گوناگون

اصابت تورم به خوراکی‌ها در پایان بهار ۱۴۰۳

 اصابت تورم به خوراکی‌ها در پایان بهار 1403

بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم ماهانه کالاهای غیرخوراکی در خرداد ماه سال جاری نسبت به اردیبهشت کاهش یافته است. در حالیکه در این ماه تورم کالاهای خوراکی افزایشی بوده و بیشترین سطح از ابتدای ۱۴۰۲ را ثبت کرده است.

به گزارش پارسینه و به نقل از اکوایران، مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود تورم کالاها و خدمات را برای خرداد ماه سال ۱۴۰۳ اعلام کرد. بر اساس این آمار تورم ماهانه و نقطه‌ای کالاهای خوراکی نسبت به اردیبهشت ماه افزایشی بوده است. از سوی دیگر تورم ماهانه کالاهای غیرخوراکی نسبت به اردیبهشت ماه کاهش را تجربه کرده است.

 

از سوی دیگر این آمار نشان می‌دهد تورم سالانه کالاهای خوراکی و غیرخوراکی با کاهش نسبت به اردیبهشت ماه همراه بوده که انتظار می‌رود این روند برای کالاهای خوراکی ادامه پیدا نکند.

1

تورم ماهانه کالاهای خوراکی در مسیر صعود

بررسی آمارهای تورم کالاهای خوراکی نشان می‌دهد تورم ماهانه این کالاها در خردادماه نسبت به اردیبهشت افزایشی بوده است. بر این اساس تورم ماهانه کالاهای خوراکی در اردیبهشت ماه سال جاری معادل ۱.۸ درصد بوده که با افزایش به ۴.۲ درصد در خردادماه رسیده است. بررسی روند تورم ماهانه نشان می‌دهد تورم ماهانه خرداد از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا کنون بیشترین سطح را به خود اختصاص داده است.

بررسی تورم نقطه به نقطه این کالاها نیز حاکی از آن است که تورم نقطه‌ای در اردیبهشت امسال معادل ۲۲.۸ درصد بوده که با افزایش به ۲۵.۸ درصد در خرداد ماه رسیده است.

در کنار این افزایش در تورم ماهانه و نقطه به نقطه، تورم سالانه کالاهای خوراکی با کاهش مواجه شده است. تورم سالانه این کالاها از ۳۳.۷ در اردیبهشت به ۳۲.۳ در خرداد رسیده است.

از آنجایی که تورم سالانه میانگین شاخص قیمت در ۱۲ ماه منتهی به خرداد را نسبت به میانگین این شاخص در مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد؛ در نتیجه افزایش تورم سالانه با اندکی تاخیر نسبت به تورم ماهانه و نقطه به نقطه خود را بروز خواهد داد. لذا می‌توان انتظار داشت در ماه‌های آینده تورم سالانه از روند نزولی خود خارج شده و روند افزایشی به خود بگیرد.

2

تورم کالاهای غیرخوراکی همچنان کاهشی

 

بررسی تورم کالاهای غیرخوراکی در خرداد ماه امسال نشان می‌دهد تورم این کالاها در هر سه تورم ماهانه ، سالانه و نقطه به نقطه نسبت به اردیبهشت کاهشی بوده است.

تورم ماهانه این کالاها در اردیبهشت ماه معادل ۳.۳ درصد بوده که با کاهش به ۲.۱ درصد در خردادماه رسیده است. تورم نقطه به نقطه نیز در اردیبهشت ماه نرخ ۳۵.۵ درصد را تجربه کرده که این نرخ در خردادماه به ۳۵.۳ درصد رسیده است.

بررسی تورم سالانه کالاهای غیرخوراکی نیز حاکی از آن است که تورم سالانه در خرداد ماه سال جاری به ۳۸.۲ درصد رسیده که نسبت به اردیبهشت ماه کاه ۰.۶ واحد درصدی داشته است.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار