گوناگون

ادعای کره شمالی در توسعه موشک های مافوق صوت کره شمالی برای حمله به آمریکا

ادعای کره شمالی در توسعه موشک های مافوق صوت کره شمالی برای حمله به آمریکا

موشک‌ مافوق صوت یکی از انواع سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته‌ای است که کیم جونگ اون، رئیس کره شمالی در سال 2021 برای مقابله با آنچه خصومت عمیق آمریکا می‌خواند، وعده معرفی‌اش را داده بود.

پارسینه: کره شمالی مدعی پیشرفت در توسعه موشک‌های مافوق صوت برای حمله به اهداف دوردست آمریکا شد.

کره شمالی روز چهارشنبه مدعی شد که «با موفقیت» موتور سوخت جامد موشک جدید مافوق صوت میان‌برد خود را آزمایش کرده است. رسانه‌های دولتی این کشور این آزمایش را پیشرفتی در تلاش برای توسعه موشکی قدرتمندتر و چابک‌تر جهت هدف قرار دادن اهداف دوردست مرتبط با آمریکا خواندند.

موشک‌ مافوق صوت یکی از انواع سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته‌ای است که کیم جونگ اون، رئیس کره شمالی در سال 2021 برای مقابله با آنچه خصومت عمیق آمریکا می‌خواند، وعده معرفی‌اش را داده بود. کارشناسان خارجی می‌گویند کیم خواهان یک زرادخانه مدرن برای گرفتن امتیازاتی مثل لغو تحریم‌ها از آمریکا در زمانِ از سرگیریِ روابط دیپلماتیک است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش داد که کیم جونگ اون روز سه‌شنبه هدایت آزمایش زمینی موتور چندمرحله‌ای سوخت جامد برای موشک مافوق صوت را در تأسیسات پرتاب موشک شمال غرب کشور بر عهده داشت.

این خبرگزاری به نقل از کیم جونگ اون گفته است که ارزش استراتژیک موشک جدید میان‌برد به اندازه موشک‌های بالستیک قاره‌پیما که خاک اصلی آمریکا را هدف قرار می‌دهند، مهم است و «دشمنان بهتر از این موضوع باخبر هستند.» موشک‌های میان‌بردی که کره شمالی در اختیار دارد یا در حال توسعه‌ی آن‌هاست، سیستم‌های تسلیحاتی‌ای هستند که عمدتاً برای حمله به گوآم، سرزمین تحت‌ حمایت آمریکا در اقیانوس آرام، طراحی شده‌اند. این موشک‌ها همچنین می‌توانند به آلاسکا برسند و کارشناسان می‌گویند با تنظیم برد آن‌ها می‌توان برای حمله به اهداف نزدیک‌تر، مانند تأسیسات نظامی آمریکا در جزیره اوکیناوا در ژاپن، استفاده شوند.

کره شمالی در سال‌های اخیر در حال تلاش برای توسعه سلاح‌های بیشتری با سوخت جامد داخلی بوده است که پرتاب آن‌ها را نسبت به موشک‌های با سوخت مایع که باید قبل از پرتاب سوخت‌گیری شوند و مدت زمان زیادی دوام نمی‌آورند، برای شناسایی دشوارتر می‌کند. تحلیلگران می‌گویند هدف دیگر کره شمالی از دستیابی به سلاح‌های مافوق صوت، شکست دادن سیستم‌های دفاع موشکی آمریکا و کره جنوبی است، اما مشخص نیست که آیا موشک‌های مافوق صوت کره شمالی در آزمایش‌های سال‌های اخیر به سرعت و قدرت مانور مورد نظر خود رسیده‌اند یا خیر.

کره شمالی در ژانویه اعلام کرد که یک موشک بالستیک میان‌برد جدید با سوخت جامد را که دارای کلاهک جنگی مافوق صوت و قابل مانور است، به صورت آزمایشی پرتاب کرده است. این موضوع احتمالا اشاره‌ای به موشکی است که در گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری مرکزی کره شمالی آمده است. در ماه نوامبر، کره شمالی اعلام کرده بود که موتور موشک میان‌بردی را آزمایش کرده است، اما نگفت که آیا این موشک برای حمل کلاهک مافوق صوت طراحی شده است یا خیر.

طبق گزارش آسوشیتدپرس و به نقل از چانگ یانگ-کئون، کارشناس موشکی در مؤسسه تحقیقات استراتژی ملی کره جنوبی& آزمایش موشکی کره شمالی در ژانویه احتمالا به توسعه مرحله اول موشک اصلی آنها مربوط می‌شد، در حالی که به نظر می‌رسد آزمایش موتور این هفته بر توسعه مرحله دوم موشک آنها برای افزایش سرعت موشک تمرکز داشته است.

چانگ می‌گوید آزمایش موتور اخیر نشان می‌دهد که کره شمالی ممکن است به زودی موشک مافوق صوت جدید خود را به طور آزمایشی پرتاب کند. لی چون گئون، پژوهشگر افتخاری مؤسسه سیاست علم و فناوری کره جنوبی، می‌گوید پس از آزمایش‌های برد کوتاه با سلاح‌های مافوق صوت، کره شمالی می‌خواهد برد این سلاح‌ها را با کلاهک‌های جنگی قابل مانور افزایش دهد. او گفت که قابلیت‌های موشک جدید را می‌توان زمانی که به طور آزمایشی پرواز کند، ارزیابی کرد.

کره جنوبی، آمریکا و ژاپن روز دوشنبه اعلام کردند که پرتاب آزمایشی چند موشک بالستیک توسط کره شمالی را که اولین آزمایش موشکی این کشور در حدود یک ماه گذشته بود، شناسایی کرده‌اند. کره شمالی روز سه شنبه اعلام کرد که رزمایشی با شلیک نوعی پرتابگر موشک چندگانه «فوق‌العاده بزرگ» با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای انجام داده است که برای هدف قرار دادن سئول، پایتخت کره جنوبی، طراحی شده است. ارتش کره جنوبی بعداً اعلام کرد که سیستم تسلیحاتی آزمایش‌شده کره شمالی را به عنوان یک موشک بالستیک می‌بیند.

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار