گوناگون

راسپوتین ، مرد مرموزی که امپراطوری روسیه را برای همیشه نابود کرد

راسپوتین ، مرد مرموزی که امپراطوری روسیه را برای همیشه نابود کرد

گریگوری راسپوتین یک شخصیت بحث برانگیز در تاریخ امپراطوری روسیه بود، مردی عارف که ادعا می کرد مقدس است وتأثیرش بر فضای سیاسی و اجتماعی روسیه قابل توجه بود و ترور او در سال ۱۹۱۶ نقطه عطفی در فروپاشی سلسله رومانوف و انقلاب روسیه بود.

به گزارش پارسینه، راسپوتین در سال ۱۸۶۹ در خانواده ای دهقان در سیبری به دنیا آمد. اطلاعات کمی در مورد زندگی اولیه او وجود دارد، اما گفته می شود که او از دوران جوانی به دین و عرفان علاقه نشان داده است.

در بزرگسالی شروع به سفر کرد و به عنوان یک درمانگر و مشاور معنوی شهرت یافت. در یکی از این سفرها بود که برای اولین بار با رومانوف ها تماس گرفت.

قدرت های جادویی راسپوتین

گفته می‌شود که راسپوتین دارای چندین قدرت بوده است، اگرچه بین مورخان بحث‌هایی در مورد اینکه آیا این قدرت‌ها واقعی بوده یا فقط توسط پیروان او اغراق شده است، وجود دارد. 

اعتقاد بر این بود که راسپوتین توانایی شفای افراد را دارد، به ویژه کسانی که از بیماری هایی رنج می برند که پزشکان قادر به درمان آنها نبودند.

علاوه بر این، اعتقاد بر این بود که او توانایی دیدن آینده و پیش‌بینی رویدادها را دارد و بسیاری از پیروان او در مورد مسائل سیاسی و امور شخصی از او مشاوره می‌خواستند. همچنین گفته می شود راسپوتین توانایی هیپنوتیزم کردن افراد و کنترل رفتار آنها را داشت.

ملاقات با رومانوف ها

راسپوتین اولین بار با رومانوف ها از طریق تزارینا الکساندرا ملاقات کرد که به شدت نگران سلامتی پسر و وارثش الکسی بود که از هموفیلی رنج می برد.

در سال ۱۹۰۵، یکی از بستگان الکساندرا، راسپوتین را به عنوان یک شفابخش توصیه کرد که به طور بالقوه می تواند به کاهش علائم الکسی کمک کند. الکساندرا در ابتدا مردد بود اما در نهایت به راسپوتین اجازه داد تا از قصر دیدن کند و پسرش را معالجه کند.

توانایی ظاهری راسپوتین در کاهش علائم الکسی، او را برای الکساندرا محبوب کرد و به زودی به بازدیدکننده دائمی کاخ تبدیل شد و مورد لطف تزارینا و تزار نیکلاس دوم قرار گرفت.

با گذشت زمان، نفوذ راسپوتین در دربار افزایش یافت و او به یک چهره سیاسی تبدیل شد و از ارتباطات خود برای کمک به تضمین انتصابات و ترفیع برای پیروانش استفاده کرد.

قدرت راسپوتین بر خانواده امپراطوری روسیه

تأثیر راسپوتین بر خانواده رومانوف و سیاست امپراطوری روسیه در دوران حضورش در دربار بسیار مهم بود.

یکی از راه‌های اصلی اعمال نفوذ او از طریق رابطه نزدیک با تزارینا الکساندرا بود. الکساندرا برای راهنمایی معنوی و مشاوره در مورد مسائل سیاسی به راسپوتین تکیه کرد که به او قدرت و نفوذ قابل توجهی داد.

راسپوتین می‌توانست از این نفوذ برای پیشبرد منافع خود و پیروانش استفاده کند.

نفوذ راسپوتین فراتر از خانواده سلطنتی و به قلمرو سیاست گسترش یافت. او توانست انتصابات سیاسی را برای حامیان خود تضمین کند، که اغلب باعث ناراحتی نامزدهای واجد شرایط تر می شد.

او همچنین به مداخله در مسائل سیاسی می پرداخت و این دخالت اغلب پیامدهای منفی داشت، زیرا توصیه های راسپوتین اغلب نادرست بود زیرا بر اساس منافع شخصی بود تا خیر کشور.

 نفوذ راسپوتین بر خانواده رومانوف و دخالتش در سیاست روسیه بدون مخالف نبود و این مخالفت ها یکی از عوامل موثر در ترور نهایی او بود.

سقوط و قتل راسپوتین

قتل راسپوتین در شب ۲۹_۳۰ دسامبر ۱۹۱۶ در خانه شاهزاده فلیکس یوسوپوف، یکی از اعضای خانواده رومانوف و یکی از مخالفان راسپوتین رخ داد.

یوسوپوف و چند نفر از همدستانش، راسپوتین را به بهانه ملاقات با همسرش، پرنسس ایرینا، به کاخ خود دعوت کرده بودند. با این حال، قصد واقعی آنها کشتن او بود.

هنگامی که راسپوتین وارد شد، به او شراب و کیک های آغشته به سمی مهلک دادند، به این امید که او را مسموم کند. با این حال، به نظر نمی رسید راسپوتین تحت تأثیر این سم قرار گرفته باشد و به نوشیدن و خوردن ادامه داد. یوسوپوف و همدستانش که ناامید شده بودند، چند بار به راسپوتین شلیک کردند.

گفته می شود که راسپوتین علی رغم مجروح شدن شدید، موفق شد از قصر فرار کند اما او را تعقیب کردند و دوباره به او شلیک کردند. سپس جسد او را بستند و به رودخانه یخی انداختند.

قدیس یا فریبکار؟

این سوال که آیا راسپوتین یک انسان مقدس بود یا یک فریبکار، موضوع بحث های زیادی بوده است.

از یک طرف، گزارش هایی از قدرت های شفابخش و توانایی های عرفانی معروف راسپوتین وجود دارد که باعث شد بسیاری او را به عنوان یک مرد مقدس و یک معجزه گر ببینند.

از سوی دیگر، روایت های متعددی از رفتارهای زشت و زننده راسپوتین نظیر نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی، و سوء استفاده های جنسی وجود دارد.

گفته می شود که شهرت او به عنوان یک مرد مقدس اغلب با رفتار او در تضاد بود و اقدامات او به کاهش محبوبیت رومانوف ها و در نهایت سقوط امپراطوری روسیه کمک کرد.

عواقب قتل راسپوتین

ترور راسپوتین تأثیر عمیقی بر افکار عمومی روسیه گذاشت و سلطنت از قبل بی ثبات را تضعیف کرد.

این امر همچنین جایگاه تزارینا را تضعیف کرد و او در سال های بعد به طور فزاینده ای منزوی و منفور شد

میراث راسپوتین هنوز مورد بحث مورخان و عموم مردم است. برخی او را یک فریبکار می دانند و از تأثیر مخرب او بر سیاست و جامعه روسیه می گویند. برخی دیگر او را شخصیتی پیچیده می‌دانند که دشمنانش به‌طور ناعادلانه‌ای او را شیطانی کردند.

صرف نظر از نظرهای شخصی، نمی توان تأثیری را که راسپوتین بر تاریخ امپراطوری روسیه گذاشت و نقشی که در سقوط سلسله رومانوف ایفا کرد، انکار کرد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار