گوناگون

هشدار ژنرال سابق سنتکام در مورد خروج آمریکا از منطقه؛ ایران در حال موفق شدن است

هشدار ژنرال سابق سنتکام در مورد خروج آمریکا از منطقه؛ ایران در حال موفق شدن است

فرمانده پیشین نیروهای مرکزی آمریکا در یاداداشتی، با مطرح کردن ادعاهایی درباره تاثیر حضور نظامیان آمریکایی در منطقه، گفت که خروج آن‌ها از سوریه و عراق نباید نسنجیده انجام شود و در عین حال نیز حضور آن‌ها در صورتی که نتواند در قبال حمله نیروهای مقاومت بازدارندگی ایجاد کند، «ایده خوبی» نخواهد بود.

پارسینه: در پی حمله گروه‌های مقاومت عراق به «برج ۲۲»، پایگاه نظامی آمریکا در اردن که به کشته شدن سه تن از نظامیان آمریکایی و مجروح شدن بیش از ۴۰ تن و حملات متقابل آمریکا به نیروهای مقاومت در عراق و سوریه همراه شد، ژنرال «کنت مک‌کنزی» چهاردهمین فرمانده مرکز فرماندهی نیروهای تروریستی آمریکا (سنتکام) در یادداشتی در این باره نوشت: حمله اردن نتیجه واضح و قابل‌پیش‌بینی پاسخ‌های سست ما به بیش از ۱۵۰ حمله به نظامیان آمریکایی در سوریه و عراق از اکتبر گذشته بود.

مک‌کنزی در این یادداشت که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده، نوشت: واقعیت امر این است، ما به دلیل آن که نیروهایمان قادر بودند به خوبی از خودشان دفاع کنند، به مدتی که بیش از حد طولانی شد، رسیدگی به تهدیدی رو به افزایش علیه نظامیانمان در منطقه را به تعویق انداختیم. به بیان دیگر، توانمندی‌های نظامیان ما واشنگتن را قادر می‌ساخت خطری را که با آن مواجهند به حداقل برساند و از انتخاب‌های سخت پرهیز کند.

حمله به برج ۲۲ این وضعیت را تغییر داده و باعث شد که با گسترش درگیری در منطقه غرب آسیا، درباره امنیت هزاران نظامی آمریکایی مستقر در اردن، سوریه و عراق هزاران سوال مطرح شود. ماه گذشته، آمریکا و عراق مذاکراتی را آغاز کردند که می‌توانست منجر به خروج نظامیان آمریکایی شود. حتی طبق یک گزارش، برخی مقامات دولت بایدن به فکر خارج کردن نظامیان از سوریه نیز افتاده‌اند.

با وجود آن که ایران تاکید کرده است ارتباط آن با نیروهای مقاومت منطقه به شکل نوعی اتحاد است و آن‌ها به صلاحدید خود و مستقل عمل می‌کنند و ایران کنترلی بر اقدامات آن‌ها ندارد، مک‌کنزی با ادعایی علیه نقش ایران در منطقه ادامه داد: این گونه مذاکرات ضمن این که می‌تواند به منافع آمریکا در منطقه به طور جدی آسیب بزند، در تهران این امیدواری را ایجاد می‌کند که در رسیدن به هدف بلندمدت خود در زمینه خارج کردن آمریکا از منطقه از طریق نیروهای نیابتی خود در حال موفق شدن است. هیچ چیز نمی‌تواند برای نظامیان ما که همین حالا هم در معرض خطر هستند، بی‌فایده‌تر از این یا خطرناک‌تر از این باشد.

فرمانده پیشین سنتکام در این یادداشت با مطرح کردن این دیدگاه که رییس جمهور آمریکا، اکنون باید تصمیم مهمی بگیرد و آن «تعهدی راسخ نسبت به حفظ نظامیان آمریکایی در سوریه و همکاری با دولت عراق برای رسیدن به سطحی مورد توافق طرفین از حضور نظامیان در این کشور» است، نوشت: در مورد سوریه، در واشنگتن صحبت از این که حفظ ۹۰۰ نیروی نظامی‌مان در سوریه از سیاست خارجی‌مان پیشی گرفته، امر رایجی است. واقعیت بسیار پیچیده‌تر است. آمریکا در سال ۲۰۱۴ با ائتلافی بین‌المللی برای شکست داعش به همراه نیروهای دموکراتیک سوری که شرکایمان هستند، وارد سوریه شد. تا اواسط ۲۰۱۹، ما به هدف برچیدن خلافت داعش به عنوان موجودیتی جغرافیایی رسیدیم اما بقایای داعش بر جای ماند.

به رغم فعالیت‌های ثبات‌زدای حضور نظامی آمریکا در سوریه، از جمله چپاول منابع طبیعی آن، مک‌کنزی به ادعاهایی درباره تاثیر فعالیت‌های ارتش آمریکا در این کشور، از جمله در مبارزه با داعش پرداخته و نوشت: خروج نظامیان آمریکایی از سوریه با خطراتی جدی همراه خواهد بود. بدون حمایت آمریکا، نیروهای دموکراتیک سوریه در تداوم تامین امنیت زندان‌هایی که نیروهای داعش را در آن حبس هستند، همچنین تامین امنیت اردوگاه‌هایی که بسیاری از آوارگان سوری در آن زندگی بی‌ثبات و پرچالشی را دارند، با سختی‌هایی مواجه خواهند شد. اگر تعدادی کافی از نیروهای داعش آزاد شوند و این گروه بتواند فضایی برای احیای خود بیابد، تهدیدهای جدیدی متوجه عراق و دیگر کشورها خواهد شد. سرکوب داعش برای نیروهای رییس جمهور بشار اسد، حتی با وجود حمایت‌های روسیه و ایران دشوار خواهد بود.

مک‌کنزی با ادعای این که هدف آمریکا از مبارزه با داعش در منطقه رسیدن به نقطه‌ای بوده است که نیروهای محلی بتوانند مسئولیت جلوگیری از این حملات را بر عهده بگیرند، گفت که در این زمینه، پیشرفت‌هایی در سوریه انجام شده است اما هنوز کارهای زیادی باقی مانده است و اکنون زمان خروج نیست.

در بخش دیگری از این مطلب مطرح شد: در عراق همسایه، ما ۲ هزار و ۵۰۰ نیرو داریم که به نیروهای امنیتی عراق برای مقابله با داعش کمک می‌کنند. در زمینه این هدف در عراق، نسبت به سوریه جلوتر هستیم اما هنوز در عراق به ما نیاز است. فرض کردن این که حضور نظامیانمان در عراق با تداوم مذاکرات با دولت این کشور کاهش و به نوعی همکاری امنیتی معمول‌تر تقلیل می‌یابد، منطقی است و با این شرایط، به نظامیان کمتری نیاز خواهد بود. اما خروج سریع، مانند کاری که در ۲۰۱۱ کردیم، اشتباه خواهد بود. همچنین باید به یاد داشته باشیم که جایگاهی در عراق، پیش‌شرط حفظ نظامیانمان در سوریه است.

فرمانده پیشین سنتکام با تکرار ادعای کنترل نیروهای مقاومت منطقه توسط ایران در این یادداشت مطرح کرد: نظامیان ما در عراق، مانند سوریه تحت حملات گروه‌های شبه‌نظامی قرار دارند که به ایران پاسخگو هستند. مذاکره درباره تداوم حضور نظامی ما در آن‌جا، وضعیت پیچیده دیگری است. مقامات عراق در وضعیت نامطلوبی هستند. آن‌ها می‌دانند که به کمک متحدان برای آموزش به نیروهای امنیتی خود نیاز دارند؛ در عین حال، با فشار زیاد گروه‌های شیعه تحت حمایت ایران برای اخراج تمامی نیروهای نظامی خارجی در این کشور مواجهند. آمریکا این فشار را با حمله به نیروهای نیابتی ایران در عراق افزایش می‌دهد.

ادعای مک‌کنزی در حالی مطرح می‌شود که سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست اخیر شورای امنیت با عنوان «تهدید صلح و امنیت بین‌المللی» گفت: ایران نه حضور نظامی در عراق دارد و نه پایگاه و مستشاران نظامی. در سوریه، مستشاران نظامی ایرانی از آن‌جایی که رسماً توسط دولت سوریه برای مبارزه با تروریسم دعوت شده‌اند، به طور قانونی حضور دارند.

ایروانی همچنین ادعاها مبنی بر این‌که پایگاه‌های ایران در عراق و سوریه مورد حمله قرار گرفته است را تکذیب کرده و گفت که چنین ادعاهایی برای دور کردن توجه از اقدامات تهاجمی آمریکا مطرح می‌شوند.

در ادامه این یادداشت با ادعای این که نظامیان آمریکایی برای جلوگیری از خطر حمله داعش به آمریکا، در سوریه و عراق حضور دارند و خروج از این کشورها ممکن است فرصت شکل‌گیری دوباره خلافت داعش را ایجاد کند، آمده است: ما همچنین ممکن است به بهایی گزاف مجبور به بازگشت به خانه شویم. در منطقه نیز پیامدهایی منفی وجود خواهد داشت. خروج سریع ما نشان دیگری از ضعف آمریکا خواهد بود که دشمنان برای بهره‌ بردن از آن تردید نخواهند کرد.

مک‌کنزی با مطرح کردن این که «خروج نباید تصمیمی باشد که به آسانی و نسنجیده اتخاذ شود اما ماندن نیز ایده خوبی نیست، مگر در صورتی که بتوانیم به حملات علیه نظامیان خود پایان بدهیم»، نوشت: هنوز مشخص نیست که بتوانیم این کار را انجام دهیم و موجی از تلفات آمریکا، ماندن را برای آن دشوارتر خواهد ساخت. اگر بخواهیم بمانیم، باید به طور موثری در برابر حملات علیه نظامیان آمریکایی توسط گروه‌های تحت حمایت ایران بازدارندگی ایجاد کرده، آن‌ها را منحرف کنیم یا شکست دهیم.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 • ناشناس

  با خروج آمریکا از منطقه گروه های شیعه ضعیف خواهند شد آمریکا با ساقط کردن صدام باعث قدرت گرفتن گروه های شیعه شدن بعد از دخالت آمریکا در منطقه گروه های شیعه تشکیل شدن ...

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار