشيد، راه‌هايي مثل ورزش، صرف وقت با دوستان و اقوام و يادگيري هنر و مهارت‌هاي جديد.

سراغ اينترنت و ماهواره نرويد

اما اشتباه نكنيد نبايد در اين دوره دنبال هر تفريحي برويد. برخي افراد پس از طلاق زمان زيادي را صرف گشتن در اينترنت و سايت‌هاي نامناسب يا ديدن برنامه‌هاي نامناسب ماهواره مي‌كنند.

معتمدي معتقد است با يك برنامه‌ريزي مي‌توانيد از فرصت‌ها استفاده كنيد و نبايد دنبال تفريحاتي برويد كه فقط وقت شما را پر مي‌كند وهيچ سودي ندارد. مثلا كسي را سراغ دارم كه پس از طلاق چند ماهي از نمايشگاه‌ها و مزون‌هاي لباس ديدن مي‌كرد و مي‌كوشيد با اين تفريحات وقت خود را پر كند اما اين راه‌حل درستي نيست.

شايد هم ممكن باشد براي فرو نشاندن خشم در خانه، خود را حبس كنيد و هيچ كجا نرويد و وقت‌تان را با تلويزيون و چت كردن پر كنيد، اما استاد دانشگاه توانبخشي و علوم بهزيستي شهيد بهشتي تاكيد مي‌كند: خود و همسر سابقتان را ببخشيد. به اين فكر كنيد كه هر دوي شما نسبت به ميزان آگاهي و تجربه خود بهترين عملكرد را در شرايط بحران انجام داده ايد و حتي اگر يكديگر را آزار هم داده‌ايد، به‌خاطر بدجنسي و توهين نبوده، بلكه شرايط اين گونه اقتضا مي‌كرده است و شايد هم به خاطر دفاع و حفظ خود درآن‌لحظات مجبور به بروز چنين رفتارهايي شده‌ايد. بخشش شما را از قيد تنفر و افسردگي و ملامت آزاد مي‌كند؛ البته نبايد انتظار داشته باشيد بخشش و فراموشي آسان حاصل شود. بخشش به تمرين نياز دارد، تمرين مداوم و روزانه. به همسر سابقتان فكر كنيد و او را براي همه چيز ببخشيد.

همه دوستان را كنار نگذاريد

اما در دوران پس از طلاق لازم نيست با همه قطع رابطه كنيد و دور همه را خط بكشيد. به گفته معتمدي طبيعي است بعد از دوران طلاق، خانواده همسر در ليست سياه قرار مي‌گيرد و بويژه زنان با خانواده همسر و دوستانشان قطع ارتباط مي‌كنند، اما نبايد يكباره همه دوستان و آشنايان را كنار بگذاريم، زيرا از دست دادن دوستان و افرادي كه تا مدتي پيش با آنها رابطه عاطفي داشتيم، مي‌تواند احساس تنهايي بعد از طلاق را به نحو قابل توجهي تشديد كند. در عين حال، برخي افراد امكان درددل با خانواده و خويشاوندان نزديك خود را نيز ندارند و احساس مي‌كنند در صورتي كه درباره مشكلات خود با آنها صحبت كنند، باعث ‌شود بيشتر غصه بخورند. در اين شرايط شايد روش بهتر، انتخاب برخي دوستان براي ادامه و البته تقويت رابطه است.

مهاجرت نكنيد

احتمالا بعد از طلاق دوست داشته باشيد مدتي از محل زندگيتان دور شويد، اما روان‌شناسان توصيه مي‌كنند براي هميشه شهرتان را تغيير ندهيد. يكي از انتخاب‌هايي كه مي‌تواند بعد از طلاق براي برخي وسوسه‌كننده باشد، دور شدن از محل زندگي قبلي تا حد ممكن است. برخي افراد ترجيح مي‌دهند محل زندگي خود را به كلي تغيير دهند.

دكتر معتمدي: آغاز رابطه‌اي جديد بلافاصله بعد از طلاق احتمال به شكست كشيده شدن آن را افزايش مي‌دهد و به دليل استرس‌هايي كه هنوز از ازدواج قبلي در فرد باقي مانده است، امكان شناخت درست وجود ندارد

این روانپزشك مي‌گويد: رفتن به شهري ديگر يا حتي كشوري ديگر مي‌تواند روياي برخي‌ها باشد، اما اين تغيير دادن محل زندگي مي‌تواند گاهي اوقات به هيچ عنوان گزينه‌ خوبي نباشد. اگر افراد بعد از طلاق ترجيح مي‌دهند نزديك پدر و مادر، خويشاوندان يا دوستان زندگي كنند، نه‌تنها بد نيست كه به دليل برخورداري از حمايت‌هاي جديد مفيد هم است، اما وقتي افراد به نوعي مي‌خواهند از تمام گذشته خود فرار كنند و به مكاني بروند كه هيچ آشنايي ندارند، ممكن است يكي از بدترين انتخاب‌هاي خود را انجام داده باشند. بنابراين بهتر است تغيير محل زندگي و رفتن به جايي غريب را به بعد از مستقل شدن كامل موكول كنيد.

زياد كار نكنيد

برخي افراد براي فراموش كردن ناراحتي‌ها و از همه مهم‌تر پر كردن تنهايي خود، پس از طلاق آنقدر كار براي خود مي‌تراشند كه ديگر وقتي براي تفريح ندارند. اضافه‌كار ايستادن، رفتن سر كار دوم يا شركت در كلاس‌هاي آموزشي از جمله كارهايي است كه اين افراد انجام مي‌دهند. البته بعد از مدتي بيشتر اين افراد متوجه مي‌شوند بيش از قبل مريض مي‌شوند، سرما مي‌خورند يا احساس ضعفي عمومي به سراغ آنها مي‌آيد.

معتمدي در اين باره معتقد است: بايد توجه داشت بدن در زمان استرس و تنش دچار تغييراتي مي‌شود و يكي از اولين تغييرات كاهش قدرت ايمني بدن است. وقتي بعد از طلاق فرد به صورتي افراطي سر خود را شلوغ مي‌كند، هرچند ممكن است ديگر استرس و تنش را در سطح بالا احساس نكند، اما باعث مي‌شود بدني كه از قبل دچار ضعف بوده، فرصت بهبود را از دست بدهد. بنابراين بعد از طلاق، افراد حتماً بايد زمان مناسبي را براي استراحت و خواب كافي اختصاص دهند. اين كار باعث مي‌شود بدن خود را بازيابي و از ابتلا‌ي شخص به بيماري‌ جلوگيري ‌كند. از طرفي، رسيدگي به تغذيه و حتي زيبايي، مي‌تواند به شما امكان بدهد تا بخشي از اعتماد به نفسي را كه طي طلاق از دست داده‌ايد، بازيابي كنيد.

افراطي خرج نكنيد

پس از طلاق برخي بويژه زنان بسيار مهربان و خير مي‌شوند. اين‌كه آدم به كار خير بپردازد نه تنها بد نيست كه خيلي هم خوب است. اما مشكل اين گروه اين است كه بدون حساب و كتاب، پول‌هايشان را براي كارهاي خير خرج مي‌كنند.

معتمدي در اين باره مي‌گويد: اين كار شايد از نظر رواني در آن لحظه احساس خوبي ايجاد كند و باعث شود فرد احساس كند مرهمي براي زخم‌هايش پيدا كرده است، اما مي‌تواند ايرادي اساسي داشته باشد، چرا كه معمولا تازه چند ماه بعد، وقتي فرد در جمع و تفريق صورت‌حساب‌ها به مشكل برمي‌خورد، متوجه مي‌شود آن موقع از روي عصبانيت تصميمي عجولانه گرفته است و حالا نمي‌تواند مشكلات مالي را بدرستي حل و فصل كند.

اگر بلافاصله بعد از طلاق هم دوست داريد در كارهاي خير شركت كنيد، شايد بهتر باشد به گزينه‌هاي ديگري مثل صرف وقت در مراكز نگهداري سالمندان و نگهداري معلولان فكر كنيد. خوبي اين گزينه‌ها اين است كه هم زمان شما را پر مي‌كند، هم شما را از درگير شدن با افكار خودخواهانه دور مي‌كند و هم مي‌تواند باعث شود يادتان باشد كه خدا چه نعمت‌هاي زيادي به شما داده است و طلاق گرفتن به معني بيچارگي نيست.

حتي ممكن است در اين دوران براي اين‌كه نزد ديگران خود را شاد نشان دهيد مهماني‌هاي پرخرج و شلوغ بگيريد كه اين اشتباه است، چون نه تنها متحمل هزينه مي‌شويد بلكه كمكي هم براي تنهايي شما نمي‌شود.

همه وسايل را دور نريزيد

دور ريختن عكس‌هاي يادگاري يكي از اولين كارهايي است كه برخي بعد از طلاق انجام مي‌دهند. اما لازم نيست تمام لباس‌هايي را كه در طول سال‌هاي زندگي مشترك خريده‌ايد كنار بگذاريد يا اين‌كه بسياري از وسايل زندگي‌تان را به اين دليل كه شما را ياد خاطرات‌تان مي‌اندازد به ديگران ببخشيد. اين موضوع مي‌تواند تنها بعد از مدتي باعث پشيماني شود.

معتمدي مي‌گويد: ممكن است پس از طلاق دچار مشكل مالي شويد، در اين شرايط خرج‌تراشي براي خود اشتباه است. سعي كنيد تا حد امكان از همان وسايل قديمي خود استفاده كنيد و اگر هجوم خاطرات، شما را بسيار آزار مي‌دهد، در عوض دور‌ريختن از راهكارهاي ديگري استفاده كنيد، مثلا مي‌توانيد براي مدتي بخشي از آنها را كنار بگذاريد.

زهرا تالاني / جام جم

ارسال نظر

 • ستاره

  ممنون

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار