گوناگون

درخواست گروه هفت از تهران برای منع ارسال موشک به مسکو

درخواست گروه هفت از تهران برای منع ارسال موشک به مسکو

گروه هفت در بیانیه‌ای روز جمعه از ایران خواست به روسیه موشک‌های بالستیک و فناوری‌های مرتبط ندهد این درحالیست که تهران و مسکو بارها ادعای نقل و انتقال هرگونه سلاح برای استفاده در جنگ اوکراین را رد کردند.

به گزارش پارسینه و به نقل از ایرنا؛ در این بیانیه ادعا شده که گروه هفت «بشدت نگران» تصمیم احتمالی ایران برای «انتقال موشک‌های بالستیک و فناوری مرتبط به روسیه» است.

گروه ۷ ادامه داد: «ما از ایران می‌خواهیم که این کار را انجام ندهد، زیرا این امر به بی‌ثباتی منطقه می‌افزاید و نشان دهنده افزایش اساسی حمایت مادی تهران از جنگ روسیه در اوکراین است.»

در این بیانیه آمده است: «ما آماده پاسخگویی سریع و هماهنگ از جمله اقدامات جدید و مهم هستیم.»

مسکو و تهران پیش از این بارها اتهامات مربوط به ارسال سلاح به روسیه برای استفاده در خاک اوکراین را رد کرده اند.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل روز جمعه چهارم اسفند (به وقت محلی) اعلام کرد: «علیرغم اینکه هیچ محدودیت قانونی برای فروش موشک‌های بالستیک وجود ندارد، ایران از نظر اخلاقی موظف است از معاملات تسلیحاتی در طول درگیری روسیه و اوکراین برای جلوگیری از دامن زدن به جنگ خودداری کند و این بر اساس پایبندی ایران به قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل است.»

خبرگزاری انگلیسی رویترز در اوایل این هفته در گزارشی ادعا کرد که ایران تعداد زیادی موشک بالستیک قدرتمند زمین به زمین را به روسیه ارائه کرده است که این امر همکاری نظامی بین دو کشور تحت تحریم های آمریکا را عمیق تر می کند. این ادعا در حالی است که آمریکا هنوز تایید نکرده است که ایران موشک بالستیک به روسیه منتقل کرده باشد.

جان کربی سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: «در پاسخ به حمایت مداوم ایران از جنگ بی رحمانه روسیه، در روزهای آینده تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال خواهیم کرد و در صورت فروش موشک‌های بالستیک ایران به روسیه، آماده‌ایم بیشتر از این پیش برویم.»

 

ارسال نظر

 • 1

  چرا اقدامات دیپلماتیک و مذاکرات برای حل و فصل این ادعا انجام نمیشود ؟ انگار برای بعضی خوشایند است که این مسئله از همه جا مطرح شود

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار