گوناگون

خبر مهم درباره طرح ساماندهی کارکنان دولت

خبر مهم درباره طرح ساماندهی کارکنان دولت

تا پایان اردیبهشت، نمایندگان مجلس طرح ساماندهی استخدام کارکنان را به صحن می‌برند و آن را تصویب می‌کنند.

پارسینه: بازگشت طرح دوباره به مجلس برای برطرف کردن نقص‌ها، به طور قطع موجب نگرانی شدید کارگران پیمانکاری ارگان‌های مختلف شده است.

از وزارت نیرو تا پرستاران، از کارگران شهرداری‌ها گرفته تا نیرو‌های متخصص نفت، از شمال گرفته تا جنوب، میلیون‌ها کارگر کشور در انتظار تصویب طرحی هستند که قرار بود حداکثر در زمستان سال قبل طرح نهایی شود.

امروز یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های نیروی کار در ایران، حذف پیمانکاران، ساماندهی قرارداد‌ها و تامین حداقلی از امنیت شغلی است که فقط و فقط با تصویبِ «طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت» به سرانجام می‌رسد، اما تاخیر طولانی در تصویب نهایی این طرح، آهسته آهسته امیدواری‌ها را به ناامیدی بدل می‌کند.

این طرح کجا معطل مانده است و چرا بعد از اینهمه انتظار به تصویب نمی‌رسد؛ نمایندگان مجلس چه می‌گویند؛ نگاه فعالان کارگری چگونه است و آیا به راستی لابی‌های قدرتمند پیمانکاران توانسته‌اند با نفوذ در لایه‌های بالایی قدرت، مقابل منافع میلیون‌ها خانواده‌ی کارگری کشور تا جایی ترکتازی کنند که قطعیت تصویب طرح که بار‌ها توسط نمایندگان مجلس وعده داده شده بود، از اساس زیر سوال برود؟!

در زمستان ۲ سال قبل، اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس بار‌ها وعده دادند که این هفته یا هفته بعد با جمع‌آوری ۵۰ امضا، طرح ساماندهی به صحن می‌آید و تصویب می‌شود؛ اما سه سال گذشت؛ حالا نمایندگان مجلس می‌گویند تا قبل از پایان اردیبهشت، طرح به صحن می‌آید و تصویب می‌شود؛ آیا واقعاً این اتفاق می‌افتد؟

در طرح ساماندهی کارکنان دولت و بر اساس مفادی از آن، کارکنانی که از طریق «مقاطعه‌کاران یا پیمانکاران» به استخدام درآمده‌اند، کلا از حالت پیمانکاری خارج می‌شوند و این افراد با خود سازمان یا نهاد و معاونت پشتیبانی آن مجموعه، قرارداد می‌بندند.

این طرح با وجود تصویب در مجلس شورای اسلامی، چند با مخالفت شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت روبه‌رو شده است.

در همین رابطه حسین گودرزی گفت: روز یکشنبه جلسه‌ای در کمیسیون اجتماعی داشتیم و به این جمع‌بندی رسیدیم که استدلال‌ها و نظرات خودمان را برای هیات عالی نظارت بفرستیم و با ارائه مستندات نشان دهیم که ایرادات‌شان قبلاً رفع شده است.

حسین گودرزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ارتباط با آخرین وضعیت طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت گفت: کمیسیون اجتماعی مجلس، ایرادات شورای نگهبان بر طرح ساماندهی را در حضور اعضای شورای نگهبان مطرح و رفع کرد؛ شورای نگهبان دیگر به طرح ایراد نگرفت منتها هیات عالی نظارت مجمع تشخیص ایرادات قبلی خود را تکرار کرد.

این نماینده مجلس افزود: از نظر ما، ایرادات هیات عالی نظارت، پیش از این رفع شده است و مشخص نیست چرا دوباره همان اشکالات را وارد کرده‌اند؛ دو جلسه هم نشست حضوری با اعضای هیات عالی نظارت داشته‌ایم که نمایندگان کمیسیون اجتماعی در مورد طرح توضیح داده‌اند، اما ظاهراً هنوز قانع نشده‌اند.

کمیسیون اجتماعی چه برنامه‌ای دارد؛ قرار است رفع ایراد چگونه صورت بگیرد؛ گودرزی در پاسخ گفت: روز یکشنبه جلسه‌ای در کمیسیون اجتماعی داشتیم و به این جمع‌بندی رسیدیم که استدلال‌ها و نظرات خودمان را برای هیات عالی نظارت بفرستیم و با ارائه مستندات نشان دهیم که ایرادات‌شان قبلاً رفع شده است؛ علاوه بر این، قرار شد تقاضای برگزاری جلسه حضوری داشته باشیم و از اعضای هیات عالی نظارت بخواهیم که به مجلس بیایند، بنشینیم گفتگو کنیم و به نتیجه برسیم.

نماینده ازنا و درود با تاکید بر اینکه «ایرادات وارده قبلاً رفع شده» اضافه کرد: شورای نگهبان طرح را قابل قبول می‌داند و امیدواریم بتوانیم با هیات نظارت هم به تفاهم برسیم.

گودرزی در پاسخ به این سوال که آیا کار طرح ساماندهی قبل از پایان کار مجلس یازدهم به پایان می‌رسد یا خیر؛ گفت: ما امیدواریم کار در همین مجلس تمام شود، اما در این میان، یک مسئله هست؛ اگر ما در صحن مجلس بر مصوبه‌مان اصرار کنیم، براساس قانون طرح به مجمع تشخیص می‌رود و می‌دانیم که در مجمع با طرح مخالفتی شود لذا ممکن است کار به سرانجام نرسد؛ بنابراین ما تلاش داریم با رایزنی و گفتگو به تفاهم برسیم و هیات عالی نظارت را قانع کنیم؛ این روش دوم بیشتر جواب می‌دهد وگرنه پافشاری بر طرح می‌تواند مشکل‌ساز شود.

در آخرین نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان در سال ۱۴۰۳ عنوان شد، ایرادات قبلی شورای نگهبان در آخرین اصلاحیه طرح ساماندهی کارکنان دولت مرتفع شده و تنها ایرادات هیات عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام اداری مجمع تشخیص مصلحت نظام پابرجاست.

نظر شورای نگهبان در این مورد پس از آن تامین شد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی یکشنبه، ۸ بهمن ماه ۱۴۰۲ در جریان رسیدگی به طرح ساماندهی کارکنان دستگاه‌های دولتی، برای تامین نظر این شورا با اصلاح برخی از مواد آن موافقت کردند.

محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفته است که ساماندهی کارکنان دستگاه‌های دولتی رفت و برگشت‌هایی بین مجلس با دولت و شورای نگهبان داشت و در نهایت به جهت تامین نظر شورای نگهبان و خروج از اخطار اصل ۷۵ قانون اساسی، یعنی ایجاد هزینه مالی برای دولت، ایرادات اصلاح و تصویب شد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرده بود که بر اساس این مصوبه، مقرر شد تمامی نیرو‌های دولتی که تا قبل از سال ۱۴۰۲ با دولت، یعنی با همه دستگاه‌های مشمول ماده ۲۹ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه همکاری داشته‌اند و در طول سال ۱۴۰۲ هم همکاری خود را ادامه داده‌اند، بعد از اتمام قرارداد، این کارکنان با شرکت‌هایی که اکنون به صورت شرکتی و صرفاً در فعالیت‌های حجمی با آن‌ها قرارداد دارند، قرارداد مستقیم و به صورت یک ساله با خود دستگاه‌ها منعقد شود.

برهمین اساس باید این مصوبه از ابتدای سال ۱۴۰۳ اجرایی شود. در همین رابطه نیز زنگنه گفته است این طرح باید از ابتدای سال ۱۴۰۳ اجرایی شود و واسطه‌هایی مانند شرکت‌های تامین نیرو حذف شوند.

پیش از این، طرح ساماندهی در جلسه علنی روز دوشنبه یکم اسفند ماه سال ۱۴۰۱ در مجلس در دستور کار قرار گرفت و با ۱۷۳ رای موافق به تصویب رسید.

با اجرای این طرح انعقاد هر نوع قرارداد توسط دستگاه‌های موضوع این قانون به منظور تامین نیروی انسانی با شرکت‌ها و اشخاص حقوقی غیر دولتی ممنوع می‌شود.

آخر اردیبهشت، آخرین مهلتی است که باید برای تصویب طرح ساماندهی در نظر بگیرند چه را که پس از ان عمر این مجلس تمام می‌شود

همه منتظرند که این طرح با اکثریت آرا در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد؛ تا امروز همه چیز به مصاحبه‌های پی‌درپی و وعده‌های ریز و درشت نمایندگان مجلس و سوگیری‌های معکوسِ مسئولان سازمان امور استخدامی محدود مانده است؛ اما آیا واقعاً آخر اردیبهشت، نقطه‌ی پایانی بر این انتظار طولانیِ چندماهه است؟

منبع: میزان

ارسال نظر

 • طاها

  بنام خدا، تورا خدا صدای ما باشید، ما از جا مانده گان نیروهای حق التدریسی و سرباز معلمان قبل از سال ۹۱هستم. با توجه به تصویب قانون مجلس شورای اسلامی برای استخدام معلمان حق التدریسی و سرباز معلمان قبل از سال ۹۱،ما نیز برای تبدیل وضعیتمون با موافقت اداره کل آموزش و پرورش استان محل سکونت خود تکمیل پرونده نموده و تا الآن بلاتکلیفیم.

 • ماهر

  شنیده ها خبر ها یی حاکی هست دولت مانع این طرح بتوسط هیت نظارت هست اگر چنین باشد ... دراصل یعنی سرکوب قشر کارگر وازبین بردن حق وحقوق کارگران بدون امنیت شغلی بتوسط پیمانکاران خبیث که دولت انها را همراهی می کند

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار