گوناگون

کشف گونه جدیدی از دایناسور شاخدار متعلق به ۷۸ میلیون سال قبل + عکس

کشف گونه جدیدی از دایناسور شاخدار متعلق به ۷۸ میلیون سال قبل + عکس

گونه جدیدی از دایناسورهای شاخدار متعلق به ۷۸ میلیون سال، در مونتانا یافت شد.

به گزارش پارسینه به نقل از ancient origins، تیمی از دیرینه شناسان گونه جدیدی از دایناسورشاخدار را از بقایای فسیلی استخراج شده از استخوان های باستانی واقع در غرب ایالات متحده، نزدیک مرز ایالات متحده و کانادا شناسایی کرده اند. این حیوان دارای آرایش منحصربه‌فردی از شاخ‌های متمایز بر روی سر خود بود و به دلیل شباهت آن به لوکی، که اغلب با مجموعه‌ای از شاخ‌ها به تصویر کشیده می‌شود، نام Lokieceratops را بر آن گذاشته‌اند. بازسازی قطعات استخوان نشان می دهد که این دایناسور یک گیاهخوار با جثه متوسط بوده است که دارای مجموعه ای از شاخ های منحنی تیغه ای شکل بر روی چشمانش و یک جفت از شاخ های صاف و نامتقارن در بالای سر خود بوده که شبیه شاخ کاریبو بود.نام کامل دایناسور که ۷۸ میلیون سال پیش می زیسته Lokieceratops rangiformis است.این خزنده مربوط به دوره کرتاسه پسین (۹۹.۶ میلیون تا ۶۶ میلیون سال پیش) بود.

تیمی از دانشمندان تشخیص دادند فسیل‌های این دایناسور از گونه‌ای است که قبلاً کشف نشده بود و زیر نظر دیرینه‌شناسان جوزف سرتیچ از دانشگاه ایالتی کلرادو و مارک لئوون از دانشگاه یوتا انجام شده است.

سرتیچ، لئوون و همکارانشان به دقت استخوان‌های دایناسور ۷۸ میلیون ساله را از روی انبوه قطعات شکسته‌شده بازسازی کردند. خوشبختانه، تکه‌های کافی از جمجمه برای ساختن یک مدل دقیق پیدا شد که دیرینه‌شناسان توانستند بررسی کنند که دایناسور بالغ از گونه‌ای کاملاً جدید است.

skull-lokiceratops

دایناسور Lokiceratops با ۲۲ فوت (۶.۷ متر) طول و وزن ۱۱۰۰۰ پوند، از گونه‌ای می‌آید که بزرگ‌ترین گروه سنتروسور شاخدار بود. شاخ‌هایش بلندتر و ضخیم‌تر از شاخ‌های نزدیک‌ترین خویشاوندانش بود و برخلاف آنها شاخ بینی در وسط صورتش نداشت.

حفاری لارامیدیا، سرزمین دایناسورهای شاخدار 

استخوان های فسیل شده Lokiceratops یکی از پنج گونه دایناسور کرتاسه پسین بود که از لایه سنگی به دست آمد. این بدان معناست که پنج گونه دایناسور در کنار هم در زمین‌های باتلاقی و دشت‌های سیلابی که در ساحل شرقی جزیره لارامیدیا قرار داشتند، زندگی می‌کردند، سرزمینی باستانی که از آلاسکای امروزی تا مکزیک را در بر می‌گرفت. 

پیش از این، دیرینه شناسان فکر می کردند حداکثر دو گونه دایناسورهای شاخدار می توانند در یک مکان و زمان با هم زندگی کنند. مارک لئوون توضیح داد که به طرز باورنکردنی، ما پنج دایناسور را شناسایی کرده ایم که همزمان با هم زندگی می کنند. جمجمه Lokiceratops rangiformis به طور چشمگیری با چهار حیوان دیگری که در کنار آن زندگی می کرد، متفاوت است.

به نظر می رسد که فشارهای تکاملی مرتبط با زندگی ، در مناطق محدود خشکی تأثیر زیادی بر دایناسورهای شاخدار داشته است. به گفته مارک لئوون، نویسنده اصلی این مطالعه، نوع جدیدی از سنتروسور احتمالاً هر ۱۰۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰ سال در لارامیدیا ظاهر می شده اند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار