گوناگون

حضور بیشترین تعداد هلیکوپتر‌های تهاجمی در این ۱۰ کشور جهان

حضور بیشترین تعداد هلیکوپتر‌های تهاجمی در این ۱۰ کشور جهان

با توجه به این که قدرت آتش، سرعت و تحرک بیش از هر زمان دیگری در میدان نبرد حیاتی شده اند، هلیکوپتر‌های تهاجمی این سه عنصر را بهتر از هر تجهیزات نظامی مرتبط با درگیری زمینی دیگری ترکیب می‌کنند.

به گزارش پارسینه و به نقل از عصرایران، بر اساس گزارش امنیت و دفاع اروپا (ئی اس دی)، در حال حاضر حدود ۳۰۰۰ هلیکوپتر تهاجمی در بیش از ۷۰ کشور در حال خدمت هستند. با توجه به این که قدرت آتش، سرعت و تحرک بیش از هر زمان دیگری در میدان نبرد حیاتی شده اند، هلیکوپتر‌های تهاجمی این سه عنصر را بهتر از هر تجهیزات نظامی مرتبط با درگیری زمینی دیگری ترکیب می‌کنند.

برنامه‌های اختصاصی برای توسعه هلیکوپتر‌های تهاجمی در دهه ۱۹۶۰ آغاز شد. نخستین استقرار قابل توجه توسط آمریکا به سال ۱۹۶۷ با معرفی هلیکوپتر بل‌ای اچ-۱ کبرا در جنگ ویتنام باز می‌گردد. این هلیکوپتر تک پیشرانه توسط شرکت بل تکسترون در پاسخ به نیاز ارتش آمریکا در طول این درگیری ساخته شد. بیش از ۱۱۰۰ فروند از این مدل تا به امروز ساخته شده است.

یکی دیگر از بازیگران اصلی در این صنعت، شرکت بوئینگ است که هلیکوپتر تهاجمی‌ای اچ-۶۴ آپاچی از محصولات مشهور آن محسوب می‌شود. تحلیلگران دفاعی‌ای اچ-۶۴ آپاچی را به عنوان بهترین هلیکوپتر تهاجمی حال حاضر جهان می‌دانند. این هلیکوپتر از زمان معرفی در سال ۱۹۸۶ تا به امروز تقریبا در هر عملیات آمریکایی و ناتو دیده شده است.

در ادامه با ۱۰ کشور جهان که بیشترین تعداد هلیکوپتر‌های تهاجمی را در اختیار دارند، بیشتر آشنا می‌شویم.

فرانسه

تعداد هلیکوپتر‌های تهاجمی: ۶۹ فروند

ناوگان هلیکوپتر‌های تهاجمی فرانسه از ۶۹ فروند تشکیل شده است که همه آن‌ها از نوع یوروکوپتر تایگر هستند. در ژوییه ۲۰۲۳، آمریکا در معامله‌ای به ارزش ۲۰۳ میلیون دلار با فروش موشک‌های هل فایر به فرانسه برای استفاده در هلیکوپتر‌های تهاجمی تایگر این کشور موافقت کرد.

از دیگر هلیکوپتر‌های نظامی فرانسه که برای ماموریت‌های مختلف مانند جستجو، دیده وری، نظارت، ترابری و شناسایی استفاده می‌شوند می‌توان به یوروکوپتر فنس‌ای اس ۵۵۵، یوروکوپتر ئی سی ۷۲۵ و اس‌ای ۳۳۰ پوما اشاره کرد.

الجزایر

تعداد هلیکوپتر‌های تهاجمی: ۷۵ فروند

الجزایر سومین ارتش قدرتمند در آفریقا است و برای بیشتر تجهیزات نظامی خود به روسیه متکی است. ناوگان ۷۵ فروندی این کشور آن را بین کشور‌هایی با بیشترین تعداد هلیکوپتر‌های تهاجمی قرار می‌دهد. بنابر شاخص ۲۰۲۴ گلوبال فایرپاور، الجزایر دارای ۲۹۸ فروند هلیکوپتر برای اهداف نظامی است. ناوگان هلیکوپتر‌های تهاجمی این کشور بیشتر از میل می-۲۸ و میل می-۲۴ تشکیل شده است.

تایوان

تعداد هلیکوپتر‌های تهاجمی: ۹۱ فروند

تایوان کشوری است که از زمان استقلال خود بر ایجاد یک نیروی نظامی قدرتمند به واسطه تهدید حمله احتمالی چین متمرکز بوده است. این کشور دارای ۹۱ فروند هلیکوپتر تهاجمی است که شامل ۶۲ فروند‌ای اچ-۱ دبلیو سوپر کبرا و ۲۹ فروند‌ای اچ-۶۴ ئی آپاچی می‌شوند.

مصر

تعداد هلیکوپتر‌های تهاجمی: ۱۰۰ فروند

مصر به عنوان قدرتمندترین ارتش در آفریقا شناخته می‌شود و به ناوگان بزرگی از تجهیزات پیشرفته مدرن، از تانک‌های جنگی تا جت‌های جنگنده و هلیکوپتر‌های تهاجمی مجهز است. مصر به تازگی به نخستین کشوری تبدیل شد که هلیکوپتر‌های تهاجمی کاموف-۵۰ روسی را خارج از روسیه به خدمت گرفته است. این کشور ۴۶ فروند از این مدل هلیکوپتر را در اختیار دارد. هلیکوپتر تهاجمی آپاچی از دیگر مدل‌هایی است که ارتش مصر به آن مجهز است.

ترکیه

تعداد هلیکوپتر‌های تهاجمی: ۱۱۱ فروند

ناوگان ۱۱۱ فروندی هلیکوپتر‌های تهاجمی ترکیه ترکیبی از هلیکوپتر‌های تهاجمی آمریکایی کبرا شامل‌ای اچ-۱ پی/اس و‌ای اچ-۱ دبلیو و همچنین هلیکوپتر‌های بومی تی ۱۲۹ است. ترکیه به سرعت در حال توسعه بخش دفاعی به صورت بومی است و در سال گذشته میلادی هلیکوپتر تهاجمی تی ۹۲۹ را معرفی کرد. تحلیلگران دفاعی بر این باورند که این مدل جدید در کلاس هلیکوپتر‌های تهاجمی آپاچی و کاموف-۵۲ قرار دارد. تی ۹۲۹ احتمالا در سال ۲۰۲۵ خدمت خود را آغاز خواهد کرد.

کره جنوبی

تعداد هلیکوپتر‌های تهاجمی: ۱۱۲ فروند

ناوگان هلیکوپتر‌های نظامی کره جنوبی شامل ۷۵۸ فروند می‌شود که حدود ۱۵ درصد از آن‌ها را هلیکوپتر‌های تهاجمی تشکیل می‌دهد. هلیکوپتر‌های تهاجمی این کشور بیشتر از نوع بل‌ای اج-۱ کبرا و‌ای اچ-۶۴ آپاچی هستند. در شرایطی که این هلیکوپتر‌ها ساخت آمریکا هستند، کره جنوبی برنامه‌ای جاری برای توسعه هلیکوپتر تهاجمی سبک خود به نام کای کی یو اچ-۱ سوریون دارد.

ژاپن

تعداد هلیکوپتر‌های تهاجمی: ۱۱۹ فروند

ناوگان هلیکوپتر‌های تهاجمی ژاپن بیشتر از مدل‌های‌ای اچ-۶۴ آپاچی و‌ای اچ-۱ کبرا تشکیل شده است. ارتش ژاپن همچنین دارای هلیکوپتر‌های دیگر برای اهداف نظامی مانند دیده وری، شناسایی و ترابری است. از این جمله می‌توان به کاواساکی او اچ-۱، سی اچ-۴۷ شینوک، سیکورسکی اس-۷۰ و میتسوبیشی اچ-۶۰ اشاره کرد. این کشور در مجموع دارای ۵۷۷ فروند هلیکوپتر نظامی است.

چین

تعداد هلیکوپتر‌های تهاجمی: ۲۸۱ فروند

چین به تازگی در نمایشگاه هوایی سنگاپور ۲۰۲۴ از نسخه صادراتی هلیکوپتر تهاجمی زد-۱۰ خود رونمایی کرد. چانگه زد-۱۰ ام یکی از پیشرفته‌ترین هلیکوپتر‌های تهاجمی در جهان است که حتی برخی تحلیلگران دفاعی آن را با هلیکوپتر‌های‌ای اچ-۶۴ آپاچی مقایسه کرده اند. بنابر یک گزارش، ارتش چین بیش از ۲۰۰ فروند هلیکوپتر تهاجمی زد-۱۰ را در اختیار دارد.

روسیه

تعداد هلیکوپتر‌های تهاجمی: ۵۵۹ فروند

بنابر گزارش فلایت گلوبال، روسیه در حال حاضر ۳۲۴ فروند هلیکوپتر میل می-۲۴ و ۱۱۴ فروند کاموف-۵۲ را در اختیار دارد. بر همین اساس، این دو مدل بخش عمده‌ای از ناوگان هلیکوپتر‌های تهاجمی روسیه را تشکیل می‌دهند. در سطح بزرگتر، روسیه دارای ۱۵۴۷ فروند هلیکوپتر است که برای اهداف نظامی استفاده می‌شوند.

آمریکا

تعداد هلیکوپتر‌های تهاجمی: ۱۰۰۰ فروند

آمریکا دارای بزرگترین ناوگان هلیکوپتر‌های نظامی در جهان است که بنابر شاخص ۲۰۲۴ گلوبال فایر پاور برابر با ۵۷۳۷ فروند است. از این تعداد، حدود ۱۰۰۰ فروند به عنوان هلیکوپتر تهاجمی طبقه بندی شده اند. بیشتر آن‌ها شامل‌ای اچ-۶۴ آپاچی می‌شوند که فلایت گلوبال تعداد آن‌ها را ۸۸۴ فروند تخمین می‌زند.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار