گوناگون

الماس سیاه ایران کیلویی ۳۰۰ میلیون تومان !

 الماس سیاه ایران کیلویی ۳۰۰ میلیون تومان !

قاچاق قارچ ترافل ایران به اروپا و کشورهای حوزه خلیج‌فارس و عراق ذخایر ارزشمند ژنتیک گیاهی کشور را تهدید می‌کند. قاچاقچیان منابع طبیعی، قارچ ترافل این الماس سیاه ایران را به قیمت گزاف در بازارهای حاشیه خلیج‌فارس و اروپا می‌فروشند تاجایی که برخی از انواع این قارچ، به هر کیلو ۶هزار یورو هم می رسد.

 هرازگاهی خبر کشف محموله‌های قاچاق قارچ ترافل ایرانی از جنگل‌های بلوط و هیرکانی ایران در رسانه‌های کشور منتشر می‌شود. اما ۲سال پیش بود که بزرگ‌ترین محموله قاچاق قارچ ترافل به وزن ۱۶تن در مرز بازرگان کشف و ضبط شد. کارشناسان ارزش این محموله که قرار بود در پوشش میوه به اسلونی صادر شود را بیش از ۹۰میلیون یورو (۴۵۰۰میلیارد تومان) تخمین زدند. یک‌ماه پیش از آن نیز محموله قاچاق دیگری به وزن ۴تن در گمرک پلدشت استان آذربایجان‌غربی کشف و به مقامات قضایی تحویل شد. با اینکه خرید و فروش و برداشت قارچ منحصر به فرد و دارای ارزش‌ غذایی بی‌نظیر ترافل که گونه گیاهی وحشی ایران است، از چند سال قبل ممنوع شد و جرایم سنگینی برای متخلفان پیش‌بینی شد، اما قاچاق ترافل و فروش این محصول در بازارهای داخلی و خارجی و سایت‌های خرید و فروش ایرانی به قدری زیاد است که هنوز برای قاچاقچیان سودآور است. سودی که آثار و تبعات زیانبار برای محیط‌زیست و ذخایر گیاهی کشور دارد.

انواع قارچ ترافل ایران

ترافل نوعی قارچ خوراکی است که در گونه‌های مختلف به رنگ‌های قرمز تیره، خاکستری، سفید، بنفش و سیاه یافت می‌شود؛ ولی کمیاب‌ترین نوع آن دارای پوسته سیاه رنگ است. ۲نوع سیاه و سفید این قارچ گران‌قیمت‌ترین قارچ‌های زیرزمینی هستند.

4958619

اکسیر جوانی ایران

الماس سیاه در نقاط بیابانی، سردسیر، گرمسیر و حتی جنگل‌های گلستان و گیلان یافت می‌شود. این قارچ بسیار کمیاب و نادر است و کاشت و بهره‌وری از آن فرایند بسیار سخت و پر دردسری دارد. با این حال باید بدانید این ذخیره طبیعی ایران بسیار ارزشمند و گرانبهاست. به قارچ ترافل که مصارف بی‌شمار دارویی هم دارد اکسیر جوانی هم گفته می‌شود.

4958618

منبع: همشهری آنلاین

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار