گوناگون

افزایش امید‌ها به برقراری آتش‌بس در غزه؛ اسرائیل مذاکرات را از سر می‌گیرد

افزایش امید‌ها به برقراری آتش‌بس در غزه؛ اسرائیل مذاکرات را از سر می‌گیرد

تلاش‌ها برای تضمین برقراری آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها در غزه در حالی شدت گرفته که حماس پیشنهاد بازنگری شده توافق مورد نظر ایالات متحده را ارائه کرده و اسرائیل نیز حاضر شده است مذاکرات از پیش متوقف شده را از سر بگیرد.

به گزارش پارسینه به نقل از انتخاب، تلاش‌ها برای تضمین برقراری آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها در غزه در حالی شدت گرفته که حماس پیشنهاد بازنگری شده توافق مورد نظر ایالات متحده را ارائه کرده و اسرائیل نیز حاضر شده است مذاکرات از پیش متوقف شده را از سر بگیرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا وعده داد تا هیئتی را عازم مذاکرات آتش‌بس کند.

به گزارش رویترز، یک مقام اسرائیلی نیز اعلام کرد که هدایت هیئت مذاکره کننده کشورش را رئیس موساد برعهده خواهد داشت.

یک منبع آگاه در تیم مذاکره کننده اسرائیل که نخواست نامش فاش شود، در همین خصوص به رویترزگفت: «پس از آنکه اسرائیل روز چهارشنبه پیشنهاد بازنگری شده حماس در باره مفاد توافق را دریافت کرد، به نظر می‌آید که فرصتی واقعی برای دستیابی به توافق فراهم شده است.»

این منبع که نخواست نامش فاش شود، بدون ارائه جزئیات بیشتر تصریح کرد: «پیشنهاد ارائه شده از سوی حماس شامل یک پیشرفت بسیار مهم است.»

نحوه پاسخ اسرائیل به پیشنهاد حماس که از طریق میانجی‌گران دریافت شده، در تضاد با موارد گذشته است.

اسرائیل پیش‌تر طی حدود ۹ ماه جنگ در غزه، همواره شرایط اعلام شده از سوی حماس برای حصول توافق آتش‌بس را رده کرده بود.

یک مقام فلسطینی نزدیک به تلاش‌های صلح با میانجی‌گران بین‌المللی به رویترز گفت که پیشنهاد جدید حماس در صورت پذیرش از سوی اسرائیل می‌تواند به یک «توافق چارچوب» منجر شود.

وی گفت که حماس این‌ بار بر خلاف گذشته برقراری آتش‌بس دائم را به عنوان پیش شرط امضای توافقنامه مطرح نکرده است، امری که امکان انجام مذاکرات در مرحله نخست به مدت شش هفته را فراهم می‌کند.

به گفته این منبع فلسطینی: «در صورتی که طرفین برای امضای توافق بر سر آتش‌بس دائمی به زمان بیشتری نیاز داشته باشند، باید تفاهم کنند که تا زمان تحقق این خواسته، درگیری‌ها از سرگرفته نشود.»

حماس پیش‌تر هرگونه توافق را به توقف کامل جنگ و خروج اسرائیل از غزه و نیز آزادی اسرای فلسطینی در ازای آزادی گروگان‌های اسرائیلی مشروط کرده بود.

اسرائیل اما پیش‌تر تاکید کرده بود که تا زمان نابودی کامل حماس، گروه شبه‌نظامی اسلامگرایی که کنترل غزه را در دست دارد، حاضر به پایان دادن به جنگ نیست و تنها وقفه‌های موقف در درگیری‌ها را خواهد پذیرفت.

منابع مصری تایید کرده‌اند که تحولی در روند مذاکرات روی داده اما اختلاف اصلی بر سر تعهد به آتش‌بس دائم در غزه هنوز باقی است.

گفتنی است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز از شروع دوباره گفتگوهای آتش‌بس غزه با حضور نمایندگان حماس و اسرائیل استقبال کرده است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن و بنیامین نتانیاهو روز پنجشنبه در گفتگویی تلفنی پاسخ دریافتی از سوی حماس در خصوص شرایط احتمالی توافق را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بر اساس اعلام کاخ سفید، آقای بایدن از تصمیم نتانیاهو برای از سرگیری مذاکرات متوقف شده به منظور تلاش در جهت دستیابی به توافق استقبال کرده است.

به گفته مقامات بهداشتی غزه، بیش از ۳۸ هزار فلسطینی از هفت اکتبر گذشته، زمان آغاز حملات اسرائیل به این بخش محاصره شده از اراضی فلسطینی تاکنون جان باخته‌اند.

این جنگ به یک بحران انسانی بی سابقه در سراسر غزه دامن زده و سبب افزایش تنش در سراسر منطقه شده است؛ جنگ غزه همچنین آتش درگیری‌های پراکنده میان اسرائیل و حزب‌‌الله لبنان در مرزهای مشترک میان دو کشور را شعله‌ور کرده است.

حزب‌الله روز جمعه بدون ارائه جزئیات بیشتر اعلام کرد که سید حسن نصرالله رهبر شبه‌نظامیان لبنانی و خلیل الحیه یکی از مقامات ارشد حماس برای گفتگو درباره آخرین تحولات غزه با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار