گوناگون

پیام‌ راهبردی حزب الله از نابودی پهپاد اسرائیل چه بود؟

پیام‌ راهبردی حزب الله از نابودی پهپاد اسرائیل چه بود؟

حزب‌الله از ابتدای ورود به نبرد طوفان الاقصی تاکنون علاوه بر عملیات‌های موشکی پیشرفته ضد مواضع صهیونیست‌ها در داخل فلسطین اشغالی، یک معادله جدید را در برابر دشمن ترسیم کرده که مربوط به قدرت پدافندی مقاومت و سرنگونی اهداف اسرائیل در آسمان است.

پارسینه: مقاومت اسلامی لبنان از ابتدای ورود خود به نبرد طوفان الاقصی تاکنون موفق به سرنگونی 5 پهپاد پیشرفته ارتش رژیم صهیونیستی شده که آخرین مورد آن مربوط به سرنگونی پهپاد «هرمس 450» در دو روز گذشته بود.

در همین راستا کارشناسان معتقدند که حزب الله در چارچوب یک استراتژی مشخص از ابتدای جنگ تا کنون به دنبال تحمیل یک معادله جدید به رژیم صهیونیستی بوده است.

هانی الدالی، کارشناس امور مقاومت فلسطین در این زمینه اعلام کرد که سرنگونی پهپادهای اسرائیلی توسط حزب الله حامل پیام های متعددی برای این رژیم است.

وی در گفتگو با المیادین اظهار داشت که حزب الله در چارچوب یک راهبرد مشخص عملیات‌های خود را گسترش داده و پیام‌هایی با ماهیت نظامی به دشمن ارسال می‌کند که این پیام‌ها در صحنه سیاسی و واقعیت روی زمین منعکس می‌گردد. رفتار عملیاتی حزب الله نشان می‌دهد که تدابیر نظامی این حزب مبتنی بر اثبات برتری خود به ارتش رژیم اشغالگر است؛ جایی که می‌بینیم حزب الله به شکل سازماندهی شده به ویژه طی ماه‌های اخیر عملیات‌های خود را متمرکز بر نشان دادن قدرت دفاعی خود در زمین و هوا کرده است.

الدالی در ادامه گفت که صحنه‌های سرنگونی پهپادهای ارتش رژیم صهیونیستی توسط مقاومت لبنان نشان می‌دهد که حزب الله از سامانه‌های هشدار زودهنگام پیشرفته‌ای برخوردار است که آن را قادر می‌سازد اهداف هوایی متخاصم را خیلی سریع شناسایی کند و آنها را مورد هدف قرار دهد؛ همانطور که شاهد سرنگونی پهپاد «هرمس 900» ارتش رژیم اشغالگر بودیم که یک پهپاد بسیار پیشرفته و گران قیمت محسوب می‌شود و رژیم صهیونیستی به آن افتخار می‌کرد.

وی تصریح کرد که این صحنه‌ها همچنین نشان می‌دهد که حزب الله ابزارهای پیشرفته‌ای از سامانه‌های پدافند هوایی در اختیار دارد که می‌تواند پهپادهای پیشرفته ارتش اسرائیل را سرنگون کند.

این کارشناس مسائل مقاومت در ادامه تاکید کرد که این قابلیت های دفاعی حزب الله لبنان موجب شده تا رژیم صهیونیستی از بزرگترین امتیاز خود که برتری هوایی و اطلاعاتی در حریم هوایی لبنان بود و از این طریق بسیاری از عملیات‌های خود را سازماندهی می‌کرد و اطلاعات زیادی درباره رهبران و نیروهای مقاومت و همچنین تجهیزات نظامی آنها به دست می آورد محروم شود.

وی اظهار داشت که علاوه بر آن، قدرت حزب الله در سرنگونی پهپادهای پیشرفته اسرائیل تاثیر زیادی بر روحیه دشمن و جامعه صهیونیستی دارد و در مقابل، روحیه مقاومت و جامعه آن را تقویت می‌کند.

از سوی دیگر تحلیلگران معتقدند که در سایه این عملیات‌های پیشرفته حزب‌الله، معادله‌ای که رژیم صهیونیستی در این زمینه در جنگ با حزب‌الله به دنبال آن بود برعکس شده است؛ به طوری که اکنون حزب‌الله است که اسرائیل را مجبور کرده توانایی‌های پنهان خود را نشان دهد و از سلاح‌هایی که قبلا به کار نمی‌برد، استفاده کند. صهیونیست‌ها درحالی تسلیحات پیشرفته موشکی و پهپادی خود را در این جنگ با حزب‌الله مورد استفاده قرار داده‌اند که مقاومت لبنان به خوبی توانایی خود در مقابله با این سلاح‌ها را ثابت کرد و نشان داد که می‌داند چگونه از نقاط ضعف دشمن استفاده کند.

حزب‌الله با ساقط کردن پهپادهای هرمس 450 و 900 نشان داد از یک سامانه پدافندی پیشرفته برخوردار است که به آن اجازه می‌دهد اهداف را دقیق رصد کرده و مورد اصابت قرار داده و سرنگون کند. این یک علامت سوال بزرگ و چالشی اساسی برای اسرائیل به وجود می‌آورد و صهیونیست‌ها در وهله نخست به دنبال این هستند که بدانند مقاومت لبنان چگونه به چنین سامانه‌های پیشرفته‌ای دست پیدا کرده و در وهله دوم آنها دیگر نمی‌توانند روی پهپادها و موشک‌های پیچیده و پیشرفته خود برای ضربه زدن به حزب‌الله حساب باز کنند.

از سوی دیگر این دغدغه برای صهیونیست‌ها وجود دارد که ممکن است با گسترش جنگ، حزب‌الله از سلاح‌های مرگبارتری رونمایی و اسرائیلی‌ها را بیش از پیش غافلگیر کند.

منابع آگاه در این راستا اعلام کردند: هرکاری که حزب‌الله امروز انجام می‌دهد مدبرانه و طبق یک برنامه‌ریزی دقیق بوده و هدف آن بیرون کردن شبح جنگ از لبنان است نه طولانی کردن جنگ. چیزی که اسرائیلی‌ها را از حمله به لبنان بازمی‌دارد، قدرت و غافلگیری‌هایی است که حزب‌الله به صهیونیست‌ها نشان داده و درمحله کنونی هم رونمایی مقاومت از سلاح‌های جدید در چارچوب پیامی اضافی برای اسرائیل است با این مضمون که مقاومت قطعا هر اقدام اسرائیل در تشدید تجاوزات را با پاسخی بزرگتر و در قالب معادله «چشم در برابر چشم» تلافی می‌کند.

منبع: افکارنیوز

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار