گوناگون

حمایت دیپلمات کهنه کار روس از ایران در مقابل اروپا

حمایت دیپلمات کهنه کار روس از ایران در مقابل اروپا

سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین اظهار داشت: تصمیم تروئیکای اروپایی برای ارائه قطعنامه ضد ایرانی در نشست شورای حکام «غیر منطقی» است و درک چنین اقدامی برای من دشوار است.

پارسینه: میخائیل اولیانوف  با بیان اینکه نمایندگان سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان سرگرم نرم‌کردن لحن قطعنامه علیه ایران در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند، تصریح کرد که بهترین تصمیم عدم ارائه «این سند مضر» است.

وی درباره ادعای رسانه‌های غربی مبنی عدم حمایت ایالات متحده از این قطعنامه اظهار نظر نکرد و افزود: آنچه می‌توانم با قاطعیت بگویم این است که چنین راه حلی هیچ نتیجه مثبتی به همراه نخواهد داشت و چه‌بسا می تواند باعث تشدید جدی مساله هسته ای ایران و همچنین وضعیت منطقه شود.

این دیپلمات روس اضافه کرد که نویسندگان قطعنامه «طبق رویه‌ معمول، سرگرم نرم کردن متن پیش نویس هستند. اما این اقدام، این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که بهترین تصمیم این است که اصلاً چنین سندی مضری ارائه نشود.»

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ساعاتی پیش در وین با حضور نمایندگان ۳۵ کشور عضو شورا آغاز شد. موضوع ایران یکی از سرفصل‌هایی است که طبق جلسات پیش، در دستور کار شورا عنوان شده و قرار است راستی آزمایی و بازرسی فعالیت‌های اتمی ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و اجرای توافقنامه پادمان بررسی شود.

بر اساس گزارش‌ها سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان، درصدد ارائه قطعنامه‌ای علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان هستند که در آن از روند همکاری‌های ایران با آژانس انتقاد شده است.

این سه کشور که منافع غیرمنطقی و نامشروع خود را در تعامل سازنده و آرامش نمی‌بینند، از طریق تحریف واقعیت‌ها و سناریوسازی درصدد جلب نظر و همراه سازی دیگر اعضای اروپایی شورای حکام آژانس هستند. اما یارکشی آن‌ها تاکنون با مخالفت جدی چین و روسیه و برخی تردیدهای آمریکا همراه شده است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم ساعاتی پیش در جمع خبرنگاران در وین از صدور قطعنامه علیه ایران در نشست شورا نه حمایت و نه با آن مخالفت کرد؛ اما به طور تلویحی فشار بر ایران را رویکرد سنجیده‌ای ندانست و با اشاره به سفر اخیرش به تهران و دیدار با مقام های کشورمان گفت که به تعاملات با ایران ادامه می‌دهد.

مقام های ایران نیز درباره عواقب صدور قطعنامه در نشست شورای حکام هشدار داده و تصریح کرده‌اند چنین اقدامی، با واکنش جدی و موثر ایران روبه‌رو خواهد شد.

منبع: تازه نیوز

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار