گوناگون

کشف کوزه های دوران ساسانی در بوشهر

پارسینه: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری دشتستان استان بوشهر گفت: ۲ کوزه از دوران ساسانی درمنطقه 'پشت پر' بخش ارم این شهرستان کشف شد.

حمید سعادت روز پنجشبنه در گفت وگو با ایرنا افزود: این کوزه ها در هنگام عملیات خاکبرداری از سوی دهیاری روستای پشت پر برای احداث جاده دسترسی به پل نوساز این روستا، تکه هایی از آنها از زیر خاک بیرون آمد.

وی اضافه کرد: پس اطلاع از پیداشدن کوزها مسئول یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان دشتستان و کارشناسان باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر به محل اعزام و توسط متخصصان باستان شناس محل مورد نظر حفاری شد.

سعادت بیان کرد: با حفاری های لازم ۲ کوزه به ابعاد یک متر مربع که بنا به گفته باستان شناسان مربوط به دوره ساسانیان است، در حالی که بر اثر ضربه لودر شکسته شده بودند از زیر خاک بیرون آورده شدند.

وی ادامه داد: با اعزام کارشناسان میراث فرهنگی به منطقه این دو اثر تاریخی ماندگار مرمت شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری شهرستان دشتستان اظهار کرد: با توجه به وجود آثار متعدد دوره باستانی در بخش ارم و بویژه منطقه پشت پر، با حمایت های بیشتر دولت و توسعه یگان حفاظت در حفظ و نگهداری آثار باستانی دراین منطقه تلاش می کنیم.

سعادت گفت: به علت کمبود اعتبار آثار تاریخی منطقه در زمین مدفون و زیر خاک هستند که تلاش می کنیم با حمایت دولت خدمات بیشتری در احیای این آثار به مردم ارائه شود.

رئیس شورای بخش ارم دشتستان گفت: این بخش یکی از نقاط گردشکری و باستانی مهم در استان بوشهر به شمار می آید.

ناصر زارعی افزود: در بخش ارم نقاط باستانی ومیراث فرهنگی زیادی از جمله گور دختر ،کوشک اردشیر، آب انبارها و آسیاب ها و قناتهای تاریخی وجود دارد.

وی با تاکید به حضور گردشگران و میهمانان و مسافران از کشورهای خارجی و سراسر ایران به این بخش و بازدید از آثار باستانی و طبیعی منطقه خواستار توجه بیشتر مسئولان و مجموعه میراث فرهنگی در توسعه و حفاظت ازآثار تاریخی و مراکز اقامتی در این منطقه شد.

دهیار روستای پشت پر دشتستان گفت: روستای پشت پر در ۱۶۰ کیلومتری شرق بوشهر و مرز شرقی استان بوشهر با استان فارس واقع شده است.

علی رحیمی اضافه کرد: این روستا تاریخی و کهن دارای بهترین آب و هوا در مناطق استان بوشهر است.

وی بیان کرد: آثار تاریخی بکر و با ارزشی از جمله آثار باستانی گور دختر، کوشک اردشیر و زندان ساسانی با قدمت دو هزارو ۵۰۰ سال که به ثبت ملی رسیده در این روستا واقع شده است.

رحیمی افزود: حضور گردشگران خارجی در این روستا و بازدید از ابنیه ای باستانی و تاریخی از ظرفیت های گردشکری بسیار خوب این منطقه است.

وی به چگونگی کشف کوزه ها اشاره کرد گفت: همکاران ما دردهیاری مشغول خاکبرداری برای احداث جاده دسترسی پل روستا بودند که در حین خاکبردای متوجه کوزه هایی با قدمت بسیار در محل خاکبرداری شدند.

دهیار روستای پشت پر افزود: بلافاصله پس از این پیدا شدن کوزه ها، مسئولان ذیربط و میراث فرهنگی در جریان کار قرار گرفتند و عملیات حفاری در منطقه توسط باستان شناسان میراث فرهنگی آغاز شد و کوزه ها درحلی که شکسته شده بودند از زیر خاک بیرون آورده شدند.

شهرستان دشتستان با مرکزیت شهر برازجان از مناطق باستانی استان بوشهر است که هم اکنون اثار زیادی از دوره های مختلف باستانی هخامنشی و ساسانی و تاریخی اسلامی در این منطقه کشف شده و به ثبت رسیده است.
منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار