گوناگون

۹ سال پیش یک پرس باقالی پلو چند بود؟

۹ سال پیش یک پرس باقالی پلو چند بود؟

در کمتر از ۱۰ سال بهای یک آدامس از یک پرس باقالی پلو با گوشت گران‌تر شد.

به گزارش همشهری آنلاین این روزها فصل سوم پایتخت از شبکه‌ی آی فیلم در حال پخش است. در این قسمت، هما سعادت همسر نقی معمولی در یک تهیه غذا که خود راه انداخته مشغول به کار است و تصویری از وی در کنار لیست قیمت اقلام خوراکی نشان می‌دهد موج تورم چگونه قیمت‌ها را در کمتر از ۱۰ سال غیرقابل باور کرده است.

4983055

این روزها خرید یک آدامس هزینه‌ای بیش از پانزده هزار تومان روی دست خریدار می‌گذارد. ارزان‌ترین آدامس‌ها در بازار ایران کمتر از پانزده هزار تومان قیمت ندارند و اغلب آدامس‌های استاندارد بین سی تا پنجاه هزار تومان فروخته می‌شوند.

یک عدد بیسکویت کوچک رنگارنگ قیمتی در حدود سه هزار تومان دارد به این ترتیب بهای یک بیسکویت رنگارنگ ۱۴ گرمی با یک پرس چلو خورش قیمه در سال ۱۳۹۳ برابری می‌کند.

در شرایطی بهای هر پرس باقالی پلو با گوشت برابر با ۷۵۰۰ تومان درج شده است که امروزه خرید یک پرس باقالی پلو با گوشت هزینه‌ای برابر با ۴۰۰ هزار تومان دارد. یک پرس پلوخورش قیمت در ارزان‌ترین تهیه‌غذاها در تهران حدود ۱۰۵ هزار تومان است. یک سیخ کباب کوبیده نیز قیمتی کمتر از ۵۰ هزار تومان ندارد.

به این ترتیب تنها بهای یک پرس چلو خورش بیش از ۲۹۰۰ درصد رشد کرده است. این رشد قیمت برای غذاهای گوشتی به مراتب بیشتر است. افزاش شدید بهای گوشت قرمز و مرغ سبب شده است میزان افزاش قیمت غذایی چون باقالی پلو و گوشت در حدود پنج هزار درصد باشد.

غذا در ایران یکی از بالاترین تورم تورم‌ها را در سال‌های جاری تجربه کرده است.

 

ارسال نظر

 • الف

  این قیمت ها شده یک رویا و انگار از صد سال پیش داریم حرف میزنیم. ای لعنت خدا به دولت حسن روحانی که با بهانه خروج ترامپ از برجام یکشبه قیمت دلار را ده برابر نمود و دولت سید ابراهیم رئیسی هم آن را بیست برابر کرده و دمار از روزگار مردم در آورده است

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار