گوناگون

افزایش ۱۵۴ درصدی قیمت بیت کوین در ۲۰۲۳

افزایش ۱۵۴ درصدی قیمت بیت کوین در ۲۰۲۳

بیت کوین علیرغم چالش‌های بسیار در ۲۰۲۳، ۱۵۴ درصد نسبت به بدترین روزهای خود در پایان ۲۰۲۲ افزایش قیمت داشته است.

تیترکوتاه نوشت: ارز دیجیتال یا به عبارت دیگر ارز مجازی، یک نوع ارزش دیجیتال است که بر اساس رمزنگاری ایجاد می‌شود. این ارزها بر اساس فناوری بلاک‌چین که یک پایگاه داده توزیع‌شده است، ایجاد می‌شوند. یکی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال بیت‌کوین است. ارزهای دیجیتال می‌توانند برای انتقال پول، سرمایه گذاری، خرید کالاها و خدمات، یا حتی به‌عنوان ارزش ذخیره‌سازی استفاده شوند. درحال‌حاضر، بازار ارزهای دیجیتال به‌زودی در حال توسعه است و در حوزه‌های مختلف از فناوری تا اقتصاد پیامد‌های فراوانی دارد.

بیت کوین علیرغم انتقادات مقامات امریکا، دستگیری‌ها، پیگردهای قانونی و محکومیت سوپراستارهای سابق صنعت ارزهای مجازی و همچنین عدم شفافیت قانونی شدن کسب و کار ارزهای دیحیتال، ۱۵۴ درصد نسبت به بدترین روزهای خود در پایان ۲۰۲۲ افزایش قیمت داشته است.

خوش بینی به وجود آمده در این صنعت بیشتر مربوط می‌شود به اینکه امریکا احتمالاً مخالفت خود با صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین را کنار می‌گذارد. بدین ترتیب میلیاردها دلار تقاضا از سوی سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند مطمئن شوند دارایی‌هایشان قانونی هستند وارد این صنعت خواهد شد. سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند با پیچیدگی‌های کیف پول‌های دیجیتال مواجه نشوند.

بهبود شرایط ارزهای مجازی باعث شده کل بازار این صنعت ۱۱۰ درصد یک سال گذشته رشد داشته باشد و ارزش آن به ۱.۷۳ تریلیون دلار برسد. بیت کوین درحال‌حاضر نیمی از سرمایه‌های مجازی را به خود اختصاص داده و سهم آن از ۳۸ درصد در پایان ۲۰۲۲ فراتر رفته است. البته هنوز تا رکورد ۳ تریلیون دلاری که در نوامبر ۲۰۲۱ به آن رسیده بود فاصله دارد. ارزش بیت کوین در آن زمان به ۶۱۵۰۰ دلار رسیده بود.

سال ۲۰۲۳ با افزایش قیمت بیت کوین آغاز شد و دلیل آن خرید سرمایه‌گذاران بزرگ و سخت‌تر شدن استخراج این ارز مجازی بود. قیمت بیت کوین در ژانویه ۲۰۲۳ برای نخستین بار از اوایل نوامبر سال قبل از آن به ۲۱ هزار دلار رسید.

ورشکستگی بانک‌های سیلورگیت‌کپیتال و سیلیکون‌ولی در اوایل ماه مارس باعث شد تمایل سرمایه‌گذاران به ارزهای مجازی به عنوان یک پشتوانه ایمن در برابر بحران‌های بانکی بیشتر شود. تصمیم دولت امریکا برای حمایت از سپرده‌گذاران بانک اس وی بی‌ارزش بیت کوین را ۲۷ درصد بالا برد و به بیش از ۲۶ هزار دلار رساند.

برایانن آرمسترانگ، رئیس کوین‌بیس در ماه آوریل تهدید کرد اگر فضای قانونی امریکا برای این صنعت شفاف‌تر نشود، این کشور را ترک خواهد کرد‌. این خبر قیمت بیت کوین را ۱۰ درصد پایین آورد.

شرکت بلک‌راک با سرمایه‌ای به ارزش ۸.۶ تریلیون دلار در ماه ژوئن درخواست تشکیل صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین را ثبت کرد. بدین ترتیب ارزش بیت کوین برای نخستین بار از ماه مه ۲۰۲۲ به ۳۰ هزار دلار رسید.

سم بنکمن فراید، موسس و مدیرعامل سابق صرافی اف‌تی‌اکس در ماه نوامبر به جرم تقلب و کلاهبرداری محکوم شد و این اتفاق قیمت بیت کوین را تا ۳۷۳۰۰ دلار افزایش داد.

چانگ‌پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس بزرگترین صرافی ارز مجازی دنیا در ماه نوامبر به‌خاطر اتهام پولشویی از سمت خود استعفا داد.

و در نهایت، در ماه دسامبر خوشبینی نسبت به ایجاد صندوق قابل معامله در بورس برای بیت کوین قیمت آن را برای نخستین بار از آوریل ۲۰۲۲ به بیش از ۴۰ هزار دلار رساند. سرمایه‌گذاران نسبت به کاهش نرخ بهره بانک مرکزی امریکا و تصویب این صندوق در ۲۰۲۴ خوشبین هستند.

 

 

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار