گوناگون

اعلام نتایج نهایی انتخابات فرانسه؛ هیچ ائتلافی اکثریت پارلمانی را کسب نکرد


اعلام نتایج نهایی انتخابات فرانسه؛ هیچ ائتلافی اکثریت پارلمانی را کسب نکرد

وزارت کشور فرانسه با انتشار نتایج نهایی دور دوم انتخابات پارلمانی این کشور اعلام کرد هیچ یک از ائتلاف ها اکثریت کرسی ها را کسب نکردند.

به گزارش پارسینه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، وزارت کشور فرانسه بامداد دوشنبه با انتشار نتایج نهایی دور دوم انتخابات پارلمانی این کشور اعلام کرد که ائتلاف چپگرایان بیشترین کرسی‌ها را به دست آورده و راست‌های افراطی در تکراری پیروزی دور اول ناکام ماندند.

به گزارش سی. ان. ان، وزارت کشور فرانسه آمار مشارکت در دور دوم انتخابات پارلمانی را ۶۶.۶۳ درصد اعلام کرد.

بر اساس گزارش این وزارتخانه، «جبهه جدید مردمی» که ائتلافی از احزاب چپگراست، ۱۸۲ کرسی و ائتلاف میانه‌رو‌ها «به سوی جمهوری» به رهبری امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه ۱۶۳ کرسی به دست آورده‌اند. ائتلاف راست‌های افراطی به رهبری حزب اجتماع ملی وابسته به مارین لوپن ۱۴۳ کرسی را از آن خود کرد.

مجلس نمایندگان فرانسه ۵۷۷ کرسی دارد و بدین ترتیب، هیچ یک از ائتلاف‌ها نتوانسته‌اند حداقل ۲۸۹ کرسی که برای کسب اکثریت مطلق پارلمان نیاز است، دست پیدا کنند.

از این رو، برای تشکیل دولت لازم است که احزاب و ائتلاف‌های راه‌یافته به پارلمان ائتلاف کنند. ائتلاف جبهه جدید مردمی که بیشترین کرسی‌ها را تصاحب کرده، برای تشکیل دولت اعلام آمادگی کرده است.

 بر اساس نتایج اولیه انتخابات پارلمانی که از سوی وزارت کشور فرانسه اعلام شد، ائتلاف احزاب چپ «جبهه جدید مردمی» فرانسه پس از حزب لوپن، با کسب ۲۹.۱ درصد آرا در رتبه دوم قرار دارد. این جبهه شامل احزاب «فرانسه سرکش» (LFI)، «حزب سوسیالیست» (PS)، «حزب کمونیست» (PCF)، «سبز‌های زیست محیطی اروپا» (EEVL) و «حزب رادیکال» است.

ائتلاف میانه‌روی مکرون متشکل از احزاب «رنسانس»، «مدوم» و «افق‌ها» نیز تنها توانست ۲۱.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده و به کسب رتبه سوم اکتفا کند.

خبرگزاری تاس بامداد دوشنبه گزارش داد، در پی درگیری‌هایی که پس از شادی خیابانی هواداران جبهه جدید مردمی در پاریس رخ داد، پلیس برای متفرق کردن تجمع‌کنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرد. تجمع‌کنندگان به سمت پلیس بطری و سنگ پرتاب کردند و چند خودروی الکتریکی و دوچرخه را به آتش کشیدند. از این رو، پلیس برای واکنش به آنها از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار