گوناگون

پیش بینی قیمت تیرآهن در ماه های آینده؛ آیا کاهش قیمت خواهیم داشت؟

پیش بینی قیمت تیرآهن در ماه های آینده؛ آیا کاهش قیمت خواهیم داشت؟

تیرآهن یکی از مقاطع پرکاربرد در ساخت و ساز است و افزایش یا کاهش قیمت این محصول تاثیر عمده‌ای روی قیمت بسیاری از پروژه‌های ساختمانی و عمرانی خواهد داشت.

 با توجه به افت و خیز قیمت این محصول در کشور، پیش بینی در مورد افزایش و یا کاهش قیمت روز تیرآهن می‌تواند به خریداران برای خرید ارزان‌تر آن کمک کند.

در این نوشته به بررسی روند قیمتی تیرآهن و احتمال کاهش یا افزایش قیمت این مقطع فولادی در ماه‌های آینده پرداخته شده است.

عوامل داخلی موثر بر کاهش یا رشد قیمت تیرآهن در ماه‌های آتی

قیمت تیرآهن توسط عوامل مختلفی تعیین می‌شود و کاهش یا افزایش قیمت این محصول وابسته به این عوامل خواهد بود. برخی از این عوامل داخلی و بعضی خارجی هستند و مجموع عوامل باعث تعیین نرخ قیمتی آهن آلات می‌شوند.

از جمله مهم‌ترین عوامل داخلی تاثیر گذار بر قیمت آهن و تیرآهن در ماه‌های آتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش عرضه و تقاضا به دلیل آغاز دوباره ساخت و سازها

معمولا در فصول گرم سال شاهد افزایش پروژه‌های ساختمانی در کشور هستیم. عکس این موضوع نیز در فصول سرد سال حاکم است. ماه‌های پیش رو، شامل فصل تابستان می‌شود و بدون شک این ماه‌ها پر رونق‌ترین ماه‌های سال در زمینه ساخت و ساز خواهند بود. این موضوع می‌تواند سبب افزایش تقاضا برای محصولات و مقاطع فولادی و آهنی مورد نیاز در ساختمان سازی از جمله تیرآهن شود.

افزایش تقاضا معمولا با کمبود کالا در بازار همراه می‌شود و اگر عرضه به مقدار کافی افزایش نیابد، پیش بینی رشد قیمتی تیرآهن در ماه‌های آتی غیر قابل اجتناب خواهد بود. این افزایش معمولا افزایش تقاضا در بازار را پوشش می‌دهد و در عین حال باعث کاهش قیمت نهایی محصولات تولیدی در کارخانه‌های فولادی می‌شود. افزایش یا کاهش نرخ تولید محصولات آهنی و فولادی در ماه‌های آتی، باعث مشخص شدن روند صعودی یا نزولی قیمت در این بازار خواهد شد.

images_1717917310_6665567e4de9e

تاثیر قیمت مواد اولیه برای تولید تیرآهن

قیمت مواد اولیه‌ای که کارخانه‌ها برای تولید تیرآهن مصرف می‌کنند نیز بر قیمت محصولات آهنی تاثیر مستقیمی خواهد داشت. برای نمونه می‌توان از آهن قراضه و سنگ آهن نام برد که در تولید تیرآهن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کارخانه‌های تولید کننده تیرآهن معمولا در قیمت ‌گذاری‌های خود در وحله اول قیمت مواد اولیه را در نظر می‌گیرند. این کارخانه‌ها در زمان‌های مختلف اقدام به خرید مواد اولیه می‌کنند و ممکن است در ماه‌های آتی کمبود مواد اولیه و یا افزایش قیمت آن‌ها باعث افزایش و رشد قیمتی تیرآهن شود.

برای نمونه و طبق آمار منتشر شده، تقاضا برای سنگ آهن از سال گذشته همچنان روند افزایشی داشته و در سال 1403 نیز این روند، رشد خود را حفظ کرده است. با توجه به افزایش همزمان و ادامه‌دار قیمت سنگ آهن، پیش بینی رشد قیمت تیرآهن در ماه‌های آتی نیز می‌تواند به واقعیت بپیوندد. افزایش عرضه و تقاضا برای تیر آهن، می‌تواند باعث افزایش عرضه و تقاضا برای سنگ آهن و آهن قراضه و درنتیجه باعث افزایش قیمت محصولات آهنی شوند.

تاثیر حامل‌های انرژی برای قیمت آهن آلات و تیرآهن

افزایش قیمت حامل‌های انرژی و محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای مصرف انرژی و برق کارخانه‌ها نیز یکی دیگر از دلایل افزایش قیمتی تیرآهن در ماه‌های گرم سال خواهد بود. در صورتی که همانند سال‌های گذشته شاهد قطعی برق برنامه‌ریزی شرکت‌های فولادی باشیم، بدون شک کاهش عرضه را در بازار آهن آلات خواهیم داشت و این کاهش عرضه باعث افزایش قیمت در بازار خواهد شد.

افزایش قیمت سایر انرژی‌های مورد استفاده در کارخانجات تولید آهن نیز در ماه‌های آینده می‌تواند اجتناب ناپذیر باشد. این کارخانه‌ها معمولا مصرف کننده میزان بالای آب و انرژی هستند و هزینه انرژی برای تولید در این کارخانه‌ها بسیار بالا و تعیین کننده است.

معمولا در ماه‌های گرم سال کارخانه‌های فولادی با مشکلات کمبود و محدودیت‌های انرژی برق و در فصول سرد سال با مشکلات مربوط به محدودیت‌های انرژی گاز روبرو هستند و این نمی‌توان این عوامل را در پیش بینی قیمتی محصولات فولادی و آهنی نادیده گرفت.

images_1717917310_6665567e490e6

تاثیر افزایش یا کاهش نرخ تورم و نرخ ارز بر قیمت آهن آلات

وضعیت اقتصادی کشور نیز تاثیر زیادی روی قیمت تیرآهن و سایر محصولات آهنی و فولادی دارد. شرایط اقتصادی معمولا با عواملی چون نرخ تورم و نرخ ارز نیز سنجیده می‌شود و این دو مورد بیشتر از سایر عوامل اقتصادی در زمینه تعیین قیمت نهایی محصولات فولادی و آهنی موثر هستند.

افزایش قیمت ارز عمدتا به صورت مستقیم باعث افزایش قیمت آهن آلات می‌شود و درصد تغییر نرخ ارز می‌تواند میزان و درصد تغییرات قیمتی تیرآهن را نیز مشخص کند. تورم در قیمت محصولات نیز تاثیر خود را در ماه‌های آتی روی قیمت آهن آلات خواهد گذاشت و معمولا افزایش یا کاهش تورم در کشور، تاثیر خود را به سرعت روی محصولات فولادی نیز نشان می‌دهد.

سیاست های ابلاغی دولت برای کنترل قیمت محصولات آهنی و فولادی

بازار فولاد و آهن آلات جزو بازارهای استراتژیک کشور محسوب می‌شود و معمولا اقدامات دستوری و ابلاغی دولت نیز می‌تواند در کاهش یا افزایش قیمت‌های این بازار، هر چند به صورت موقتی، تاثیر به سزایی داشته باشد. هر دولت بر اساس سیاست‌های خود از این اهرم برای کنترل بازار استفاده می‌کند و معمولا هر ساله شاهد تغییر سیاست‌ها هستیم.

به نظر نمی‌رسد که دولت در وضعیت کنونی اقدام اساسی در این زمینه داشته باشد اما دولت جدید بر اساس سیاست‌های خود، ممکن است تصمیمات اساسی برای این بازار بگیرد. در ماه‌های آتی و با روی کار آمدن دولت جدید، ممکن است پیش‌بینی در این زمینه بهتر و به نتیجه نزدیک‌تر باشد. علاوه بر این تصمیمات دولتی در زمینه کاهش و محدودیت‌های عرضه حامل‌های انرژی و افزایش قیمت انرژی نیز جزو سیاست‌هایی است که تاثیر اصلی را بر قیمت آهن آلات در ماه‌های آتی خواهد گذاشت.

نباید از تعرفه‌های واردات و صادرات محصولات و مواد اولیه آهنی و فولادی نیز به سادگی گذشت. این تعرفه‌ها که هر از گاهی دستخوش تغییر می‌شوند، تاثیر خود را در کمبود مواد اولیه یا افزایش آن می‌گذارند که در نهایت به افزایش یا کاهش قیمتی آهن آلات و مقاطع آهنی و فولادی می‌انجامد.

عوامل خارجی موثر بر کاهش یا رشد قیمتی تیرآهن در ماه‌های آتی

کاهش یا افزایش قیمت تیرآهن در ماه‌های پیش رو می‌تواند نشات گرفته از عوامل خارجی نیز باشد. عوامل خارجی همانند عوامل اشاره شده داخلی، می‌تواند تاثیر زیادی روی قیمت محصولات آهنی و فولادی تولید داخل داشته باشد. قیمت جهانی آهن و فولاد و نوسانات قیمتی در بازار بین المللی این محصول می‌تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت محصولات داخلی هم شود. افزایش قیمت این محصولات در سطح جهانی اقدامی قابل پیش بینی است و نتیجه آن افزایش قیمت محصولات تولید ایران نیز خواهد بود.

به خصوص اینکه در سال‌های اخیر به دلیل آلوده کننده بودن صنایع فولادی، کشورهای پیشرفته کارخانه‌های خود را به کشورهای در حال توسعه انتقال داده‌اند. از زمان وقوع این اتفاق نیز نوسانات قیمتی آهن و فولاد در سطح جهانی افزایش داشته است.

همچنین بازار چین نیز تاثیر زیادی روی بازار ایران دارد. در سال‌های اخیر سیاست‌های زیست محیطی چین باعث شده است که تولید فولاد در این کشور کاهش یابد. از سوی دیگر صنعت ساخت و ساز این کشور نیز با رکود مواجه شده است و همه این عوامل دست در دست همه داده‌اند تا شاهد نوسانات قیمتی در این بازار باشیم.

سیاست‌های کلی کشورهای صنعتی و تاثیرگذار این بازار نیز در قیمت‌گذاری محصولات فولادی و آهنی در ماه‌های آتی مهم خواهد بود. وقوع جنگ‌ها، افزایش میزان بازسازی و ساخت ساز و میزان تورم جهانی همه و همه در تعیین قیمت این محصولات در بازار کشورهایی چون ایران نیز موثر خواهند بود.

دلایل اهمیت قیمت انواع تیرآهن در کشور

تیرآهن اصلی‌ترین بخش از سازه‌های آهنی را به خود اختصاص داده است و افزایش قیمت این محصول در نهایت به افزایش قیمت تمام شده در ساخت و سازها منجر خواهد شد. در این حالت صنعت ساخت و ساز با تورم قیمتی مواجه خواهد شد و به دلیل اهمیت این صنعت در اقتصاد کشور، می‌توان تاثیر آن را بر اقتصاد کلی ایران پیش بینی کرد. حجم استفاده از تیرآهن در سازه‌ها بسیار بالا است و کوچکترین تغییر قیمتی تیرآهن می‌تواند تاثیر عمده‌ای بر قیمت مسکن و قیمت تمام شده پروژه‌های ساختمانی داشته باشد.

پیش بینی قیمت تیر آهن در سال 1403

با در کنار هم قرار دادن همه شرایط و عوامل، پیش بینی می‌شود که همانند سال 1402 رشد قیمت تیرآهن در سال 1403 نیز ادامه داشته باشد. اگر نرخ تورم و قیمت دلار را در ماه‌های آتی و تا پایان سال صعودی بدانیم، در این صورت می‌توان انتظار داشت که تیرآهن نیز با افزایش قیمت مواجه شود.

در این صورت کارخانه‌های تولید کننده تیرآهن مجبور هستند که مواد اولیه مورد نیاز خود را با قیمت بالاتری خریداری کنند و افزایش نرخ حامل‌های انرژی و نیروی کار نیز روند افزایشی قیمت این محصول آهنی را باعث خواهد شد. کاهش قیمت تیر آهن ممکن است مقطعی و در ماه‌های سرد سال اتفاق بیفتد. همچنین کاهش قیمت دلار، قیمت مواد اولیه و قیمت جهانی آهن نیز می‌تواند باعث کاهش قیمتی تیر آهن در سال 1403 شود.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار