گوناگون

ایران درخواست گروسی برای سفر به تهران را رد کرد

ایران درخواست گروسی برای سفر به تهران را رد کرد

ایران روز چهارشنبه پیشنهاد رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای سفر به تهران برای هدف گفتگو درباره فعالیت‌های هسته‌ای رد کرد؛ در عوض رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که از گروسی برای شرکت در کنفرانسی در تهران در ماه مه دعوت شده است.

پارسینه: رافائل گروسی اوایل این هفته گفته بود که قصد دارد به زودی به تهران سفر کند. با این وجود محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی بامداد چهارشنبه بدون ارائه توضیح بیشتری گفت که عملی شدن این دیدار در ماه آینده به دلیل «تراکم برنامه‌ها» بعید است.

او در جمع خبرنگاران گفت: «تعاملات ایران با آژانس در یک روال طبیعی ادامه دارد و گفتگوها در جهت رفع ابهامات و توسعه همکاری‌ها انجام می‌شود. آقای گروسی اظهار تمایل کردند برای سفر به ایران. در دستور کار ایشان هست و در برنامه ما هم قرار دارد که زمانی که تنظیماتی صورت بگیرد، انجام خواهد شد.»

او افزود که انجام این سفر در ماه اسفند به دلیل «تراکم برنامه‌ها» بعید است و ادامه داد: «با توجه به اینکه در اردیبهشت سال آینده اولین کنفرانس بین‌المللی هسته‌ای را برگزار می‌کنیم و میهمانان زیادی خواهیم داشت، از ایشان هم دعوت شده که در آن کنفرانس سخنرانی کنند.»

محمد اسلامی در واکنش به گزارش اخیر گروسی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیز گفت: «بطور طبیعی آژانس، هر سه‌ماه یکبار برای شورای حکام و هر شش ماه برای شورای امنیت سازمان ملل گزارش می‌دهد. گزارش مدیرکل دو بخش دارد؛ یک بخش گزارشات پادمانی و نظارت‌هایی است که انجام می‌دهند، دوربین‌هایی است که دارند و بازرسی‌هایی است که انجام می‌شود و ما هم یک بخشی از این گزارش هستیم.»

او ادامه داد: «گزارش یک بخش دوم هم دارد که ویژه برجام است و برجام تحت عنوان قطعنامه ۲۲۳۱ در دستور کارشان است که انطباق و عدم انطباق با برجام را گزارش می‌کنند. با توجه به اینکه بر اساس مواد ۲۶ و ۳۶ برجام طرفین متعاهد به تعهداتشان عمل نکردند، ما طبق قانون اقدام راهبردی عمل می‌کنیم که آن هم گزارش‌هایش توسط آژانس بطور مرتب تهیه و منتشر می‌شود.»


 

منبع: یورونیوز

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار